Blog Frankowicza

Poradnik Frankowicza marzec 2023. Ekspert Kamil Chwiedosik komentuje najważniejsze wydarzenia dla frankowiczów.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
W marcowym Poradniku Frankowicza najlepszy ekspert frankowy w Polsce oraz założyciel społeczności ŻBK – Kamil Chwiedosik opowiada m.in. o PRAWOMOCNEJ wygranej dotyczącej kredytu firmowego, nowelizacji kpc oraz skutkach opinii rzecznika generalnego TSUE. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania naszego kanału YouTube!
Poradnik Frankowicza marzec 2023. Ekspert Kamil Chwiedosik komentuje najważniejsze wydarzenia dla frankowiczów.
  • Życie Bez Kredytu wyznacza standardy obsługi spraw frankowych! Jako pierwsi unieważniliśmy na zasadzie T2K kredyt firmowy zaciągnięty na zakup lokalu usługowego. To ogromny przełom w sprawach frankowych i kamień milowy pozwów dot. firmowych kredytów CHF
  • Opinia rzecznika generalnego TSUE zmobilizowała już wielu frankowiczów do walki o swoje prawa. Banki wciąż starają się przekłamywać rzeczywistość i zupełnie nie zmieniły swoich praktyk. Nie mogą jednak długo tkwić w swoich złudzeniach, bo ostateczny wyrok TSUE z całą pewnością potwierdzi opinię rzecznika
  • Banki pompują ogromne pieniądze w medialny przekaz promujący ugody z frankowiczami. Ugody te jednak są nadal oparte na toksycznych mechanizmach
  • Niekorzystna dla frankowiczów nowelizacja kpc wejdzie w życie lada dzień. Dla frankowiczów zainteresowanych pozwaniem banku uruchomiliśmy gorącą linię

 

Poradnik Frankowicza marzec 2023. Nowelizacja KPC. Komentarze eksperta Kamila Chwiedosika.

Ogromny sukces ŻBK. PRAWOMOCNA wygrana dotycząca kredytu firmowego

Bardzo dobra wiadomość dla wszystkich frankowiczów, którzy zaciągnęli kredyt CHF na zakup nieruchomości związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą. Niedawno członkini społeczności ŻBK prawomocnie unieważniła kredyt zaciągnięty na lokal usługowy. Kredyt został unieważniony na zasadzie teorii dwóch kondykcji.

„Sytuacja była niezwykle ciekawa, ponieważ w trakcie trwania naszego postępowania sądowego bank pozwał frankowiczkę-przedsiębiorcę o zwrot kapitału. Jak się okazało, zanim skończył się proces wytoczony z naszego powództwa, to sąd już oddalił roszczenie wniesione przez bank, ponieważ stwierdził, że roszczenie banku jest przedawnione. Kredytodawca w trakcie trwania sprawy próbował powoływać się na zarzut zatrzymania, jednak wymiar sprawiedliwości również odrzucił ten zarzut” – mówi Kamil Chwiedosik.

W ramach wygranej członkini społeczności ŻBK uzyskała zwrot wszystkich kwot dochodzonych pozwem. W przypadku przedsiębiorców jest to oczywiście kwota ograniczona od trzech lat wstecz przed złożeniem pozwu. Do tego dochodzą również odsetki liczone od dnia złożenia pozwu oraz zwrot kosztów zastępstwa procesowego. Biorąc pod uwagę, że saldo tego kredytu spadło z prawie miliona do zera, łączna korzyść finansowa frankowiczki to 1.400.000 zł!

To pierwsze tego typu orzeczenie. ŻBK przeciera nowe szlaki, jest pierwszą kancelarią w Polsce, która wywalczyła taki wyrok dla frankowicza. Gratulujemy członkini naszej społeczności spektakularnego sukcesu. Ta wygrana potwierdza, jak niezwykle ważną kwestią jest merytoryczne podejście do mechanizmu, na którym opiera się nieuczciwy kredyt. W przypadku przedsiębiorców należy dochodzić roszczeń z innych przepisów niż tych, które dotyczą konsumentów. Skuteczne podejście do spraw frankowych mogą zagwarantować jedynie doświadczone i wyspecjalizowane kancelarie prawne.

Więcej szczegółów przeczytasz w artykule: Kredyt firmowy we frankach prawomocnie unieważniony przez ekspertów #ŻBK. To pierwszy w Polsce taki wyrok na zasadzie #T2K.

Nowelizacja kpc. Gorąca infolinia #ŻBK już działa. W marcu niekorzystne dla frankowiczów zmiany wchodzą w życie

Otworzyliśmy gorącą linię dla frankowiczów z uwagi na to, że w tym miesiącu rząd uchwalił niekorzystną dla kredytobiorców frankowych nowelizację kodeksu postępowania cywilnego. Przypominamy, że gdy art. 18 tej nowelizacji wejdzie w życie – a stanie się to w ciągu 14 dniu po opublikowaniu nowelizacji w Dzienniku Ustaw – frankowicze mieszkający poza obrębem właściwym dla Wydziału Frankowego Warszawskiego Sądu Okręgowego nie będą mieli prawa złożyć do tego sądu pozwu przeciwko bankowi. A, jak już wielokrotnie informowaliśmy, tylko ten sąd jednoznacznie określił procedury w zakresie przyznawania zabezpieczenia roszczeń w sprawach frankowych.

NAJNOWSZA AKTUALIZACJA:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał w dniu 22 marca 2023 r. ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, w związku z czym ustawa została skierowana do publikacji w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Zabezpieczenie roszczenia na czas trwania postępowania sądowego to ogromna ulga. Większość członków naszej społeczności przyznaje, że jakość ich życia poprawiła się znacząco, gdy tylko zaprzestali spłacać raty. Niestety, inne wydziały sądów, poza specjalistycznym Wydziałem Frankowym, niemalże zawsze wydają negatywną decyzję na wniosek kredytobiorcy o zabezpieczenie roszczenia. Zadzwoń już dziś na naszą gorącą linię i sprawdź, czy masz jeszcze szanse złożyć pozew do Wydziału Frankowego: 575 337 667 lub 575 339 602.

Polecamy artykuły:

Gorąca infolinia #ŻBK już działa. W marcu niekorzystne dla frankowiczów zmiany w kpc wchodzą w życie

Jaką ulgę przynosi zabezpieczenie roszczenia i ile wynoszą korzyści z odsetek ustawowych dla frankowicza?

Echa opinii rzecznika generalnego TSUE

Niezwykle korzystna opinia rzecznika Collinsa otworzyła drzwi do dodatkowych roszczeń dla poszkodowanych przez banki kredytobiorców. Mamy już pilotażowe pozwy o odszkodowanie, które złożyliśmy w imieniu Kingi i innych członków naszej społeczności. W wyniku bycia w pułapce nieuczciwego kredytu, wielu frankowiczów doznało realnej szkody. Ponadto frankowicze mają prawo ubiegać się o zadośćuczynienie oraz roszczenie analogiczne do roszczeń banków w ramach tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.

„Byłem gościem ostatnio w telewizji, gdzie razem z bardzo doświadczonym dziennikarzem ekonomicznym Pawłem Blajerem wskazywaliśmy na to, jakie są skutki opinii rzecznika TSUE. Opinia ta tożsamo przeniesie się w ostateczny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dyrektywa EWG 93/13 ma chronić frankowiczów-konsumentów, a nie dawać dodatkowe przywileje nieuczciwym przedsiębiorcom, czyli w tym przypadku bankom” – mówi Kamil Chwiedosik.

Więcej szczegółów na ten temat przeczytasz w artykule: Banki kontra „frankowicze” – ciąg dalszy historii. Opinia Rzecznika Generalnego TSUE i pozwy banków.

Jak banki manipulują?

W ostatnim czasie Internet został dosłownie zalany reklamami banków, które zachęcają kredytobiorców do zawierania porozumienia w sprawie kredytu waloryzowanego do CHF. Pojawiło się również wiele artykułów, o tym jak frankowicze rzekomo chętnie podpisują ugody proponowane przez banki. Te wszystkie reklamy i artykuły sponsorowane przedstawiają ugody oferowane przez banki jako niezwykle korzystne dla klienta. Niestety, to co kredytodawcy proponują swoim klientom jest dalekie od jakiegokolwiek uczciwego kompromisu. Oferowane ugody opierają się na modelu ogłoszonym przez KNF w grudniu 2020 r., który w swojej istocie zapewnia korzyści tylko bankom, a konsumentom może nawet przysporzyć jeszcze większych problemów finansowych.

„Oczywiście, diabeł tkwi w szczegółach. Dotarliśmy do statystyk, kto faktycznie z frankowiczów podpisuje te ugody. Okazało się, że są to frankowicze, którzy zawarli kredyt na kwotę poniżej 100 tys. zł, a takich jest najwięcej w całej Polsce. Inni kredytobiorcy frankowi decydujący się na zawarcie niekorzystnej ugody to osoby, które zaplanowały już sprzedaż mieszkania i chcą w sposób natychmiastowy pozbyć się kredytu. Poniżej kredytu 100 tys. zł rzeczywiście nie jest opłacalne wszczynanie postępowania sądowego. To w przypadku dużych i bardzo dużych kredytów istotnie kalkuluje się pozwać bank” – mówi ekspert ŻBK.

Zachęcamy do zapoznania się z wpisem na naszym blogu: Jak banki manipulują w sprawie ugód? Reklamy zalały internet [analiza].

Prokuratura. Ochrona od banków i akcja dotycząca odpowiedzialności prawników i zarządów banków

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami Życie Bez Kredytu będzie aktywnie przeciwdziałać nieuczciwym praktykom bankowym. Banki nagminnie nękają frankowiczów niczym nieuzasadnionymi pozwami. Nie ma przyzwolenia na to, aby chciwe zarządy i bezlitośni prawnicy banków wykorzystywali bezdusznie swoją uprzywilejowaną pozycję. Banki nie mają prawa straszyć frankowiczów nieuzasadnionymi roszczeniami. Tymi pozwami zajmie się prokuratura oraz polskie organizacje zrzeszające adwokatów i radców prawnych. Każdy członek społeczności ŻBK, który czuje się zastraszony bezpodstawnym roszczeniem, otrzyma teraz bezpłatnie wzory pism i instrukcję, gdzie należy je wysłać. Wystarczy wysłać prośbę mailem na adres: info@zyciebezkredytu.pl. Odpowiedzi będą udzielane zgodnie z kolejnością wpływu.

Więcej szczegółów znajdziesz w artykule: Wzory pism do prokuratury oraz samorządów zawodowych na nieetycznych prawników banków w związku z pozwami o korzystanie z kapitału.

Ogromny sukces „Okiem Byłej Frankowiczki”

Program „Okiem Byłej Frankowiczki” prowadzony przez Kasię Urbańską doczekał się swojego jubileuszowego wydania. Setny odcinek „OBF” był bardzo ciekawy. Ujawnił, że propaganda dot. znajdującego się w restrukturyzacji Getinu jest nieprawdziwa. Kasia Urbańska rozmawiała w tym odcinku z frankowiczką, która niedawno uzyskała prawomocny wyrok unieważniający umowę kredytu zawartą właśnie z Getin Bankiem. Ten wyrok, a także pozostałe orzeczenia członków społeczności ŻBK dot. kredytu CHF w Getin zapadłe już po ogłoszeniu przez ten bank restrukturyzacji zakończyły się oczywiście z zastosowaniem teorii dwóch kondykcji.

Przeczytaj artykuł: Ogromny sukces serii programów OBF – niemal 1 mln wyświetleń na YT i FB. To już 100-tny odcinek z wyjątkową PRAWOMOCNĄ wygraną w tle. Kasia Urbańska zaprasza!

Obejrzyj na naszym kanale YT najnowszy Poradnik Frankowicza: Poradnik Frankowicza marzec 2023. Nowelizacja KPC. Komentarze eksperta Kamila Chwiedosika.



Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy