Blog Frankowicza

Jak wybrać kancelarię do obsługi kredytu frankowego?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
kancelaria - kredyt frankowy
Jak wybrać kancelarię do obsługi kredytu frankowego?

Wybór kancelarii, która odpowiednio zajmie się Twoim kredytem we frankach, to sprawa absolutnie podstawowa. Jeżeli chcesz wygrać z bankiem, odesłać kredyt frankowy do historii i cieszyć się zasądzonym zwrotem pieniędzy, to kancelarię należy dobrać bardzo starannie. W tym artykule powiemy jak dokonać tego wyboru.

Zakładamy, że jesteś frankowiczem i na co dzień borykasz się z uciążliwym kredytem CHF, który skutecznie pozbawia szans na spokojne i dostatnie życie. Zakładamy też, że przeprowadziłeś rozmowy, wykonałeś pracę, aby zdobyć informacje o sposobach postępowania z toksycznym kredytem. Doszedłeś zatem do słusznego wniosku, że pozwanie banku jest działaniem przynoszącym największe korzyści, jedyną realną możliwością rozwiązania problemu. W tym momencie narzucającym się pytaniem jest: jak wybrać kancelarię do obsługi kredytu frankowego? To chwila krytyczna, ponieważ postawienie na współpracę z kancelarią z przypadku nie przyniesie niczego dobrego. Natomiast skierowanie się do prawdziwych specjalistów w efekcie sprawi, że ostatecznie uporasz się z kredytem we frankach.

Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że przez trzy kwartały 2019 r. do polskich sądów wpłynęło już 7,5 tys. nowych spraw, czyli więcej niż w całym 2018 r., gdy przybyło ich 7,2 tys. W tym roku kwartalnie może przybywać po 5 tys. spraw. Zatem w całym 2020 r. przyrost netto sięgnąłby blisko 20 tys. i toczyłoby się w sumie prawie 37,5–38 tys. spraw. To 8,4 proc. czynnych obecnie umów (452 tys., rocznie; ubywa ich po ok. 22 tys.).

Każdy, kto tylko poświęcił nieco czasu lekturze i ma dobrą wiedzę, zdaje sobie sprawę, że obecnie widoczny jest nagły wzrost ilości pozwów, że frankowicze prawie zawsze wygrywają z bankami, a sytuacja prawna jest sprzyjająca i sądy rozstrzygają sprawy prokonsumencko. To wszystko spowodowało ożywienie na rynku usług prawniczych skierowanych do frankowiczów. Jak grzyby po deszczu zaczęły się pojawiać podmioty zapewniające pomoc frankowiczom. I choć dziś można przebierać w ofertach, to należy sobie jasno powiedzieć: nie są to propozycje równowartościowe. Ponieważ rynek nie znosi próżni, obecnie wielu prawników chce zajmować się sprawami frankowymi. Jednakże tylko niektóre kancelarie zapewniają ten poziom jakości, który gwarantuje sukces.

Kredyt we frankach – jak wybrać kancelarię?

Istnieje kilka parametrów, które powinniśmy brać w tym przypadku pod uwagę. Oczywiście pierwszy kontakt nawiążemy albo telefonicznie, albo elektronicznie, albo też składając osobistą wizytę w kancelarii prawniczej. Ten pierwszy kontakt nie jest bez znaczenia. Wiele nam powie o podejściu do Klienta, sposobie obsługi. Nawet gdy nigdy nie mieliśmy do czynienia z tego typu instytucją, to będziemy potrafili rozpoznać kompetencje osób wytypowanych w firmie do kontaktu z Klientem. Zwracamy uwagę na kulturę obsługi, na to, czy uzyskujemy informacje, których szukamy, a w przypadku kontaktu zdalnego bierzemy też pod uwagę szybkość odpowiedzi. Wizyta osobista na miejscu powie nam jeszcze więcej. Czy nasza sprawa została potraktowana indywidualnie? Czy osoby, z którymi rozmawialiśmy poświęciły nam tyle czasu, ile było potrzebne? Czy została nawiązana relacja budząca zaufanie i czy zostały przekazane dane kontaktowe do właściwych osób? Pierwsze wrażenie jest ważne, ponieważ naprawdę dobre kancelarie już ten element całej procedury mają dopracowane do perfekcji, gdyż zajmują się tym od ponad 4 lat.

Dobra kancelaria nie będzie też opóźniać spraw. Poprosi o dokumenty z banku, w ciągu kilku dni dokona analizy umowy i zaprosi na spotkanie, na którym przedstawi dokładnie jej wyniki. Najlepsze kancelarie nie ograniczają się przy tym do samej analizy prawnej. Wykonają też pracę logistyczną i ekonomiczną. Treści komunikowane przez pracowników kancelarii powinny być przedstawiane jasno i prosto, w zrozumiałym języku, bez nadmiaru terminologii prawniczej. Po prostu musimy mieć poczucie, że jesteśmy informowani o wszystkim, nic nie jest zatajane. Aspekt komunikacyjny będzie ważny od początku aż do końca. Dobra współpraca polega na partnerstwie. Tak naprawdę w każdej chwili powinniśmy mieć możliwość zadania pytania lub zwrócenia się ze swoimi wątpliwościami.

Zapytajmy o historię działalności i rzeczywiste dokonania. W ten sposób wykluczymy niedoświadczone kancelarie, które należy uznać za niepewne. Jak wielu Klientów firma obsługuje? Jaka jest jej skuteczność mierzona stosunkiem spraw prowadzonych do spraw wygranych? Czy nasz rodzaj kredytu i bank, który go udzielił, są już znane kancelarii? Rzeczywiste dokonania to po prostu wygrane sprawy. O najlepszych – a możemy to sprawdzić – pisze też prasa drukowana i internetowa, ponieważ w swoim dorobku mają przełomowe zwycięstwa lub inne osiągnięcia, które zainteresowały opinię publiczną. Warto zapytać o sumę kapitału odzyskanego z banków dla frankowiczów – ten wskaźnik wyraźnie pokaże, z kim mamy do czynienia. Jednym słowem możemy natrafić na kancelarię, która nie potrafi udowodnić swoich sukcesów, możemy też znaleźć prawdziwych fachowców, którzy na życzenie wyrecytują sygnatury wygranych spraw, a nawet podzielą się opowieściami o przebiegach udanych postępowań (oczywiście nie przekraczając ram tajemnicy zawodowej).

Jaka kancelaria najlepiej obsłuży kredyt CHF

Niezmiernie ważne jest także to, czy kancelaria ma specjalizację w sprawach o kredyty we frankach. Wyspecjalizowane podmioty zatrudniają osoby przeszkolone w jednym celu, którym jest wygrana z bankiem. Warto zaufać tylko takim reprezentantom na sali sądowej, którzy przywykli do sofistycznych sztuczek prawników bankowych, nie dadzą się zaskoczyć podczas rozprawy, są w stanie argumentować silniej niż banki i odpowiedzą na każdą wnoszoną przez stronę pozwaną kwestię. Gdy bowiem dochodzi do spotkania w sądzie, wszystko musi być już przygotowane i działać bez zarzutu.

Bardzo ważny będzie doskonale napisany pozew, ale też odpowiednie postępowanie z pismami procesowymi. Pisemne odpowiedzi powinny być przygotowywane na czas i uwzględniać najnowsze orzecznictwo. Mamy również prawo zapytać o prawników przydzielonych do naszej sprawy. Jakie jest ich doświadczenie i czy wygrana sprawa jest dla nich czymś, co dopiero chcą osiągnąć, czy też mają na koncie tak wiele wygranych spraw, że przytoczenie wszystkich będzie wymagało wspomożenia się dokumentacją przechowywaną w archiwum.

Pamiętajmy też, że z zasady sąd rozpatruje każdą sprawę indywidualnie. Sędziowie są najlepszymi prawnikami w kraju. Wprawdzie sąd korzysta z wypracowanej linii orzeczniczej, zna inne podobne sprawy, ale w czasie pracy zawsze będzie odnosił się do konkretnego przedmiotu sporu. Zatem kancelaria z prawdziwego zdarzenia zawsze będzie traktować naszą sprawę indywidualnie, tak samo jak Klienta. Nie może być mowy o wrzucaniu naszej umowy o kredyt CHF do worka z innymi sprawami. Powinniśmy oczekiwać podmiotowego traktowania, jakby nasza sprawa była najważniejsza, a wszystkie prace kancelarii skupiały się tylko na niej.

Życie Bez Kredytu wraz z ekspertami Centrum Prawa Finansowego i Ekonomii wyznacza standardy w obsłudze kredytów CHF. To właśnie członek społeczności Życia Bez Kredytu  uzyskał największą zasądzoną kwotę (tak, jesteśmy rekordzistami w kraju: Unieważnienie kredytu Getin Noble Bank), posiadamy interdyscyplinarny zespół specjalistów prawników i ekonomistów, korzystamy z najnowszych osiągnięć techniki w dziedzinie obsługi Klienta, zawsze jesteśmy otwarci na rozmowy i negocjacje, a ilość wygranych przez nas spraw wprawia banki w zakłopotanie. Nasze poważne traktowanie Klienta wyrażamy na wiele sposób, np. oferujemy gwarancję satysfakcji lub zwrotu pieniędzy, pokrywamy również koszty obrony w przypadku wytoczenia przez bank powództwa o wynagrodzenie z tytułu korzystania z kapitału – zapewniamy luksusowe warunki dochodzenia swoich praw. Od teraz można się z nami skomunikować również za pomocą czatu działającego na stronie internetowej. Ponadto prowadzimy działalność edukacyjną i informacyjną dla frankowiczów, w tym cykliczne Kawę z Ekspertem oraz webinary.

Najnowsze wyroki członków społeczności ŻBK:

PRAWOMOCNE stwierdzenie nieważności umowy Deutsche Bank

Korzyści członka ŻBK:

– Zasądzone 325 834,49 zł oraz 52 712,24 CHF wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie z uznaniem zarzutu zatrzymania

– Zwrot wszystkich kosztów sądowych 11.834 zł i 8.100 zł

– Saldo kredytu spada z 700.000 zł do zera, a bank zostanie wykreślony z hipoteki kredytowanej nieruchomości

Inne nasze najnowsze wygrane – unieważnienia w oparciu o teorię dwóch kondykcji: 

BNP Paribas Bank (Fortis) – sygn. akt I C 1835/20 

– Zasądzone 54.878.00 zł i odsetki ustawowe

– Zwrot kosztów procesu 11817 zł

– Bank będzie wykreślony z hipoteki kredytowanej nieruchomości

Deutsche Bank, sygn. akt III C 866/19

– Zasądzone 572.938,50 PLN oraz 187.821,55 CHF oraz odsetki ustawowe

– Zwrot wszystkich kosztów sądowych 11.817 zł

– Saldo kredytu spada z 800.000 zł do zera. Łączna korzyść: 2,2 mln (2.200.000 zł), a po uprawomocnieniu bank zostanie wykreślony z hipoteki kredytowanej nieruchomości

Polbank ( Raiffeisen Bank )

– Zasądzone 332.775,88 zł plus odsetki ustawowe za I i II instancję 13.517 zł i 9.100 zł

– Zwrot wszystkich kosztów sądowych

– Saldo kredytów spada z 400.000 zł do zera

– Łączna korzyść: ponad 800.000 zł, a bank będzie wykreślony z hipoteki kredytowanej nieruchomości

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy