Blog Frankowicza

Frankowicze kontra banki: Przedawnienie roszczeń – Analiza, strategie i orzecznictwo TSUE oraz Sądu Najwyższego. Panel Ekspertów we wtorek 27.02.2024 o godz. 19:00.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Bezpłatny webinar dla wszystkich frankowiczów, którzy chcą dowiedzieć się więcej o swoich prawach i sposobach na odzyskanie pieniędzy z banku. Podczas najbliższego Panelu Ekspertów ŻBK, który odbędzie się już we wtorek 27 lutego 2024 roku o godz. 19:00, poznasz m.in. najnowsze stanowisko odnośnie terminu przedawnienia roszczeń bankowych oraz wpływ wyroków TSUE i SN na dochodzenie roszczeń.
Frankowicze kontra banki: Przedawnienie roszczeń – Analiza, strategie i orzecznictwo TSUE oraz Sądu Najwyższego. Panel Ekspertów we wtorek 27.02.2024 o godz. 19:00.
  • Czy frankowicze będą musieli zwrócić kapitał wypłacony przez bank? Istnieje wiele przesłanek prawnych wskazujących na to, że w sprawach frankowych roszczenie banku o zwrot kapitału jest przedawnione. To oznacza, że bank nie odzyska od kredytobiorców nawet tych kwot, które wypłacił w ramach udzielonego kredytu
  • Banki są winne frankowiczom naprawdę duże sumy pieniężne. Kredytobiorcy ze spłaconym kredytem mogą również dochodzić zwrotu nadpłaconych rat. Ex-frankowicze jednak powinni się pośpieszyć z decyzją o złożeniu pozwu, ponieważ ich roszczenia względem banku mogły już rozpocząć swój bieg przedawnienia. To może być ostatni dzwonek na odzyskanie wszystkich należnych pieniędzy!
  • Banki wycofują kontr-pozwy wobec frankowiczów. Nieuczciwi kredytodawcy kończą z karygodną polityką zastraszania konsumentów nieuzasadnionymi roszczeniami o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału oraz waloryzację. Ogromna w tym zasługa aktywnych działań całej społeczności Życie Bez Kredytu
  • Pozew czy ugoda? Frankowicze mogą samodzielnie oszacować zyski z pozwania banku i porównać je z korzyściami wynikającymi z zawarcia ugody. Umożliwia to bezpłatny Kalkulator Ugody i Pozwu dla Frankowicza 2024. Podczas bezpłatnego webinaru poznasz wady i zalety obu ścieżek dochodzenia roszczeń

 

Frankowicze w 2024 mogą wyjątkowo korzystnie pozwać bank

W obecnym kontekście prawno-finansowym rok 2024 wyłania się jako niezwykle sprzyjający frankowiczom moment, otwierając im drogę do osiągnięcia naprawdę spektakularnych korzyści z pozwania banku. Najnowsze wyroki TSUE w połączeniu z doświadczeniem wyspecjalizowanych kancelarii prawnych sprawiają, że wygrana w sądzie jest gwarantowana, a wartość tego potencjalnego sukcesu może znacząco poprawić jakość życia.

Jednym z centralnych zagadnień wokół sporów frankowych jest kwestia przedawnienia roszczeń bankowych. TSUE wyznaczył nowe granice interpretacyjne mające kluczowe znaczenie dla tysięcy kredytobiorców. Zgodnie z argumentacją prawną pełnomocnika procesowego ŻBK adw. Wiktora Budzewskiego roszczenia banków o zwrot kapitału są już przedawnione. Ekspert ŻBK wskazuje, że termin, w którym rozpoczął się bieg przedawnienia roszczeń bankowych, przypada na dzień wypłaty kapitału. Adwokat Budzewski wskazuje również na kluczową rolę rejestrów klauzul abuzywnych prowadzonych przez UOKiK.

Ostatnie orzeczenia TSUE jednoznacznie stwierdzają, że banki nie mają podstaw prawnych do żądania od frankowiczów dodatkowych opłat z tytułu korzystania z kapitału czy waloryzacji. Jedynym uzasadnionym roszczeniem banków jest zwrot kapitału udzielonego w ramach kredytu. Jednakże, jeśli roszczenia te nie zostały zgłoszone w odpowiednim terminie, to mogą być one już przedawnione. Oznacza to, że frankowicze, którzy zdecydują się pozwać bank, mają szansę na uniknięcie zwrotu otrzymanych środków. Więcej szczegółów na ten temat przeczytasz w artykule: Kiedy przedawniają się roszczenia banków w sprawach frankowych?

Ponadto frankowicze, pozywając bank, najprawdopodobniej nie będą już dłużej zastraszani absurdalnymi kontr-pozwami ze strony kredytodawców. Banki przez lata próbowały wymusić na swoich klientach nieuczciwe ugody poprzez kierowanie przeciwko nim niczym nieuzasadnionych roszczeń finansowych, np. o waloryzację lub wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Z tą nikczemną manipulacją z determinacją walczyła cała społeczność Życie Bez Kredytu. Nasze aktywne działania prawne doprowadziły do zmiany strategii sądowej banków. Kredytodawcy zaczęli hurtowo wycofywać nieuzasadnione pozwy, co stanowi ważny krok naprzód dla frankowiczów w walce o swoje prawa. Dowiedz się więcej na naszym blogowym wpisie: Frankowicze triumfują, a banki wycofują roszczenia z sądów: potęga wspólnych działań społeczności #ŻBK!

Pozew frankowy czy ugoda bankowa? Niektórzy nie mają wyboru

Wzrost liczby spraw frankowych w Polsce jest niepodważalny. Dane z 2023 roku wskazują na ponad 80 000 nowych spraw, a prognozy na 2024 rok mówią o rekordowej liczbie aż 100 000 nowych spraw. To sugeruje, że frankowicze stają się coraz bardziej świadomi i zdeterminowani w walce o swoje prawa. Banki, mierząc się z wciąż narastającą falą pozwów frankowych, w ubiegłym roku rozpoczęły intensywną kampanię, w której starały się przekonać frankowiczów do polubownego rozwiązania problemu z toksycznym kredytem.

Czy ugoda bankowa może być opłacalna dla kredytobiorców? Niestety oferty ugodowe opierają się na przestarzałej koncepcji KNF z 2020 roku. KNF nie od dziś jest znana ze swojego stronniczego stanowiska w sporze o kredyty CHF. Jej model propozycji ugodowej w sprawach frankowych ma na celu ochronę interesów tylko i wyłącznie banków. Frankowicze mogą sami oszacować i porównać korzyści zarówno z pozwu, jak i ugody bankowej, dzięki nowemu Kalkulatorowi Ugody i Pozwu dla Frankowicza 2024. Kalkulator uwzględnia najnowsze orzecznictwo TSUE i został opracowany przez najlepszych ekspertów ds. frankowych w Polsce. Niemniej należy pamiętać, że każda sprawa frankowa jest inna i wymaga indywidualnej analizy, dlatego dane uzyskane z Kalkulatora nie mogą być ostateczną podstawą do wyliczenia roszczenia przeciwko bankowi. Więcej informacji na ten

temat przeczytasz na blogu założyciela społeczności ŻBK: Wyrok prawomocny a ugoda. Wnikliwe porównanie korzyści w oparciu o orzecznictwo TSUE.

Jednak nie wszyscy frankowicze otrzymują od banku ofertę ugodową. Kredytobiorcy, którzy już spłacili kredyt i zakończyli umowę z bankiem, są całkowicie ignorowani przez kredytodawców. A przecież ex-frankowicze zostali tak samo pokrzywdzeni jak osoby nadal spłacające zadłużenie i posiadają dokładnie takie same prawa. Niemniej banki liczą na to, że ich byli klienci nie będą podejmować działań w celu przywrócenia sprawiedliwości. Tymczasem w społeczności ŻBK ok. 15% wszystkich sprawy to właśnie procesy wszczęte przez ex-frankowiczów.

oWarto pamiętać o tym, że osoby, które już spłaciły toksyczny kredyt, powinny jak najszybciej złożyć pozew przeciwko bankowi, jeżeli chcą odzyskać wszystkie nadpłacone raty. Może się bowiem okazać, że część ich roszczeń już wkrótce zostanie przedawniona. Rok 2024 to w zasadzie ostatni dzwonek, aby nie stracić ani jednej raty w sporze z bankiem i otrzymać maksymalną korzyść finansową. Dowiedz się więcej w artykule: Kredyty frankowe 2024 – ostatni dzwonek dla spłaconych umów.

Weź udział w bezpłatnym webinarze dla frankowiczów i zadaj pytanie ekspertom

W obliczu dynamicznych zmian na rynku finansowym kluczowe staje się poszerzanie wiedzy na temat dostępnych opcji oraz strategii obrony swoich interesów. Dlatego też bezpłatne webinary dla frankowiczów prowadzone przez ekspertów ŻBK zyskują coraz większą popularność i znaczenie jako źródło cennych informacji i wsparcia. Już 27 lutego (wtorek) o godz. 19:00 odbędzie się kolejny Panel Ekspertów ŻBK, na który wszystkich serdecznie zapraszamy!

Webinar ŻBK to doskonała okazja do skorzystania z wiedzy specjalistów w dziedzinie prawa bankowego, finansów oraz frankowych zagadnień. Uczestnicy jak zawsze będą mieli możliwość zadawania pytań bezpośrednio ekspertom, co pozwoli na rozwianie wątpliwości i uzyskanie klarownych odpowiedzi. W trakcie webinaru zostaną omówione prawdziwe przypadki frankowiczów, co ułatwi zrozumienie różnych sytuacji oraz możliwych strategii działania. Ponadto uczestnicy otrzymają dostęp do kalkulatorów dla frankowiczów.

Program webinaru:

  • Przedawnienie roszczeń banków w sprawach frankowych. Analiza orzecznictwa TSUE vs. SN

  • 2024 – ostatni dzwonek dla spłaconych umów?

  • Wycofanie roszczeń przez banki. Siła wspólnych działań społeczności frankowiczów ŻBK

  • Wyrok prawomocny a ugoda – analiza korzyści

  • Sesja Q&A

Rejestracja na webinar:

https://zyciebezkredytu.pl/webinar-zycie-bez-kredytu-27022024/

Zachęcamy do udziału w webinarze wszystkich frankowiczów, którzy chcą dowiedzieć się więcej o swoich prawach i sposobach na odzyskanie swoich pieniędzy. Kliknij w zdjęcie poniżej i obejrzyj nagranie z webinaru:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy