Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Bank S.A. Roszczenia frankowiczów względem Getinu pod znakiem zapytania
W dniu 29 września 2022 r. (publikacja decyzji miała miejsce 30 września 2022 r.) Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) podjął decyzję o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji wobec Getin Noble Bank S.A. Skutkami tej decyzji było natychmiastowe umorzenie wszystkich akcji i obligacji Getinu, a także potencjalna zmiana warunków procesowych dla frankowiczów pozywających bank.
W chwili obecnej trudno rokować, co do przyszłej możliwości dochodzenia roszczeń przez frankowiczów, którzy zawarli toksyczny kredyt z Getin Noble Bank. Dobrą informacją jest fakt, że Getin nie został postawiony w stan likwidacji, więc nadal sprawa nie jest przesądzona i nie ma podstaw do zakładania z góry czarnych scenariuszy. Z całą pewnością sytuacja prawna frankowiczów będących aktualnie w sporze sądowym z bankiem jest inna od osób, które pozwu jeszcze nie wniosły. Postawienie Getinu, tak dużej instytucji finansowej, w stan restrukturyzacji przymusowej, jest sytuacją niespotykaną na skalę całej Europy. Z resztą przyglądała się temu od 4 lat Komisja Europejska.
Nasi eksperci będą trzymać rękę na pulsie i na bieżąco informować o tym, jak rozwija się sytuacja. W razie potrzeby, będziemy szybko działać, aby możliwie najlepiej uchronić interesy członków naszej społeczności, tak jak to zrobiliśmy w ostatnim tygodniu. Zachęcamy do stałego zaglądania na nasz blog: Blog Życie Bez Kredytu oraz śledzenia naszej strony na Facebooku: Facebook – Życie Bez Kredytu.
Życie Bez Kredytu zupełnie bezpłatnie pomogło ponad 500 frankowiczom z Getin Noble Bank. Interesy frankowiczów zostały maksymalnie zabezpieczone
W związku z wydaną decyzją, która może istotnie naruszyć interesy konsumentów, stosownym było złożenie skargi na działanie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Bowiem w przypadku stwierdzenia przez WSA, a zapewne ostatecznie NSA, iż BFG wydał decyzję o przymusowej restrukturyzacji z naruszeniem prawa, otwarta zostanie droga do dochodzenia odszkodowania od skarbu państwa.
W zaistniałej sytuacji, nie znając dokładnie dalszych losów wszczętej restrukturyzacji i konsekwencji, jakie przyniesie dla frankowiczów z Getinu, zdecydowaliśmy się wesprzeć członków społeczności Życie Bez Kredytu. Czasu było na to ekstremalnie mało (7 dni), ale stanęliśmy na wysokości zadania – w minionym tygodniu bezpłatnie przygotowaliśmy i wysłaliśmy frankowiczom z Getin Banku ponad 500 wzorów skarg do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego!
Cały zespół ekspertów społeczności ŻBK ogromnie zaangażował się w sprawę. Stworzyli przejrzyste instrukcje i procedury towarzyszące, a także wykonali tytaniczną pracę, żeby wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Część wniosków złożyliśmy sami w imieniu tych kilkudziesięciu osób, które mieszkają zagranicą lub – z uwagi na wiek bądź chorobę – nie mogły złożyć wniosku we własnym zakresie.
Kierujemy również wyrazy wdzięczności specjalistom zewnętrznym z dziedziny prawa administracyjnego i bankowości za wsparcie w tym newralgicznym momencie, a także wszystkim członkom naszego zespołu ekspertów, którzy, nie zważając na inne obowiązki, potrafili w tak krótkim czasie zorganizować pomoc frankowiczom.
Pracowaliśmy dzień i noc, aby dla członków naszej społeczności bezpłatnie wykonać pracę o ekwiwalencie pieniężnym: 615 zł (średnia cena w innych kancelariach) x 500 osób = 307.500 zł.
Ponadto nasz główny ekspert Kamil Chwiedosik przeprowadził 3 spotkania grupowe na Zoom’ie i kilkaset rozmów telefonicznych, wymienił mnóstwo maili oraz wiadomości na komunikatorach, w celu wyjaśnienia całej sytuacji związanej z przymusową restrukturyzacją Getin oraz skargą do banku WSA.