Blog Frankowicza

Frankowicze z Getinu mają dylemat. Płacić czy nie płacić? Wyjaśniamy, co trzeba zrobić w takiej sytuacji.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku budzi wiele wątpliwości. Sytuacja frankowiczów jest niepewna, ale wciąż nie jest beznadziejna, jak straszą niektóre media. Getin nie ogłosił upadku, a roszczenia frankowiczów nadal są możliwe do odzyskania. Niemniej, w zaistniałych okolicznościach należy działać zdecydowanie, lecz rozważnie, aby maksymalnie zadbać o własne bezpieczeństwo finansowe.
Frankowicze z Getinu mają dylemat. Płacić czy nie płacić? Wyjaśniamy, co trzeba zrobić w takiej sytuacji.
  • Frankowicze, którzy nie pozwali jeszcze Getinu, mogą spróbować po złożeniu pozwu złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia (wstrzymanie płatności rat)
  • Osoby, które są w procesie z bankiem, powinny rozważyć zaprzestanie spłacania rat. Należy wcześniej zgłosić się do swojej kancelarii z prośbą o wyjaśnienie ewentualnych skutków takiej decyzji
  • W przypadku świadomej decyzji o wstrzymaniu płatności rat do Getinu frankowicz powinien znać konsekwencje, w tym wpis do BIKu, postępowanie nakazowe z weksla, telefony od windykatorów itp.
  • W usłudze ŻBK Protect możesz pozwać Getin z całkowitą ochroną i przestać spłacać raty, mimo procesu przymusowej restrukturyzacji wprowadzonej przez BFG

 

Frankowicze a Getin Noble Bank. Jak przymusowa restrukturyzacja Getinu zmienia sytuację frankowiczów, którzy legalnie już nie spłacają rat?

W okoliczności postawienia Getin Nobel Bank w stan przymusowej restrukturyzacji w najlepszej sytuacji oczywiście są osoby, które już pozwały bank, uzyskały prawomocny wyrok, a kredytodawca przelał kwotę zasądzoną wyrokiem na ich konto. Te osoby posiadają orzeczenie sądu, którego nikt nie może podważyć, a należności odzyskanych od banku nikt już nie ma prawa odebrać. Byli frankowicze Getinu mogą odetchnąć z ulgą i nadal cieszyć się swoim Życiem Bez Kredytu.

Frankowicze, którzy pozwali bank i uzyskali prawomocne zabezpieczenie roszczenia, wskutek czego nie płacą rat, również nie mają powodów do zmartwień. Nie są oni obciążeni coraz wyższymi ratami, a więc mogą spokojnie czekać na rozwój wydarzeń oraz wyrok sądu, który ostatecznie unieważni ich umowę kredytu. Nawet w sytuacji potencjalnego zawieszenia postępowania sądowego na czas przeprowadzenia restrukturyzacji banku i wydłużenia całego procesu nadal będą zgodnie z prawem zwolnieni z obowiązku uiszczania comiesięcznych rat.

Czy frankowicze, którzy już pozwali Getin Noble Bank, mogą zaprzestać spłaty rat kredytu frankowego?

W przypadku frankowiczów, których postępowanie sądowe jest w toku, ale nie otrzymali sądownego zabezpieczenia roszczenia i wciąż spłacają raty, warto rozważyć zaprzestanie spłaty rat. Jednak przed podjęciem takiej decyzji należy koniecznie skontaktować się ze swoją kancelarią prawną.

Niestety, nie jest wykluczona sytuacja, w której postępowania sądowe przeciwko Getin Noble Bank będą zawieszane, a rozprawy odraczane. Nie zapadła jeszcze decyzja o masowym zawieszaniu procesów, ale obecnie trudno przewidzieć rozwój wydarzeń. W naszej opinii zawieszanie postępowań byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, a także stanowiłoby odebranie frankowiczom praw i wolności, które gwarantuje im Konstytucja RP.

Odroczenie toczących się procesów w sprawie abuzywnego kredytu Getin z powodu przeprowadzenia restrukturyzacji banku niepotrzebnie przedłużyłoby w czasie (prawdopodobnie o kolejne dwa lata) negatywne skutki związane z zawarciem niezgodnej z prawem umowy. Obecnie rata frankowiczów jest trzykrotnie wyższa od pierwotnej, a dalszy jej wzrost prawdopodobnie już wkrótce nastąpi. W zaistniałej sytuacji zaprzestanie płatności rat przez kredytobiorcę należałoby oceniać jako w pełni uprawnioną ochronę własnego interesu majątkowego.

Warto jednak pamiętać, że zaprzestanie spłaty rat bez decyzji sądu będzie miało swoje konsekwencje. Należy liczyć się z represjami ze strony banku. Getin może rozpocząć działania z zakresu tzw. miękkiej windykacji, czyli m.in. będzie telefonicznie i korespondencyjnie wzywał nas do zapłaty. Może również wypowiedzieć umowę kredytu oraz dokonać wpisu do BIKu.

Dlatego zalecamy o tych wszystkich potencjalnych skutkach zaprzestania spłaty rat frankowych porozmawiać ze swoim prawnikiem i dopiero po takiej konsultacji podjąć decyzję. Każda sprawa frankowa jest inna, więc nie ma jednego doskonałego sposobu postępowania dla wszystkich frankowiczów, którzy znaleźli się w tych okolicznościach.

Co powinni zrobić frankowicze z Getin Noble Bank, którzy jeszcze nie pozwali banku?

Frankowiczom, którzy jeszcze nie pozwali Getin Noble Banku, zalecamy jak najszybciej złożyć sprawę do sądu. Im szybciej wykonamy ten krok, tym zwiększamy szansę na sądowne zabezpieczenie powództwa. Wstrzymanie płatności rat na podstawie prawomocnej decyzji sądu uchroni nas przed negatywnymi działaniami ze strony banku. W chwili obecnej nie możemy zagwarantować, że sąd wyda decyzję w naszej sprawie przed potencjalnym zawieszeniem wszystkich procesów względem Getinu, jednak jeżeli chcemy uchronić swoje finanse, warto działać szybko i zdecydowanie.

Pozywając bank, warto oddać swoją sprawę sprawdzonym profesjonalistom. Życie Bez Kredytu jest liderem wśród kancelarii pomagającym frankowiczom. Najbezpieczniej pozwiesz bank z usługą ŻBK Protect, dzięki której uzyskasz całkowitą ochronę przed działaniami banku i skutecznie uwolnisz się od spłaty rat.

Umów się już dziś z najlepszym ekspertem od spraw frankowych – Kamilem Chwiedosikiem. Dzięki konsultacji z naszym ekspertem zrozumiesz wpływ restrukturyzacji Getin Noble Bank na swoją sytuację kredytową i dowiesz się, jak maksymalnie zabezpieczyć swoje interesy. Spotkaj się z Kamilem on-line lub w kancelarii, rezerwując termin spotkania: https://zyciebezkredytu.pl/rezerwacja/

Kliknij w zdjęcie poniżej i umów spotkanie:

Obejrzyj OBF odc. 79 Getin bank w restrukturyzacji. Co to oznacza dla frankowiczów? Gość programu: Adwokat - Wiktor Budzewski

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy