Blog Frankowicza

Ważne zmiany legislacyjne dla frankowiczów. Odpowiedzi na palące pytania. Za nami kolejny webinar #ŻBK [materiał wideo]

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
W marcu zaszło wiele zmian istotnych dla każdej osoby posiadającej kredyt waloryzowany do CHF. Podpisana została niekorzystna nowelizacja kpc, która utrudni procesy frankowe. Wzrosły stopy procentowe w Szwajcarii, które wpłyną na wysokość raty frankowej. Nie zabrakło również pozytywnych wydarzeń takich jak kolejne orzeczenie TSUE. Z marcowego webinaru ŻBK dla frankowiczów dowiesz się wszystkich o ważnych wydarzeniach z perspektywy osób posiadających toksyczny kredyt CHF.
Ważne zmiany legislacyjne dla frankowiczów. Odpowiedzi na palące pytania. Za nami kolejny webinar #ŻBK [materiał wideo]
  • Niekorzystna nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego 31 marca 2023 r. została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Tylko do 13 kwietnia frankowicze z całej Polski mogą składać pozwy do tzw. Wydziału Frankowego. Tłumaczymy, co może zrobić frankowicz, jeżeli jeszcze nie zdążył złożyć pozwu przeciwko bankowi
  • Szwajcaria walczy z inflacją i ustawicznie podnosi stopy procentowe. Zdaniem ekonomistów cykl podwyżek stóp procentowych w tym kraju nie zakończy się wcześniej niż za 2,5 roku. Dla frankowiczów oznacza to stale rosnące raty
  • TSUE jak zawsze stanął po stronie kredytobiorców frankowych. 16 marca 2023 r. zapadło kolejne bardzo korzystne dla frankowiczów orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Sądy krajowe nie mogą uzupełniać luki po usunięciu z umowy klauzuli abuzywnej, a konsument jest objęty ochroną prawną również po zakończeniu okresu wykonywania nieuczciwej umowy 
  • Obejrzyj webinar dla frankowiczów i bądź na bieżąco ze wszystkimi ważnymi zmianami, które dotyczą Twojego bezpieczeństwa finansowego!

 

Wzrost stóp procentowych w Szwajcarii. Zmiany w KPC. Najnowsze informacje z TSUE.

Nowelizacja kpc a frankowicze. Tylko do 13 kwietnia frankowicze z całej polski mogą składać pozwy do Wydziału Frankowego

W sprawach frankowiczów cały czas dużo się zmienia. W ostatnim webinarze ŻBK informowaliśmy o najważniejszych wydarzeniach dotyczących kredytobiorców frankowych. Niestety, niekorzystna dla posiadaczy kredytów CHF nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego została podpisana przez Prezydenta i 31 marca została opublikowana w Dzienniku Ustaw. To oznacza, że frankowicze mieszkający poza obrębem właściwym dla XXVIII Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie, czyli tzw. Wydziału Frankowego, od drugiej połowy kwietnia nie będą mogli w tym sądzie złożyć pozwu o nieuczciwy kredyt. Kredytobiorcom frankowym najkorzystniej jest złożyć pozew do Wydziału Frankowego, ponieważ tylko ten wydział sądowy wypracował jednoznacznie określone procedury w zakresie przyznawania frankowiczom zabezpieczenia roszczeń.

„To w Wydziale Frankowym są sędziowie, którzy doskonale znają przepisy polskie i przepisy unijne i wiedzą, jak stosować prawo skutecznie. Teraz droga dotarcia do Wydziału Frankowego zostanie utrudniona. Przez 5 lat nie będzie można pozwać banku o nieuczciwy kredyt CHF w innym banku, niż tym właściwym dla swojego miejsca zamieszkania” – mówi Katarzyna Urbańska, prowadząca program „Okiem Byłej Frankowiczki” – „Zmiana ta zapewnie wydłuży część postępowań sadowych. Pamiętajcie, że eksperci ŻBK cały czas na bieżąco będą wspierać frankowiczów i będą pomagać w przypadku złożenia pozwu do innego, trudniejszego wydziału” – kontynuuje.

Więcej szczegółów o zmianie w kpc dowiesz się z webinaru ŻBK, który możesz obejrzeć na naszym profilu na YouTube: ŻBK bezpłatny webinar dla frankowiczów.

Stopy procentowe w Szwajcarii będą rosły. Frankowicze będą płacić coraz wyższą ratę kredytu

Sytuacja dynamicznie zmienia się również w Szwajcarii. W marcu tego roku na rynku bankowym wydarzyło się bardzo dużo. W dolinie krzemowej upadł Silicon Valley Bank, a szwajcarski bank Credit Suisse został przejęty przez swoją rodzimą konkurencję, czyli bank UBS. W wyniku problemów finansowych sektora bankowego zapadła decyzja władz Szwajcarii o dodrukowaniu pieniądza. Władze monetarne tego kraju zdecydowały się również na podniesienie stóp procentowych, aby przeciwdziałać skutkom inflacji. Obecnie w Szwajcarii są najwyższe stopy procentowe od 2008 roku. Wysokie stopy procentowe w kraju Helwetów spowodują znaczne podwyższenie comiesięcznego zobowiązania kredytobiorców frankowych w Polsce.

„Ekonomista Marek Zuber, który był gościem u mnie w programie, powiedział, że prognozy nie są najlepsze. Przewiduje on, że jeszcze dwa-dwa i pół roku będziemy nadal zmagać się z wysoką inflacją i wysokim kursem walut. Skoro inflacja wciąż będzie taka wysoka, to oznacza, że stopy procentowe nie zatrzymają się na obecnym poziomie, a nadal będą rosły”- tłumaczy Katarzyna Urbańska.

Zgodnie z przewidywaniem kolejne podwyżki stóp procentowych w Szwajcarii są nieuniknione. Ekonomiści prognozują co najmniej dwie lub trzy podwyżki. Niestety, nie będą to małe podwyżki. Polityka monetarna Szwajcarii dotkliwie odciśnie się na wysokości raty frankowiczów. Dlatego nie warto odkładać w czasie decyzji o pozwaniu banku, ponieważ w ciągu kolejnych miesięcy frankowicze mogą zapłacić nawet o 1000 zł droższą ratę.

TSUE po stronie frankowiczów. Korzystne orzeczenie dla kredytobiorców z 16 marca 2023 r.

Frankowicze jako konsumenci kształtują dobre praktyki na polskim rynku. To, że tak bardzo walczą o unieważnienie nieuczciwych umów i idą po sprawiedliwość do sądu pokazuje, że w każdej innej sprawie konsumenci też mają sprawczość. Dzięki wytrwałości frankowiczów w dochodzeniu swoich praw wiele kwestii spornych w procesach o nieuczciwy kredyt CHF zostało już rozstrzygniętych przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

16 marca tego roku zapadł kolejny wyrok TSUE w sprawach frankowych. Sędziowie z Luksemburga ponownie stanęli po stronie pokrzywdzonych frankowiczów. Zgodnie z orzeczeniem w sprawie C-6/22 dot. kredytu udzielonego we frankach szwajcarskich sąd krajowy nie może uzupełnić luki wynikającej z usunięcia nieuczciwego warunku zawartego w umowie poprzez zastosowanie przepisu prawa krajowego. Oznacza to, że jeżeli kredytobiorca domaga się unieważnienia abuzywnej umowy, to sąd nie może sam z siebie próbować utrzymać takiej umowy w mocy.

Ponadto TSUE podkreślił w tym samym wyroku, że kredytobiorca jest objęty przez prawo unijne ochroną również po zakończeniu okresu wykonywania nieuczciwej umowy. Zatem, nawet jeżeli kredyt został już spłacony w całości, to frankowicze nadal mogą ubiegać się o stwierdzenie nieważności umowy kredytowej i zwrotu bezprawnie pobranych przez bank pieniędzy.

Więcej bardzo ciekawych i przydatnych dla frankowiczów informacji dowiesz się z marcowego webinaru dla frankowiczów, który jest dostępny w całości na naszym profilu na Facebooku: ŻBK bezpłatny webinar dla frankowiczów.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy