Ugoda, która zagwarantowała frankowiczowi lepsze warunki niż wyrok
Sprawa prowadzona przed Sądem Okręgowym w Warszawie dotyczyła procesu o nieuczciwą umowę frankową zawartą z Millennium Bank. W odpowiedzi na działania kredytobiorcy, bank postanowił złożyć kontrpozew (pozew SLAPP), próbując zastraszyć Klienta, co dodatkowo skomplikowało sprawę. Mimo zawiłości całego procesu Eksperci Departamentu Mediacji i Ugód ŻBK, dzięki swojemu doświadczeniu i profesjonalizmowi, przeprowadzili szczegółową analizę umowy oraz strategię negocjacyjną, która skutkowała wypracowaniem ugody na warunkach korzystniejszych niż jakikolwiek wyrok sądowy. Zastosowanie taktyki polegającej na szybkim rozwiązaniu sprawy, a także przedstawieniu bankowi konkretnych argumentów prawnych i finansowych, doprowadziło do przełomowego porozumienia, które zakończyło spór w sposób satysfakcjonujący dla Klienta. To dowód na to, jak potężną siłą dysponuje społeczność ŻBK. Nasi Eksperci, bazując na swoim 10-letniemu doświadczeniu w sprawach z bankami, są w stanie wynegocjować najlepsze rozwiązania dla konsumentów.
„Każda batalia prawna toczy się w imię sprawiedliwości, ale w Życiu Bez Kredytu najważniejsze jest jedno: dobro Klienta. Tak było i tym razem – choć sprawa miała ogromny wymiar systemowy, a pytanie prejudycjalne skierowane do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej mogło odegrać kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości orzecznictwa frankowego, to finalna decyzja była tylko jedna – zapewnienie naszemu Klientowi najlepszych możliwych warunków” – komentuje założyciel i główny Ekspert ŻBK Kamil Chwiedosik.
W ŻBK najważniejsza jest indywidualna korzyść każdego frankowicza
Nie ulega wątpliwości, że orzecznictwo TSUE odgrywa ważną rolę w sprawach frankowiczów. Jednak żadna teoretyczna argumentacja nie może przewyższyć realnych, wymiernych korzyści poszczególnego członka społeczności ŻBK. W tej sprawie decyzja o cofnięciu pytania prejudycjalnego była motywowana chęcią natychmiastowego zagwarantowania kredytobiorcy optymalnych rezultatów.
Pytanie prejudycjalne skierowane do TSUE (sygn. akt C-747/24) dotyczyło przedawnienia roszczeń banków wobec konsumentów. Trybunał UE miał ustalić, czy termin przedawnienia powinien zaczynać się od momentu zakwestionowania przez kredytobiorcę warunków umowy, na przykład poprzez złożenie reklamacji lub wniesienie pozwu. Problem polega na tym, że nie każdy konsument podejmował takie działania przed rozpoczęciem procesu. Istniejące koncepcje prawne w tym zakresie były już częściowo kwestionowane, dlatego TSUE miał zbadać, czy nałożenie na konsumenta obowiązku wcześniejszego wyrażenia swojego stanowiska wobec nieuczciwej umowy wpływa na przedawnienie roszczeń kredytobiorcy wobec frankowicza. Choć pytanie prejudycjalne skierowane do TSUE mogło wpłynąć na kształtowanie prawa, dla ŻBK najważniejszy jest przede wszystkim realny interes Klienta, a nie teoretyczne rozważania prawne.

„Naturalnie, cofnięcie pytania prejudycjalnego skierowanego do TSUE to pewna strata dla procesu kształtowania orzecznictwa w sprawach frankowych. Jednak żadna teoria prawna, żaden precedens, nawet ten najważniejszy, nigdy nie będzie miał dla nas większej wartości niż realna korzyść Klienta. To fundamentalna zasada, na której zbudowana jest nasza społeczność” – zaznacza Kamil Chwiedosik.
„Nie ulega wątpliwości, że w tę sprawę zaangażowano ogromne siły i środki. Sędzia Sądu Okręgowego Michał Maj, Trybunał Sprawiedliwości UE oraz eksperci ŻBK – wszyscy poświęcili niezmierzoną ilość czasu i pracy nad tą sprawą. A jednak, gdy na stole pojawiła się oferta ugody, która gwarantowała Klientowi warunki znacznie korzystniejsze niż nawet potencjalny wyrok, decyzja mogła być tylko jedna” – kontynuuje.
Społeczność ŻBK – gwarancja indywidualnego podejścia do każdej sprawy
To, co wyróżnia ŻBK, to pełne zaangażowanie w sprawy każdego frankowicza. Ta sprawa pokazała, że nie liczy się tylko wynik globalnej batalii z bankami, ale również każda pojedyncza wygrana, każde indywidualne zwycięstwo klienta. Z inicjatywy ŻBK skierowano do TSUE sześć pytań prejudycjalnych, z których trzy doczekały się już odpowiedzi. Każda z tych odpowiedzi stanowi ogromny sukces frankowiczów. Niemniej zgodnie z zasadami naszej społeczności, nigdy nie przedłużamy postępowania wbrew woli i indywidualnemu interesowi każdego kredytobiorcy.
„Historia ta pokazuje, że członkowie społeczności ŻBK mogą być pewni jednego – ich interesy są i zawsze będą naszym najwyższym priorytetem. Nawet jeśli oznacza to rezygnację z wpływania na orzecznictwo TSUE, nawet jeśli kosztuje to godziny pracy ekspertów i sędziów – liczy się tylko jedno: maksymalna korzyść dla kredytobiorców” – dodaje założyciel ŻBK.
Każdy kolejny sukces społeczności ŻBK umacnia pozycję frankowiczów w sporze z bankami. Banki muszą się liczyć z tym, że kredytobiorcy nie są już osamotnieni w walce – za nimi stoi zorganizowana i niezwykle skuteczna społeczność, która nie boi się żadnych wyzwań.
„To właśnie dlatego ŻBK to coś więcej niż inicjatywa prawna – to ruch społeczny, który w każdej sytuacji stawia swoich członków na pierwszym miejscu. A to dopiero początek!” – podsumowuje Kamil Chwiedosik.
Frankowicze mogą być pewni jednego – ich interesy zawsze będą na pierwszym miejscu. I to nie jest pusta obietnica, lecz fakt potwierdzony kolejnymi korzystnymi ugodami i wyrokami. Dzięki opisywanemu w artykule porozumieniu Klient nie tylko odzyskał należne pieniądze, ale przede wszystkim uzyskał stabilność finansową, co pozwoliło mu odzyskać spokój i zacząć nowy rozdział w życiu. Po zawarciu ugody frankowicz poczuł ulgę finansową, co otworzyło przed nim nowe możliwości i już ma plany związane z wyjazdem na długo wyczekiwany urlop. Gratulujemy! ŻBK nie zatrzymuje się i już teraz przygotowuje się do kolejnych działań, by zapewnić kredytobiorcom jeszcze więcej zwycięstw. Z każdym dniem rośnie siła naszej społeczności, a dzięki zaangażowaniu Ekspertów, ŻBK staje się niezastąpionym wsparciem dla wszystkich frankowiczów, którzy potrzebują skutecznej pomocy w walce z bankami.
