Blog Frankowicza

Sąd Najwyższy w sprawie zarzutu zatrzymania w piątek 06.10.2023 – relacje na żywo z SN i konferencja ŻBK.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Już w najbliższy piątek Sąd Najwyższy wyda wyrok w sprawie oznaczonej sygn. akt III CZP 126/22 dotyczącej zarzutu zatrzymania w sprawach frankowych. Będzie to niezwykle ważne orzeczenie, które – jak przewidują eksperci ŻBK – pozytywnie wpłynie na sytuację kredytobiorców frankowych. Serdecznie zapraszamy do oglądania 6 października relacji na żywo prosto z Sądu Najwyższego. Tego samego dnia o 15:00 odbędzie się konferencja ŻBK z omówieniem zapadłego wyroku.
Sąd Najwyższy w sprawie zarzutu zatrzymania w piątek 06.10.2023 – relacje na żywo z SN i konferencja ŻBK.
  • W piątek – 6 października – Sąd Najwyższy orzeknie w ważnej sprawie dotyczącej frankowiczów. SN zawyrokuje, czy umowa o kredyt, która została uregulowana w prawie bankowym, jest umową wzajemną
  • Jest to kwestia o ogromnym znaczeniu, ponieważ orzeczenie SN pozwoli wyeliminować rozbieżności pojawiające się w orzecznictwie frankowym. Jeżeli Sąd Najwyższy potwierdzi, że umowa o kredyt nie jest umową wzajemną, to banki nie będą mogły już dłużej bezprawnie powoływać się w sprawach frankowych na zarzut zatrzymania
  • Uznanie przez sąd bankowego zarzutu zatrzymania powoduje, że po prawomocnym unieważnieniu umowy bank może wstrzymać wypłatę zasądzonych na rzecz frankowicza środków wraz z odsetkami do czasu, gdy kredytobiorca zwróci bankowi w całości wypłacony kilkanaście lat temu kapitał
  • Eksperci Życie Bez Kredytu będą obecni podczas zapadania wyroku w Sądzie Najwyższym, po to by na gorąco zdawać relację. Tego samego dnia o 15:00 odbędzie się konferencja w studio ŻBK. Spodziewamy się dobrych informacji dla frankowiczów, dlatego gorąco zachęcamy do śledzenia naszych profilów na Facebooku, Instagramie oraz YouTube!

 

Zarzut zatrzymania w sprawach frankowych – wyrok SN III CZP 126/22

Zarzut zatrzymania to nic innego jak chytry wybieg banków stosowny w celu uniknięcia pełni odpowiedzialności względem konsumentów za sprzedaż toksycznych kredytów frankowych. Uznanie przez sąd prawa banku do zatrzymania powoduje, że nieuczciwy kredytodawca nie musi zwracać frankowiczowi wszystkich nieprzedawnionych rat kredytu (i innych płatności w związku z wykonywaniem nieważnej umowy) aż kredytobiorca nie zaofiaruje zwrotu kapitału w całości. W konsekwencji bank musi zwrócić tylko tę część, która przekracza pierwotną kwotę udzielonego kredytu.

Na szczęście dla kredytobiorców w większości procesów dotyczących nieuczciwych umów frankowych zarzut zatrzymania jest oddalany. Tylko około 15% sędziów uznaje, że banki mają prawo do zatrzymania. W przypadku członków społeczności ŻBK na 500 spraw unieważniających kredyt na zasadzie T2K tylko w 72 wyrokach sądy uwzględniły zarzut zatrzymania. 

Zdecydowana większość sędziów zgadza się z argumentacją prawną ekspertów ŻBK, że zarzut zatrzymania nie może być skutecznie podniesiony w przypadku sporu o nieuczciwy kredyt waloryzowany do franka szwajcarskiego. Prawo do zatrzymania przysługuje tylko w przypadku umów wzajemnych, a umowa kredytowa nie spełnia tego kryterium.

W ostatnich miesiącach skierowano wiele pytań dotyczących kwestii zarzutu zatrzymania zarówno do Sądu Najwyższego, jaki i TSUE. Sprawa oznaczona sygn. III CZP 126/22, w której w piątek (6 października) Siedmioosobowy skład Izby Cywilnej SN wyda decyzję, została zainicjowana  przez Rzecznika Finansowego. Rzecznik zapytał SN, czy umowa o kredyt bankowy, uregulowana w prawie bankowym, jest umową wzajemną.

Zdaniem Rzecznika Finansowego banki niezgodnie z prawem zgłaszają zarzut zatrzymania, ponieważ umowa kredytu jest dwustronnie zobowiązująca, lecz nie jest wzajemna. W umowie wzajemnej strony spełniają różne świadczenia, ale zasadniczo o ekwiwalentnej wartości. Świadczenia, którymi wymieniają się strony umowy o kredyt waloryzowany do franka, nie są względem siebie ekwiwalentne. Rzecznik podkreśla, że zastrzeżone oprocentowanie nie nadaje umowie o kredyt hipoteczny charakteru umowy wzajemnej.

Sąd Najwyższy – zarzut zatrzymania. Relacja na żywo prosto z Sądu

Eksperci ŻBK przewidują, że orzeczenie Sądu Najwyższego będzie korzystne dla frankowiczów. Stosowanie przez banki zarzutu zatrzymania ma nikłe uzasadnienie prawne, co najprawdopodobniej zostanie dostrzeżone przez Sąd Najwyższy. Należy podkreślić, że uznanie zarzutu zatrzymania w sprawach frankowych godzi w cele dyrektywy 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich. Krytycznie wobec bankowego zarzutu zatrzymania wypowiadało się już wiele sądów I i II instancji. Większość sędziów zgadza się z argumentacją prawną ekspertów ŻBK, że zarzut zatrzymania nie może być skutecznie podnoszony w sprawach dotyczących nieuczciwego kredytu waloryzowanego do CHF.

Posiedzenie Sądu Najwyższego zaplanowane na 6 października o godz. 10:00 będzie już drugim posiedzeniem w tej sprawie. Pierwsze, które odbyło się 12 lipca 2023 r., zostało odroczone ze względu na wiele wątków wymagających rozstrzygnięcia. Eksperci ŻBK jak zawsze będą w samym sercu wydarzeń, gdzie rozstrzygają się losy frankowiczów. Specjalnie dla naszych widzów oraz czytelników będziemy  relacjonować  na gorąco wydarzenia z Sądu Najwyższego. Koniecznie śledź nasze profile społecznościowe oraz kanał YouTube i bądź na bieżąco ze wszystkimi ważnymi zmianami dla frankowiczów. Tego samego dnia, w którym zapadnie wyrok, odbędzie się o 15:00 konferencja, w której eksperci ŻBK skomentują decyzję Sądu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy