Pierwszy Panel Ekspertów w 2024 – kolejny etap sprawiedliwych ugód ŻBK i podsumowanie stycznia.
Czy 2024 oznacza koniec z kredytami frankowymi? Orzecznictwo TSUE a franki
W roku 2024 sprawy frankowe będą miały szansę na szybsze rozwiązanie w sądach. W minionym roku TSUE wydał aż 10 wyroków (+ 1 postanowienie), eliminując dotychczasowe wątpliwości, które prowadziły do przedłużania postępowań sądowych. Sądy powszechne otrzymały jasne wytyczne od Trybunału UE dotyczące rozstrzygania sporów związanych z nieuczciwymi kredytami we frankach szwajcarskich. Kluczowe kwestie, takie jak zabezpieczenie roszczenia czy naliczanie odsetek, zostały rozstrzygnięte na korzyść frankowiczów. TSUE uniemożliwił bankom dalsze stosowanie nikczemnych sztuczek prawnych, wyraźnie stwierdzając, że w sporze o nieuczciwe umowy frankowe to kredytobiorcy mają rację.
Obecnie w sądach toczy się ponad 200 tysięcy spraw o kredyty indeksowane lub denominowane we frankach szwajcarskich. Zdecydowana większość z nich zakończy się korzystnymi dla frankowiczów wyrokami. Orzeczenia TSUE ułatwiają wygraną w sądzie, gwarantują frankowiczom pełne odsetki i eliminują dodatkowe roszczenia ze strony banków. Szanse na sukces w sporze z bankiem są ogromne, zwłaszcza dla frankowiczów, którzy skorzystają z profesjonalnej pomocy prawnej. Nawet kredytobiorcy ze spłaconym kredytem mogą odzyskać nadpłacone pieniądze. Warto podjąć działania już teraz, aby żadna z wpłaconych rat nie zdążyła się przedawnić.
Pozew banku – czy to się opłaca? A może ugoda frankowa?
Niewątpliwie najlepszym sposobem dla kredytobiorców, którzy chcą się pozbyć kredytu we frankach szwajcarskich, jest skorzystanie z oręża w postaci złożenia pozwu do sądu. Pomimo że proces sądowy może trwać kilka lat (średnio 3 lata), to skierowanie sprawy na drogę sądową przynosi wymierne i satysfakcjonujące korzyści. Wszyscy frankowicze ŻBK przyznają, że wygranie sprawy (bądź nawet samo zabezpieczenia roszczenia, które można uzyskać już po 3 miesiącach od złożenia pozwu) przynosi ogromną ulgę oraz gwarantuje upragnioną wolność finansową.
Alternatywą dla kilkuletniego procesu sądowego są sprawiedliwe ugody sądowe opracowywane przez doświadczonych ekspertów Życie Bez Kredytu. Nasze ugody, które posiadają już aprobatę Rzecznika Finansowego oraz Prokuratury Krajowej, przynoszą znacznie większe korzyści finansowe niż standardowe oferty ugodowe banków. Niestety, zgodnie z obecną polityką banków frankowiczom oferowane są tylko niekorzystne ugody bazujące na modelu wymyślonym przez niesprzyjającą kredytobiorcom Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Ugody, które można zawrzeć z bankiem bez współpracy z doświadczonymi ekspertami ds. frankowych, to tak naprawdę aneksy legalizujące nieuczciwą umowę o kredyt CHF.
Nasze 9-letnie doświadczenie w sporach o franki oraz okazałe portfolio ponad 600 wygranych spraw, to bardzo mocne argumenty w negocjacjach z bankami. Dzięki sprawiedliwym ugodom ŻBK frankowicze mają okazję zakończyć problem frankowy w kilka miesięcy ze skutkiem, który będzie zbliżony do korzyści gwarantowanych przez prawomocny wyrok unieważniający kredyt na zasadzie T2K. Oznacza to, że dzięki ugodzie kredyt zostanie uznany za nieważny, frankowicz odzyska nadpłacone pieniądze i nie będzie musiał już nigdy więcej płacić rat frankowych, a nieruchomość zostanie uwolniona spod hipoteki banku.
WIBOR pod lupą. Czy złotówkowicze pójdą śladem frankowiczów?
Wskaźnik WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) od lat pełni kluczową rolę w ustalaniu oprocentowania kredytów w Polsce. Jednak jego metoda wyznaczania i zastosowania budzi kontrowersje związane z uczciwością i przejrzystością. Z najnowszych wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) oraz art. 69 prawa bankowego wynika, że warunki oprocentowania w umowach kredytowych muszą być precyzyjnie określone. Wskaźnik WIBOR kompletnie tego warunku nie spełnia. W dodatku jego wysokość zupełnie nie jest współmierna z rzeczywistymi kosztami banków wynikającymi z udzielenia kredytu hipotecznego. Prowadzi to do gargantuicznych zysków banków kosztem polskich kredytobiorców.
Złotówkowicze podobnie jak frankowicze mogą stawiać opór wobec niekorzystnych warunków umów kredytowych. Droga przetarta przez społeczność Życie Bez Kredytu i skuteczność naszych ekspertów napawają optymizmem i wskazują, że posiadacze kredytów opartych na WIBOR mają ogromne szanse odnieść sukces w walce z nieuczciwymi praktykami banków. Kredytobiorcy złotowi mogą korzystać z wyroków TSUE zapadłych w polskich sprawach frankowych, które mają charakter uniwersalny i mogą być wykorzystywane jako argumenty prawne nie tylko w sporach o umowy CHF. Więcej szczegółów dowiesz się z artykułu: Nieuczciwość WIBOR w umowach kredytowych: perspektywa prawna.
Webinar dla frankowiczów 2024. Zarezerwuj termin już teraz!
Wszystkie wyżej wymienione zagadnienia zostaną omówione na pierwszym w tym roku webinarze dla frankowiczów. Podczas webinaru uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się, jakie zmiany zaszły w kwestii prawnej dotyczącej kredytów frankowych oraz jakie perspektywy otwierają się przed frankowiczami oraz złotówkowiczami w kontekście możliwych działań prawnych. Eksperci omówią także ewentualne scenariusze oraz skutki dla kredytobiorców. Webinar jest oczywiście bezpłatny i każdy jest na nim mile widziany!
Scenariusz webinaru:
1) Kalkulator ugody i pozwu dla frankowicza. Porównaj, co tracisz, nie pozywając banku
2) Banki zwiększają rezerwy na kredyty frankowe – co to oznacza dla pozwów i ugód frankowiczów?
3) Frankowicze w 2024 roku: koniec z kredytami we frankach? Zmiany w orzecznictwie TSUE
4) Nowy pełnomocnik ds. kredytów frankowych przyśpieszy sprawy sądowe
5) Frankowicze z ŻBK ponad 600 razy triumfują w sądach
6) Strategia frankowiczów: Czy odrzucać ugody banków na rzecz wyroków TSUE?
7) WIBOR pod lupą – czy banki grają fair? Prawa kredytobiorców a realia rynkowe
8) Sesja Q&A. KBiW adwokaci Wiktor Budzewski, Bartosz Sowa oraz Prezes CPFIE Kamil Sienkiewicz w ogniu pytań
Zarezerwujcie sobie ten termin: 31.01.2024 r. godz. 19:00. Do zobaczenia!
Kliknij w zdjęcie i dołącz do wydarzenia: