Blog Frankowicza

#5 Webinarium Życie bez Kredytu – Zapytaj Eksperta – Ogromna przewaga frankowiczów w sądach oraz o wnioskach dotyczących odraczania spłat kredytów.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Piąte Webinarium Życie bez Kredytu
#5 Webinarium Życie bez Kredytu – Zapytaj Eksperta – Ogromna przewaga frankowiczów w sądach oraz o wnioskach dotyczących odraczania spłat kredytów.

Webinary prowadzone przez ekspertów #loveżbk zdążyły już wyrobić sobie wśród frankowiczów silną markę. Każdy kolejny odcinek przyciąga coraz większą rzeszę zainteresowanych. W zeszły piątek, 20 marca, przed ekranami komputerów i smartfonów zasiadło kilkuset uczestników. Piąty webinar #loveżbk pobił nowy rekord!

 

Spotkanie poprowadzili eksperci od tzw. „spraw frankowych” – założyciel społeczności Życie Bez Kredytu, doświadczony ekonomista, analityk i główny ekspert od tzw. „spraw frankowych” w kancelarii Centrum Prawa Finansowego i Ekonomii – Kamil Chwiedosik, oraz gość specjalny, adwokat, zaangażowany obecnie w ponad 450 postępowań sądowych dotyczących kredytów waloryzowanych CHF, partner w kancelarii Kurpiejewski Budzewski i Wspólnicy – Wiktor Budzewski.

Celem, który przyświecał piątej części cyklu webinarów, było objaśnienie frankowiczom, jak wygląda bieżące orzecznictwo i skąd bierze się ogromna przewaga frankowiczów w sądach. Tematem bardzo na czasie, były wskazówki ekspertów  na co trzeba uważać zwracając się do banków o odroczenie czy też zawieszenie spłat rat kredytowych. Omówiony był również wpływ koronawirusa na sądownictwo. Forma spotkania była otwarta na uczestników – poza częścią teoretyczną prowadzoną przez ekspertów, przewidziano możliwość zadawania pytań, a eksperci udzielali na nie wyczerpujące odpowiedzi. Słuchacze i widzowie mogli dowiedzieć się nie tylko tego, jak mogą zawiesić czy odroczyć swoje spłaty, ale także jak oraz czy warto wytaczać pozwy bankom w sprawie o kredyt w CHF.

 

Odroczenie spłat – zasady, ryzyko i formalności

 

Faktem jest, że w dobie walki z COVID-19 banki umożliwiły odroczenie / zawieszenie spłaty rat. Warto wiedzieć jednak, że to kredytobiorca musi o nie zawnioskować, przynajmniej do czasu kiedy nie będzie uchwalonej stosownej ustawyNa szczęście procedura została maksymalnie uproszczona i przyspieszona – wniosek można złożyć online. Kolejnym krokiem jest wstępna akceptacja wniosku,  zaś dopełnienie formalności – podpisanie aneksu w placówce banku – nastąpić może dopiero po zakończeniu kwarantanny. Uważać natomiast należy na to co się podpisuje i zanim cokolwiek podpisze się z bankiem, to należy zwrócić się o poradę do ekperta.

Podczas webinaru opisane były trzy rodzaje odroczeń oferowanych przez banki – odroczenie spłaty jedynie części kapitałowej raty bez wydłużania okresu kredytowania, odroczenie spłaty całej raty kapitałowo odsetkowej bez wydłużania okresu kredytowania, oraz połączenie obydwu z wydłużeniem okresu trwania umowy. Sporą część spotkania eksperci poświęcili rzetelnemu opisaniu ryzyka, jakie wiąże się z odroczeniem. Na konkretnych kwotach przedstawiono ryzyko odroczenia bez wydłużenia okresu kredytowania, a także ryzyko związane z wprowadzeniem dodatkowych zapisów np. potwierdzenia wysokości salda.

 

Uczestnicy webinarium mogli poznać także sytuację w sądach i prognozy rozstrzygnięć spraw na rok 2020. Są one niezwykle optymistyczne – w ciągu ostatnich 2 lat odsetek wyroków na niekorzyść frankowiczów spadł z 26 do 5 procent. Niepewna sytuacja związana z koronawirusem i rosnący kurs franka szwajcarskiego mogą zaowocować większą liczbą pozwów przeciw bankom, a więc przechylić szalę jeszcze mocniej w stronę frankowiczów. Na podstawie twardych danych można przyjąć tezę, że pozwanie banku jest proste i każdy frankowicz ma dużą szansę na to, że postępowanie sądowe zakończy się pozytywnym wyrokiem unieważniającym lub odfrankowującym kredyt waloryzowany we franku.

 

Życie Bez Kredytu – najnowsze wieści

 

Sporą część webinaru eksperci przeznaczyli na to, by zapoznać uczestników z aktualnym orzecznictwem w sprawach dotyczących zarówno kredytów denominowanych, jak i kredytów indeksowanych, wytaczanych największym bankom, takim jak PKO BP, Nordea, Millennium, mBank, Raiffeisen, Getin Bank, Deutsche Bank, Fortis, Santander, BZWBK czy BOŚ BANK. Omówiona zostala argumentacja w sprawach dotyczących kredytów indeksowanych – dotyczącą tego, że banki nie informowały w sposób wystarczający swoich klientów o ryzyku kursowym, że przedstawiały kredyty indeksowane do CHF jako bezpieczne, a franka szwajcarskiego jako walutę stabilną nawet wtedy, gdy kurs franka był rekordowo niski, że ryzyko było rozłożone nierównomiernie, bo jedynie po stronie konsumenta, przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów banku, a także że poprzez zastosowanie spreadu walutowego kwota kredytu nie była wskazana.

 

Jeśli zaś chodzi o kwarantannę związaną z epidemią koronawirusa … eksperci zapewnili zgodnie uczestników webinaru, że są przygotowani na obsługę   spraw sądowych dzięki rozbudowanej sieci informatycznej. Dzięki sprawdzonym wcześniej narzędziom i rozwiązaniom IT, zarówno komunikacja, jak i spotkania z ekspertami mogą odbywać się całkowicie on-line. Nowe możliwości widać już w kalendarzu rezerwacji https://zyciebezkredytu.pl/rezerwacja/. „Burze mózgów” tak potrzebne do skutecznego prowadzenia procesu sądowego, odbywają się z frankowiczami obecnie w formie wideokonferencji, Adwokaci i radcowie prawni są w stałym kontakcie z sądami, które poza odwołaniem rozpraw i zamknięciem fizycznie biur obsługi klienta, działają bez zmian. Co więcej, po zalogowaniu się do portalu sądowego, można zauważyć, że sędziowie nie występując na sali sądowej, obecnie mocniej angażują się w wydawanie postanowień niejawnych.

Bardzo cieszy, że po raz kolejny webinar przyciągnął tak wielką rzeszę świadomych odbiorców, oraz że padło tak wiele rzeczowych pytań. Miejmy nadzieję, że  wszelkie wątpliwości co do zasadności pozwania banku  zostały w pełni rozwiane!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy