Blog Frankowicza

Frankowicze zyskają wsparcie – nowy pełnomocnik ds. kredytów frankowych przyśpieszy sprawy sądowe!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Przyśpieszenie postępowań sądowych w sprawach frankowych w 2024 roku. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar powołał pełnomocnika do spraw ochrony praw konsumenta, który zajmie się kompleksowo kredytami frankowymi i sporami, które z tego tytułu wynikły. Na to stanowisko została mianowana dr Anety Wiewiórowskiej-Domagalskej, która wypowiadała się już w pierwszej książce Kamila Chwiedosika, założyciela społeczności Życie Bez Kredytu, „Droga do życia bez kredytu. Historie prawdziwe”.
Frankowicze zyskają wsparcie – nowy pełnomocnik ds. kredytów frankowych przyśpieszy sprawy sądowe!
  • W 2024 roku wzrośnie efektywność postępowań sądowych w sprawach kredytów frankowych. Adam Bodnar Minister Sprawiedliwości wprowadza zmiany dla frankowiczów i kompleksowe rozwiązania problemów frankowiczów
  • W piątek (12 stycznia) dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska została powołana na stanowisko pełnomocnika ministra sprawiedliwości do spraw ochrony praw konsumenta po to, aby kompleksowo zajęła się kredytami frankowymi
  • Dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska pełnomocnik do spraw ochrony praw konsumenta frankowiczów już od wielu lat jest zaangażowana w sprawy toksycznych kredytów CHF. Wypowiadała się m.in. w pierwszej książce Kamila Chwiedosika „Droga do życia bez kredytu. Historie prawdziwe”
  • Celem tej decyzji jest przyspieszenie postępowań sądowych w sprawach frankowych i wsparcie frankowiczów w ich walce o sprawiedliwość

Minister Sprawiedliwości powołuje pełnomocnika ds. frankowych

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar w piątek (12.01.2024 r.) na konferencji prasowej w Warszawie ogłosił powołanie pełnomocnika do spraw ochrony praw konsumenta. Pełnomocnik kompleksowo zajmie się problemem frankowiczów oraz sporami sądowymi o kredyty CHF. Do jego zadań będzie należeć m.in.:

  • opracowanie propozycji zmian legislacyjnych, które ułatwiłyby frankowiczom dochodzenie swoich praw w sądach;

  • współpraca z sądami w celu przyspieszenia postępowań frankowych;

  • edukacja frankowiczów na temat ich praw.

Celem tej decyzji jest przyspieszenie sporów o kredyty CHF, które obecnie obciążają warszawskie sądy i angażują znaczną część sędziów, pozostawiając mniej zasobów na „normalne” sprawy cywilne czy gospodarcze. Bodnar podkreślił potrzebę kompleksowego i systemowego podejścia do problemu frankowego, mającego na celu poprawę efektywności i skrócenie czasu trwania postępowań sądowych w sprawach o abuzywne kredyty waloryzowane do walut obcych. Zapowiedział również starania o rozwiązanie konkretnych problemów oraz wprowadzenie kompleksowych rozwiązań dotyczących efektywności postępowań. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na jeden z głównych problemów w warszawskich sądach i ma na celu wsparcie frankowiczów w ich walce o sprawiedliwość.

Aneta Wiewiórowska-Domagalska pełnomocnikiem ds. kredytów CHF

Na stanowisko pełnomocnika ministra sprawiedliwości do spraw ochrony praw konsumenta została powołana dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska, która wypowiadała się już w pierwszej książce założyciela społeczności Życie Bez Kredytu Kamila Chwiedosika: Droga do życia bez kredytu. Historie prawdziwe.

 „Powołałem dziś panią dr Anetę Wiewiórowską na stanowisko pełnomocnika ministra sprawiedliwości do spraw ochrony praw konsumenta po to, by się zajęła kompleksowo kredytami frankowymi i sporami, które z tego tytułu wynikły. Bo myślę, że jak tutaj spojrzymy na to systemowo, to uda nam się doprowadzić do przyspieszenia postępowań w tej sprawie, a to jest jeden z głównych problemów w sądach warszawskich” – powiedział Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

Dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska to ekspertka w dziedzinie prawa konsumenckiego. Od roku 2019 jest współprzewodniczącą Komisji Ekspertów ds. Konsumentów przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, znanej również jako Forum Konsumenckie. Wcześniej zaangażowana była w działalność Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Aktywnie uczestniczyła w Kongresach Praw Obywatelskich, pracach Forum Konsumenckiego oraz udzielała wsparcia w sprawach sądowych, takich jak sprawa państwa Dziubaków czy pozew zbiorowy przeciwko mBankowi. Na co dzień pracuje na Uniwersytecie Osnabruckim.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy