Blog Frankowicza

Frankowicze z ŻBK ponad 600 razy triumfują w sądach: BANKI BEZ SZANS w sporach o kredyty frankowe w 2024.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Widoczne są już skutki wyroków TSUE dla kredytów frankowych w 2024 roku. Życie Bez Kredytu osiągnęło w styczniu już 600 wyroków unieważniających kredyt na zasadzie teorii dwóch kondykcji. A to dopiero początek! Strategie banków w obliczu przegranych spraw frankowych powinny uwzględnić sprawiedliwe ugody z kredytobiorcami.
Frankowicze z ŻBK ponad 600 razy triumfują w sądach: BANKI BEZ SZANS w sporach o kredyty frankowe w 2024.
  • Banki przegrywają niemal wszystkie sądowe spory dotyczące kredytów frankowych. Orzecznictwo sądów jest niekorzystne dla sektora bankowego, a szanse na wprowadzenie ustawy frankowej są znikome
  • Eksperci ŻBK wskazują, że banki powinny uczciwie rozliczyć się z klientami poszkodowanymi w procederze frankowym – ponad 600 wygranych spraw członków społeczności Życie Bez Kredytu jest tego najlepszym dowodem
  • Gdyby banki proponowały uczciwe ugody, pole do działania dla kancelarii prawnych byłoby mniejsze. Frankowicze zrzeszeni w społeczności Życie Bez Kredytu odnoszą sukcesy w sądach i walczą o sprawiedliwe ugody grupowe
  • Trend ten podkreśla znaczenie ochrony praw konsumentów płynącej z TSUE, a banki muszą przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości prawnej i finansowej. Pozwów będzie coraz więcej, bo dzięki nim i zabezpieczeniu roszczenia, już w ciągu 3 miesięcy od założenia sprawy bankowi, można legalnie przestać płacić raty

 

600 wygranych unieważnień T2K z rzędu w Życie Bez Kredytu

Społeczność Życie Bez Kredytu dynamicznie się rozwija, a liczba wygranych wyroków unieważniających kredyty w CHF gwałtownie rośnie. Dotarliśmy już do imponującej liczby sześciuset kolejnych wyroków, w których sąd stwierdził nieważność umowy frankowej, opierając się na zasadzie teorii dwóch kondykcji (T2K). Taka decyzja sądu stanowi dla posiadacza kredytu w frankach szwajcarskich najbardziej korzystne zakończenie sporu z bankiem. Rezultatem tego typu orzeczenia sądu jest:

  • Wyzerowanie salda kredytowego, co prowadzi do przerwania spłaty rat;

  • Zwrot wszystkich nieprzedawnionych rat kredytu, zazwyczaj obejmujący wszystkie wpłacone raty przez cały okres umowy;

  • Zwrot kosztów procesowych;

  • Zwrot odsetek ustawowych;

  • Usunięcie wpisu hipotecznego banku z księgi kredytowanej nieruchomości, co całkowicie uwalnia od wpływu banku.

Tempo, w którym przybywa wygranych spraw w ŻBK, jest naprawdę imponujące. Doświadczenie i kwalifikacje naszych ekspertów pozwalają na zakończenie każdej sprawy frankowej z sukcesem (100% naszych spraw zakończyło się prawomocną wygraną). Ten fenomenalny wynik jest możliwy również dzięki sprawnie działającemu Wydziałowi Frankowemu zlokalizowanemu w przy ul. Przyokopowej 33, czyli w tym samym budynku, w którym znajduje się siedziba ŻBK. Sąsiedztwo z Wydziałem Frankowym pozwala nam na szybkie reagowanie na zmiany w toczących się procesach i czujne monitorowanie ich przebiegu.

Roszczenia frankowiczów przeciwko bankom w 2024 roku. Dlaczego warto złożyć pozew?

Nie warto odkładać decyzji o pozwaniu banku. Należy uświadomić sobie, że problem frankowy sam z siebie się nie rozwiąże. Dalsze wstrzymywanie się z wniesieniem sprawy do sądu w zasadzie tylko będzie pogarszać sytuację ekonomiczną frankowiczów. Rozpoczynający się właśnie rok z całą pewnością nie przyniesie stabilizacji w sensie geopolitycznym. Szybko nie zakończą się konflikty zbrojne na Ukrainie ani na Bliskim Wschodzie, co będzie sprzyjało umacnianiu się franka. To z kolei spowoduje, że rata kredytu poszybuje do góry. Nie można też liczyć na jakąkolwiek ustawę frankową, która systemowo rozwiąże problem.

Natomiast wszystko wskazuje na to, że tempo orzecznicze sądów w 2024 roku ulegnie zdecydowanej poprawie. Stoi za tym korzystne orzecznictwo TSUE z 2023 roku. Ponadto powołana została przez Ministra Sprawiedliwości pełnomocnik ds. frankowych, która ma wspierać frankowiczów i działać na rzecz przyśpieszenia spraw frankowych w sądach.

Pozwy o nieuczciwy kredyt CHF obecnie trwają średnio 3 lata. Wizja nawet kilkuletniego procesu sądowego jednak nie powinna odstraszać frankowiczów. Za każdy rok przewlekania sprawy zapłacą banki w formie wysokich odsetek ustawowych, tj. 11,25% w skali roku. Średnio to zwrot niemal 200.000 zł dla każdego frankowicza i wyzerowanie salda kredytu z uwagi na prawomocne ustalenie przez sąd nieważności umowy kredytowej. Ponadto zabezpieczenie roszczenia, które jest coraz częściej przyznawane przez  sądy, pozwala na legalne zaprzestanie spłaty rat już w ciągu 3 miesięcy od założenia sprawy bankowi.

Korzystne ugody dla frankowiczów po wyrokach sądowych w 2024 roku

Banki przegrywają niemalże wszystkie sprawy sądowe o kredyt CHF (a z doświadczonymi kancelariami prawnymi, takimi jak ŻBK, przegrywają prawomocnie dosłownie wszystkie sprawy). Obecnie w sądach może toczyć się ponad 200 tys. spraw frankowych. Orzecznictwo TSUE nie pozostawia wątpliwości, z jakim skutkiem zakończą się te sprawy. Mit banku jako omnipotentnej instytucji, z którą nie się wygrać w sądzie, już dawno został zdemaskowany. Frankowicze widzą, że mnóstwo osób z sukcesem i korzyścią finansową unieważnia nieuczciwe umowy z bankami, dlatego coraz śmielej walczą o swoje prawa. Z danych ZBP wynika, że 360 tys. kredytobiorców spłaca nadal wadliwe kredyty we franku i jeszcze nie poszło do sądów, ani nie zdecydowało się na ugodę. Wielu z nich zamierza pozwać swój bank w tym roku. Ponadto frankowicze, którzy już spłacili kredyt w całości, nadal mogą wnieść sprawę do sądu i odzyskać wszystkie nadpłacone raty kredytu, czyli średnio kilkaset tysięcy złotych.

Wobec wciąż rosnącej liczby pozwów, które będą kończyć się porażkami kredytodawców, banki muszą opracować nową strategię pozwalającą im na zredukowanie kosztów. Gdyby banki proponowały uczciwe ugody, pole do działania dla kancelarii prawnych byłoby mniejsze. Niemniej banki zgadzają się na sprawiedliwe porozumienie tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy już zostaną pozwane. Grupowe negocjacje o sprawiedliwe ugody prowadzone przez ekspertów ŻBK umożliwiają frankowiczom osiągnąć podobne korzyści do prawomocnego wyroku w dużo krótszym czasie. Propozycja ugód opracowana przez Departament Mediacji i Ugód w istocie nie tylko przynosi benefity frankowiczom, ale pozwala również bankom ponosić mniejsze koszta w związku z pozwami frankowymi. Oszczędność dla banku na jednej tylko ugodzie wynosi ok. 150.000-300.000 zł. W skali problemu frankowego w całej Polsce banki dzięki sprawiedliwym ugodom mogą zaoszczędzić na kilka miliardów złotych.

Dowiedz się więcej o sprawiedliwych ugodach: Jeżeli nie chcesz czekać na długoletni proces, to pozwij z nami bank i podpisz sprawiedliwą sądową ugodę frankową z pomocą Departamentu Mediacji i Ugód ŻBK.

Kliknij w zdjęcie i zobacz jak wygrywamy dla członków społeczności Życie Bez Kredytu:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy