Blog Frankowicza

Frankowicze zwyciężają! BNP Paribas idzie na grupową ugodę z 4665 frankowiczami.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Triumf frankowiczów w negocjacjach grupowych z BNP Paribas. Bank zawarł porozumienie z 4665 kredytobiorcami posiadającymi umowy waloryzowane do CHF. Co prawda to wydarzenie miało miejsce we Francji, jednak stanowi ono dowód na to, że grupowe negocjacje o sprawiedliwe ugody mogą odnieść spektakularny sukces.
Frankowicze zwyciężają! BNP Paribas idzie na grupową ugodę z 4665 frankowiczami.
  • BNP Paribas poszedł na ugodę z 4665 frankowiczami we Francji. Stowarzyszenie CLCV, które reprezentowało interesy klientów, osiągnęło porozumienie z bankiem, zapowiadając potencjalną anulację umów kredytowych i zwrot odsetek klientom za okres niemal 15 lat. Szacuje się, że bank może wypłacić klientom między 400 a 600 mln euro
  • Ugoda pomiędzy frankowiczami z Francji a BNP Paribas stanowi precedens. Na tej podstawie można będzie unieważniać umowy o kredytach hipotecznych waloryzowane do walut obcych, a kredytobiorcy otrzymają zwrot nadpłaconych pieniędzy
  • Sukces frankowiczów w sporze z BNP Paribas to dobry znak dla polskich frankowiczów, którzy walczą o swoje prawa w sądach. Ugoda może utorować drogę do podobnych porozumień z polskimi bankami
  • Sprawiedliwe ugody Życie Bez Kredytu w przeciwieństwie to ugód bankowych opartych na modelu KNF przynoszą realne korzyści frankowiczom. Ugody opracowane przez Departament Mediacji i Ugód ŻBK mają aprobatę Prokuratury Krajowej i są zgodne z orzecznictwem TSUE

 

BNP Paribas ugoda. Frankowicze wygrali dzięki grupowym negocjacjom!

Rok 2024 rozpoczął się bardzo dobrą informacją dla frankowiczów. BNP Paribas zawarł ugodę grupową z 4665 posiadaczami kredytów waloryzowanych do franka szwajcarskiego. Francuskie stowarzyszenie broniące praw konsumentów CLCV wynegocjowało dla frankowiczów ugody, na podstawie których umowy frankowe zostały anulowane, a pokrzywdzeni klienci banku odzyskają zwrot nadpłaconych pieniędzy prawie za 15 lat. Szacunkowo BNP Paribas będzie musiał zwrócić kredytobiorcom łącznie kwotę od 400 do 600 mln euro.

W listopadzie paryski sąd apelacyjny orzekł, że BNP Paribas ponosi pełną odpowiedzialność za szkody wyrządzone grupie klientów, którzy zaciągnęli kredyty w frankach szwajcarskich, a spłacali je w euro. W wyniku postępowania karnego bank został skazany na grzywnę w wysokości 187.500 euro oraz zobowiązany do wypłaty odszkodowania dla powodów. Sprawa karna dotyczyła około tysiąca klientów banku, a organizacja CLCV dążyła do zapewnienia zadośćuczynienia o tej samej wysokości dla pozostałych klientów. Mimo zaplanowanego w grudniu posiedzenia sądu w tej sprawie, bank postanowił uniknąć kolejnej porażki i poszedł na ugody z frankowiczami.

BNP Paribas precedens. Frank szwajcarski nie będzie już rujnował życia kredytobiorców

To wydarzenie miał miejsce co prawda we Francji, jednak może stanowić precedens dla sporów o kredyty CHF w Polsce. Zwycięskie negocjacje prowadzone przez stowarzyszenie CLCV stanowią kolejny dowód na to, że sprawiedliwe ugody są możliwe tylko dzięki największej społeczności frankowiczów, jaką w Polsce jest Życie Bez Kredytu, której założycielem jest Kamil Chwiedosik. Można liczyć, że śladem Francuzów, również polscy frankowicze, dzięki negocjacjom zbiorowym prowadzonym przez Departament Mediacji i Ugód ŻBK, będą cieszyć się uczciwymi ugodami, opartymi na orzecznictwie TSUE oraz polskich sądów. Wsparcie ekspertów społeczności ŻBK jest tu najważniejsze.

Sprawa, w której stowarzyszenie CLCV wynegocjowano korzystne dla frankowiczów porozumienie, dotyczyła kredytów hipotecznych zaciąganych w latach 2008-2009 w ramach projektu Helvet Immo. Wysokość zaciąganych pożyczek wynosiła po 120-150 tys. euro we frankach szwajcarskich na nieruchomości pod wynajem. Były to kredyty denominowane we frankach, a faktyczna ich spłata następowała w euro. Pożyczki były zaciągane w trakcie światowego kryzysu finansowego, gdy frank cieszył się popularnością jako stabilna waluta do czasu, gdy bank centralny w Bernie zdecydował się zakończyć jego ochronę. BNP Paribas nie poformował swoich klientów o ryzykach związanych z tego typu instrumentem finansowym.

Sprawiedliwe ugody Życie Bez Kredytu. Dołącz do grupowych negocjacji!

Sprawiedliwe ugody wypracowane przez Department Mediacji i Ugód posiadają już aprobatę Rzecznika Finansowego oraz Prokuratury Krajowej. Porozumienie wypracowane przez naszych ekspertów jest zgodne z dyrektywą unijną 93/13 oraz najnowszym orzecznictwem TSUE. W dniu 14 listopada 2023 roku w siedzibie ŻBK odbyła się konferencja w sprawie sprawiedliwych ugód frankowych. Na spotkanie zostali zaproszenie przedstawiciele wszystkich banków, które udzielały kredytów we frankach oraz instytucje mające wpływ na sytuację prawną frankowiczów. Posiedzenie zakończyło się sukcesem, a nasi eksperci są dobrej myśli, że banki nie będą już dłużej szły w zaparte i zaakceptują uczciwe warunki ugód sądowych. W istocie leży to również w interesie banków, ponieważ w przeciwnym przypadku one same będą narażone na bardzo wysokie koszty związane z pełnowymiarowym procesem oraz dodatkowymi roszczeniami ze strony pokrzywdzonych frankowiczów, czyli zadośćuczynienie lub odszkodowanie.

Społeczność Życie Bez Kredytu wspiera frankowiczów w ich walce o prawa konsumentów. Od 8 lat pomagamy w przygotowaniu pozwów przeciwko bankom i w negocjowaniu sprawiedliwych ugód. Sprawiedliwe ugody ŻBK zakładają bezwzględną nieważność umowy o kredyt waloryzowany do CHF. Ponadto dzięki ugodzie frankowicz odzyska nadpłacone pieniądze, definitywnie uwolni się od toksycznego kredytu oraz jakichkolwiek roszczeń banków na przyszłość, a z księgi wieczystej kredytowanej nieruchomości zostanie usunięty wpis hipoteczny banku.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy