Blog Frankowicza

Frankowicze czekają na przełomowy wyrok TSUE – kluczowy proces już 24 października – Aktualizacja

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Eksperci ŻBK właśnie wylecieli do Luksemburga 14. raz w ciągu ostatnich kilku lat, a do tej pory zawsze przywozili zwycięstwo dla frankowiczów. 24 października może okazać się prawdziwym przełomem w sprawach CHF. Tego dnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) zajmie się sprawą, która zdefiniuje, czy osoby wynajmujące nieruchomości (buy-to-let) zakupione za kredyt frankowy, mogą liczyć na ochronę konsumencką. Eksperci Życie Bez Kredytu będą bronić interesów polskich kredytobiorców, co może otworzyć drogę do jeszcze większej ochrony prawnej dla tysięcy frankowiczów.
Frankowicze czekają na przełomowy wyrok TSUE – kluczowy proces już 24 października – Aktualizacja
  • Frankowicze czekają na przełomowy proces. Już 24 października TSUE rozstrzygnie kluczową kwestię dotyczącą spraw frankowych – czy osoby, które wynajmują nieruchomości zakupione na kredyt we frankach (buy-to-let), mogą wciąż być objęte ochroną konsumencką
  • Orzeczenie Trybunału może okazać się przełomem, dzięki któremu frankowicze zyskają kolejny argument w sporach z bankami
  • Śledź przebieg procesu! Eksperci Życie Bez Kredytu będą bezpośrednio z Luksemburga relacjonować całe postępowanie. Artykuł będzie na bieżąco aktualizowany
  • Zaraz po ogłoszeniu wyroku odbędzie się specjalny webinar, podczas którego frankowicze dowiedzą się, jak wyrok TSUE wpływa na ich sytuację prawną

 

Frankowicze, którzy wynajmowali swoją nieruchomość (buy-to-let), czekają na ważny wyrok

24 października TSUE zajmie się polską sprawą frankową prowadzoną przez ekspertów Życie Bez Kredytu. Trybunał ma określić, czy osoby, które wynajmują nieruchomości kupione za kredyt we frankach, wciąż mogą być traktowane jako konsumenci, a co za tym idzie – być objęte ochroną konsumencką. W polskim prawie konsumentami są osoby, które działają poza swoją działalnością gospodarczą lub zawodową. W naszej opinii frankowicze, którzy kupili mieszkanie jako zabezpieczenie swojej przyszłości, powinni wciąż być objęci należytą ochroną prawną. Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy osobami fizycznymi, dokonującymi tego typu inwestycji, jako np. zabezpieczenia na czas emerytury, a profesjonalnymi podmiotami, które na szeroką skalę świadczą usługi wynajmu nieruchomości.

Sprawa ma charakter precedensowy, ponieważ decyzja TSUE może wpłynąć na interpretację tego, co dokładnie oznacza „konsument” w kontekście kredytów hipotecznych we frankach. Trybunał będzie musiał rozstrzygnąć, czy jeśli nieruchomość została zakupiona jako prywatna inwestycja, to frankowicze nadal mogą korzystać z ochrony konsumenckiej, tak jak osoby, które wykorzystują mieszkania na własne potrzeby. Eksperci Życie Bez Kredytu zapowiadają, że będą walczyć o jak najszerszą interpretację przepisów, aby chronić interesy wszystkich frankowiczów, niezależnie od tego, czy wynajmują swoje nieruchomości, czy też nie.

Frankowicze a wyrok TSUE C- 347/23. Co może się zmienić?

Jeśli TSUE orzeknie, że osoby wynajmujące skredytowane nieruchomości nadal są chronione przez prawo konsumenckie, będzie to znaczące zwycięstwo dla frankowiczów. Takie orzeczenie oznaczałoby, że wynajmowanie nieruchomości nie wyklucza możliwości kwestionowania z pozycji konsumenta abuzywnych klauzul w umowach kredytowych. Wielu kredytobiorcom zapewni to korzystniejszą pozycję w sporach z bankami oraz zwiększy ich szanse na unieważnienie niekorzystnych umów kredytowych, bez względu na to, czy nieruchomość była pierwotnie nabyta z zamiarem wynajmu.

„Odpowiedź TSUE będzie kolejną cegiełką przy kompleksowym rozwiązywaniu spraw frankowych. Pełnomocnicy banków w trakcie przesłuchiwania stron w sądzie frankowym pytają bowiem, czy kredytowana nieruchomość była wynajmowana. Jeżeli okazuje się, że była, próbują przekonać sąd, że powodom nie powinna przysługiwać ochrona, bowiem najem świadczy o prowadzeniu przez powodów działalności gospodarczej” – podkreśla pełnomocnik procesowy ŻBK mec. Wiktor Budzewski.

Frankowicze liczą na korzystne orzeczenie TSUE. Dotychczasowe wyroki Trybunału UE zawsze były przychylne konsumentom, co daje nadzieję osobom zadłużonym we frankach. Życie Bez Kredytu będzie na bieżąco bezpośrednio z Luksemburga relacjonować postępy sprawy.

Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych oraz uczestnictwa w webinarze, który odbędzie się zaraz po wydanym wyroku, tj. 24 października o godz. 14:00, aby poznać szczegółowe implikację decyzji TSUE na sytuację frankowiczów.

Czy 24 października przyniesie przełom dla frankowiczów? Odpowiedź na to pytanie poznamy już wkrótce.

Wyrok 24.10 godz. 9:52

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy