Blog Frankowicza

-+ TAGI

kredyt we frankach - frankowicze

Dlaczego kredyt we frankach nigdy nie był opłacalny?

Kredyt we frankach szwajcarskich był być może opłacalny do pewnego momentu, chociaż tylko pozornie. Załamanie tej opłacalności wyznacza zrozumienie co to był za produkt bankowy i z jakim ryzykiem się wiązał. Kredyt CHF stał się jedynie zbędnym balastem dla frankowiczów w Polsce i całej Europie.

Opłacalność zaciągnięcia kredytu we frankach zawsze była uzależniona od kursu tej waluty, ale nigdy pracownicy baków nie informowali o tym podczas zawierania umowy. Dopóki kurs pozostawał na pewnym poziomie, kredytobiorcy we frankach mogli łudzić się niższymi ratami, łatwością spłaty, wszystko wyglądało zgodnie z opowiadanymi historiami na temat stabilności waluty. Nie mamy jednak wpływu na decyzje ekonomiczne obcych państw. Szwajcarzy wykonali ruch, który zachwiał pewnością kredytobiorców w całej UE. Nie można mieć do nich pretensji. Szwajcarzy mieli prawo zrobić ze swoją walutą cokolwiek im się podoba. Jednakże skutki ich decyzji odczuwane są po dziś dzień, nie tylko u nas. Szkody tylko, że wcześniej konsumenci zaciągający takie ryzykowne zobowiązanie nie zostali o tego rodzaju ryzyku właściwie poinformowani.

Nierzetelne banki postawiły miliony kredytobiorców w całej Europie, również w Polsce, pod ścianą. Nieprzewidziany i gwałtowny wzrost kursu franka spowodował kłopoty finansowe bardzo wielu kredytobiorców, którzy dali namówić się przez banki na kredyty waloryzowane w CHF. Raty, a co najgorsze całkowite saldo zadłużenia, nagle wzrosły do poziomu, o którym można powiedzieć, że jest niespłacalny. Zubożenie stało się chlebem powszednim frankowiczów. A przecież miało być inaczej. Przecież waluta szwajcarska miała być na zawsze stabilna. To przecież w Szwajcarii funkcjonują banki najbardziej godne zaufania. Byłoby tak, gdyby nie okazało się (z uwagi na nieuczciwe zachowanie banków), że umowy o kredyty frankowe, które frankowicze podpisywali z bankami – są do wyrzucenia. Mamy tu na myśli ich nazbyt widoczne wady prawne, z dowolnym ustalaniem kursu spłaty na czele, tj. klauzulami abuzywnymi.

Kredyt we frankach opłacalny?

Kredyty we frankach były opłacalne do pewnego momentu, jednak tylko wtedy kiedy nie brało się pod uwagę ryzyk w nie wpisane. Później stały się problemem. Stały się niespłacalnymi kredytami, które niszczyły ludzi, ich zasoby i plany życiowe. Ale nie mają racji kredytobiorcy w złotówkach, gdy mówią teraz, że żadna pomoc frankowiczom się nie należy. Niech wskażą klauzule abuzywne w swoich umowach, niech pokażą nieprawidłowości w zapisach umownych, a im też będziemy w stanie pomóc. Co ciekawe, w kredytach złotówkowych też można to zrobić. Jednak frankowicze najbardziej cierpią z powodu nadużyć bankowych, to oni zostali wykorzystani, im właśnie banki podyktowały warunki, które urągają zasadom prawa. Wmanewrowani frankowicze słusznie się oburzają. Padli bowiem ofiarą bezprawia. Dlatego to oni mają dziś prawo żądać sprawiedliwości.

Sądy nie patrzą na to czy kiedyś kredyt we frankach był opłacalny. Jedynym, co ich interesuje to kwestia zgodności z przepisami prawa na dzień zawierania umowy. Czarno na białym widać jednak, że w umowach waloryzowanych we franku występowały niemal zawsze klauzule abuzywne. Banki jednak wciskały kredytobiorcom, że kredyt we frankach mógł być opłacalny. Frankowicze, manipulowani przez banki, nie mieli o tym nieuczciwym procederze pojęcia. Czas jednak ukazuje zawsze prawdę. Dziś sądy są wyczulone na wszystkie abuzywne postanowienia stosowane w umowach przez banków i frankowicze masowo wygrywają w sądach. Unieważnienia umów lub ich odfrankowanie są na porządku dziennym. Mydlenie oczu przez banki i ich pełne konfabulacji przekazy do szerokiej opinii publicznej nie zmienią tego faktu.

Pamiętajmy, że kredyty we frankach były udzielane powszechnie. Brały je osoby, które według banków nie mogły uzyskać standardowych kredytów złotówkowych, a celem ich zaciągnięcia był zwykle zakup mieszkania lub domu. Okazuje się, że nie każda nieruchomość zakupiona przez kredytobiorcę CHF pozostała w jego rękach (niemożność spłaty nazbyt wysokich, dowolnie ustalanych przez bank rat), gdyż bank odbierał je kiedyś na postawie nieistniejącego już dziś BTE. A tak samo kredyt we frankach nie był wyborem, ale koniecznością. “Nie stać pana/panią na kredyt w złotówkach, ale chętnie zaproponujemy kredyt we frankach” – to słowa często słyszane przez klientów banków. Ta “propozycja” okazywała się cyrografem dla każdego, ponieważ nikt nie znał mechanizmów przeliczania złotówek na franki i faktycznych ryzyk związanych z indeksacją lub denominacją. Tylko banki je znały, ale zatajały to przez kredytobiorcami. Podsuwały do podpisania coś, co nie może być dziś uznane nawet za dokument prawny, a na pewno za ważną umowę kredytową.

Frankowicze – co robić z nieopłacalnym kredytem we frankach

Należy więc przyznać, że był taki czas, kiedy pozornie kredyty CHF były “opłacalne”, ale natychmiast należy dodać, że była to pułapka. Jak wielka – o tym przekonujemy się dziś. Brak zabezpieczenia przed ryzykiem walutowym wpisany w umowę kredytową oraz inne niedozwolone zapisy są podważane na salach rozpraw. Kierując się wizją niskiego oprocentowania przedstawianych przez banki w np. w latach 2005-2008 roku, wydawało się, że warto było wziąć kredyt we frankach. Ale nikt nie przypuszczał, że jakakolwiek zmiana sytuacji z walutą CHF obnaży do naga wszystkie manipulacje bankowe. Nikt nie przypuszczał, że zatajane informacje, które przekładają się na zapisy umowne, będą tak szkodliwe, tak bardzo bezprawne. W tym sensie można powiedzieć, że frankowicze zostali nabici w butelkę, a kredyt we frankach nigdy nie był opłacalny. Od zawsze był wybrakowanym produktem bankowym, służącym jednemu celowi, którym jest zysk korporacji bankowych.

Czy w dłuższej perspektywie kredyt we frankach mógł być opłacalny? Być może. Jednak wcześniej czy później pewnie też doszłoby do szturmu frankowiczów na banki z uwagi na abuzywyne klauzule. Umowy zawierane z bankami musiałyby w końcu wykazać swoją wadliwość, musiałyby zostać zakwestionowane. Być może nie byłoby powodu, aby wnosić sprawę do sądu, jeśli frank utrzymywałby się na niskim poziomie. Jednak fakty są inne. Frank nadal jest nieprzewidywalny, frankowicze nie mogli z powodu manipulacji banków przewidzieć swojej sytuacji finansowej, a liczenie przez banki na tuszowanie sprawy już dłużej nie może mieć miejsca. Dlatego potrzebne są takie inicjatywy jak Życie Bez Kredytu, które doprowadzają sprawy frankowe do ładu i przywracają nadzieję na uczciwe rozwiązanie sprawy przez niezawisłe sądy.

O Życie Bez Kredytu

Skupiamy społeczność frankowiczów, którzy chcą uwolnić się od kredytu. Profesjonalnie obsługujemy sprawy osób posiadających kredyt we frankach szwajcarskich. Spotykamy się z wieloma sprawami frankowiczów. Doradzamy najlepsze rozwiązania. Doprowadzamy do pokonania banku przed sądem. Społeczność wokół Życia Bez Kredytu to ludzie, którzy wymieniają się doświadczeniami w działaniach podjętych na rzecz umorzenia swojego kredytu we frankach, społeczność, która dostaje od nas wsparcie, najnowsze informacje, prognozy, raporty i oferty współpracy w zakresie walki z bankiem.

Naszym celem jest budowanie społeczności frankowiczów, którzy chcą żyć bez kredytu. Wspieramy naszych członków niezbędną wiedzą, potrzebną do zaskarżenia obiektywnie nieuczciwych umów kredytowych waloryzowanych do walut obcych.

Łącznie nasze grupy na Facebooku liczą ponad 17 000 członków. Dołącz do dużej społeczności frankowiczów i wiedz, co można zrobić.

Jeśli potrzebujesz porady w sprawie konkretnej umowy – już teraz zachęcamy do kontaktu.

Polecamy

Życie Bez Kredytu - webinarium

Webinarium Życia Bez Kredytu – podsumowanie

Niezmiernie nam miło, że tak licznie zechcieli Państwo uczestniczyć w naszym czwartkowym webinarium, że byli Państwo tak aktywni. Cieszyliśmy się z każdego pytania. Państwa reakcje

Czytaj więcej
jak zaskarżyć kredyt

Jak zaskarżyć kredyt we frankach

Zaskarżenie banku o kredyt we frankach to najskuteczniejsze rozwiązanie dla każdego frankowicza, który pragnie odzyskać nie tylko swoje pieniądze, ale przede wszystkim pozbyć się nieuczciwej

Czytaj więcej
pozew o kredyt frankowy

Ile kosztuje pozew o kredyt frankowy

Złożenie pozwu o kredyt frankowy do sądu i skuteczna walka z bankiem nawet przed wyrokiem TSUE były najlepszymi rozwiązaniami dla frankowicza. Niektórzy frankowicze nadal trwają

Czytaj więcej
Close Menu