Blog Frankowicza

-+ TAGI

UOKiK - kredyty CHF

Getin kolejny po Deutsche Bank ukarany za naciąganie frankowiczów

Getin Nobel Bank również się doigrał. Nie tylko w sądach frankowicze społeczności Życie Bez Kredytu odnieśli 100% wygranych, to jeszcze ten bank ma problemy ze strony urzędu. Chodzi o niedozwolone klauzule umowne stosowane między innymi w aneksach do umów o kredyty indeksowane we frankach. Podobną karę otrzymał nieco wcześniej Deutsche Bank, było to 7 mln zł. Natomiast Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył teraz na Getin karę w wysokości 13,5 mln złotych.

Nie jesteśmy specjalnie zaskoczeni. W Życie Bez Kredytu znamy wszystkie wzorce umowne, na podstawie których Getin sporządzał swoje umowy oraz aneksy do nich. Ich wady, które tak łatwo jest punktować w sądach, zostały również zauważone przez UOKiK. Nie może być tak, że Klientowi jest podsuwany do podpisania nieprzejrzysty dokument zawierający niedozwolone postanowienia umowne. Urząd tym razem nie wykazał pobłażliwości i oprócz wysokiej kary finansowej nałożył na Getin obowiązek poinformowania Klientów (to będą setki tysięcy listów). Oczywiście wykryte zapisy abuzywne nie mogą też być dłużej stosowane.

Cieszy, że samowola banków spotyka się z adekwatną reakcją instytucji kontrolnych. Przyczynia się to do oczyszczenia rynku z nieuczciwie napisanych umów, a przede wszystkim przywraca zasady sprawiedliwości. Pytanie brzmi teraz: czy po działaniach UOKIK jeszcze łatwiej będzie wygrywać z Getin na salach rozpraw? Łatwiej być nie może, jednakże negatywna opinia (potwierdzona karą) z pewnością da do myślenia każdemu składowi sędziowskiemu. A że sędziowie, to najlepsi prawnicy znający się na rzeczy, więc każdy niech wnioski wyciągnie sam.

Getin Nobel Bank i kredyty CHF

UOKIK miał fundamentalne zarzuty dotyczące ustalania kursu waluty. Uznał je za niezrozumiałe, w dodatku nieweryfikowalne przez konsumentów. Mamy tu więc dwa elementy: arbitralność ustalania kursu (oczywiście z korzyścią dla banku) oraz brak informacji dla Klienta (ten nie mógł naprawdę wiedzieć, w jakiej sytuacji finansowej się znajduje). Zauważmy, że podobne argumenty często są uznawane przez sądy, także w stosunku do innych banków. Można zatem mniemać, że UOKIK skutecznie odstraszy każdy podmiot, który chciałby kierować się nieuczciwymi regułami postępowania wobec konsumentów. Bo w rzeczywistości nie są to żadne reguły, nie mają nic wspólnego z prawem, jedynie wyssane z palca zapisy, których zadaniem jest ni mniej, ni więcej, tylko ograbienie Klientów. A więc banksterka w najgorszym wydaniu, jak zwykle.

UOKIK zajął się tym razem Getin Nobel Bank, ale z doświadczenia wiemy, że w innych bankach wcale nie jest lepiej. Czy możemy zatem spodziewać się kolejnych kar, dokładnie z tych samych powodów, dla innych banków. To niewykluczone. Mamy bowiem do czynienia z sytuacją, kiedy bank wybiera sobie odpowiedni dla siebie kurs przeliczeniowy, a Klient nie wie nawet jaki to kurs i pozostaje bez możliwości jego zweryfikowania. Ta sytuacja unieważniła przed niezawisłym sądem już niejedną umowę o kredyt CHF. Tym razem działanie zaszło jednak na innym poziomie – wypowiedziała się instytucja kontrolna (choć sądy w czasie rozprawy również wielokrotnie to zauważały).

Wobec tego wydawane wyroki prowadzą do:

  • nieważności umowy kredytowej w CHF, kiedy  w związku np. art. 58 § 1 k.c. jest sprzeczna z art. 69 ust 1 i ust 2 pkt 2 ustawy Prawo bankowe gdyż nie określa, na zasadzie konsensu stron, kwoty kredytu czy też pozwala jednej stronie (bankowi) w sposób nieuprawniony ustalać świadczenie drugiej stronie (konsumentowi)

lub

  • odfrankowania umowy kredytowej w CHF, gdyż klauzule przeliczeniowe odwołują się do ustalanego w sposób nieobiektywny kursu CHF i pozwalają w rzeczywistości bankom kształtować ten kurs w sposób dowolny, wedle swej woli w zakresie wysokości spreadu walutowego, a przez to wynagrodzenia. Zastosowanie przepisu art. 358 k.c. per analogiam nie jest natomiast możliwe ze względu na to, że takie działanie sprowadzałoby się do samodzielnego zapełnienia luki prawnej przez sąd. 

Getin Nobel Bank po tym jak “dostał po łapkach” nadal zachowuje się jak typowy bank, nieskory do przeprosin, rozmów, negocjacji, i zapowiada odwołanie od tej decyzji.

O Życie Bez Kredytu

Skupiamy społeczność frankowiczów, którzy chcą uwolnić się od kredytu. Profesjonalnie obsługujemy sprawy osób posiadających kredyt we frankach szwajcarskich. Spotykamy się z wieloma sprawami frankowiczów. Doradzamy najlepsze rozwiązania. Doprowadzamy do pokonania banku przed sądem. Społeczność wokół Życia Bez Kredytu to ludzie, którzy wymieniają się doświadczeniami w działaniach podjętych na rzecz umorzenia swojego kredytu we frankach, społeczność, która dostaje od nas wsparcie, najnowsze informacje, prognozy, raporty i oferty współpracy w zakresie walki z bankiem.

Naszym celem jest budowanie społeczności frankowiczów, którzy chcą żyć bez kredytu. Wspieramy naszych członków niezbędną wiedzą, potrzebną do zaskarżenia obiektywnie nieuczciwych umów kredytowych waloryzowanych do walut obcych.

Łącznie nasze grupy na Facebooku liczą ponad 17 000 członków. Dołącz do dużej społeczności frankowiczów i wiedz, co można zrobić.

Jeśli potrzebujesz porady w sprawie konkretnej umowy – już teraz zachęcamy do kontaktu.

Polecamy

Życie Bez Kredytu - webinarium

Webinarium Życia Bez Kredytu – podsumowanie

Niezmiernie nam miło, że tak licznie zechcieli Państwo uczestniczyć w naszym czwartkowym webinarium, że byli Państwo tak aktywni. Cieszyliśmy się z każdego pytania. Państwa reakcje

Czytaj więcej
jak zaskarżyć kredyt

Jak zaskarżyć kredyt we frankach

Zaskarżenie banku o kredyt we frankach to najskuteczniejsze rozwiązanie dla każdego frankowicza, który pragnie odzyskać nie tylko swoje pieniądze, ale przede wszystkim pozbyć się nieuczciwej

Czytaj więcej
pozew o kredyt frankowy

Ile kosztuje pozew o kredyt frankowy

Złożenie pozwu o kredyt frankowy do sądu i skuteczna walka z bankiem nawet przed wyrokiem TSUE były najlepszymi rozwiązaniami dla frankowicza. Niektórzy frankowicze nadal trwają

Czytaj więcej
Close Menu