Getin Nobel Bank również się doigrał. Nie tylko w sądach frankowicze społeczności Życie Bez Kredytu odnieśli 100% wygranych, to jeszcze ten bank ma problemy ze strony urzędu. Chodzi o niedozwolone klauzule umowne stosowane między innymi w aneksach do umów o kredyty indeksowane we frankach. Podobną karę otrzymał nieco wcześniej Deutsche Bank, było to 7 mln zł. Natomiast Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył teraz na Getin karę w wysokości 13,5 mln złotych.
Nie jesteśmy specjalnie zaskoczeni. W Życie Bez Kredytu znamy wszystkie wzorce umowne, na podstawie których Getin sporządzał swoje umowy oraz aneksy do nich. Ich wady, które tak łatwo jest punktować w sądach, zostały również zauważone przez UOKiK. Nie może być tak, że Klientowi jest podsuwany do podpisania nieprzejrzysty dokument zawierający niedozwolone postanowienia umowne. Urząd tym razem nie wykazał pobłażliwości i oprócz wysokiej kary finansowej nałożył na Getin obowiązek poinformowania Klientów (to będą setki tysięcy listów). Oczywiście wykryte zapisy abuzywne nie mogą też być dłużej stosowane.
Cieszy, że samowola banków spotyka się z adekwatną reakcją instytucji kontrolnych. Przyczynia się to do oczyszczenia rynku z nieuczciwie napisanych umów, a przede wszystkim przywraca zasady sprawiedliwości. Pytanie brzmi teraz: czy po działaniach UOKIK jeszcze łatwiej będzie wygrywać z Getin na salach rozpraw? Łatwiej być nie może, jednakże negatywna opinia (potwierdzona karą) z pewnością da do myślenia każdemu składowi sędziowskiemu. A że sędziowie, to najlepsi prawnicy znający się na rzeczy, więc każdy niech wnioski wyciągnie sam.
Getin Nobel Bank i kredyty CHF
UOKIK miał fundamentalne zarzuty dotyczące ustalania kursu waluty. Uznał je za niezrozumiałe, w dodatku nieweryfikowalne przez konsumentów. Mamy tu więc dwa elementy: arbitralność ustalania kursu (oczywiście z korzyścią dla banku) oraz brak informacji dla Klienta (ten nie mógł naprawdę wiedzieć, w jakiej sytuacji finansowej się znajduje). Zauważmy, że podobne argumenty często są uznawane przez sądy, także w stosunku do innych banków. Można zatem mniemać, że UOKIK skutecznie odstraszy każdy podmiot, który chciałby kierować się nieuczciwymi regułami postępowania wobec konsumentów. Bo w rzeczywistości nie są to żadne reguły, nie mają nic wspólnego z prawem, jedynie wyssane z palca zapisy, których zadaniem jest ni mniej, ni więcej, tylko ograbienie Klientów. A więc banksterka w najgorszym wydaniu, jak zwykle.
UOKIK zajął się tym razem Getin Nobel Bank, ale z doświadczenia wiemy, że w innych bankach wcale nie jest lepiej. Czy możemy zatem spodziewać się kolejnych kar, dokładnie z tych samych powodów, dla innych banków. To niewykluczone. Mamy bowiem do czynienia z sytuacją, kiedy bank wybiera sobie odpowiedni dla siebie kurs przeliczeniowy, a Klient nie wie nawet jaki to kurs i pozostaje bez możliwości jego zweryfikowania. Ta sytuacja unieważniła przed niezawisłym sądem już niejedną umowę o kredyt CHF. Tym razem działanie zaszło jednak na innym poziomie – wypowiedziała się instytucja kontrolna (choć sądy w czasie rozprawy również wielokrotnie to zauważały).
Wobec tego wydawane wyroki prowadzą do:
- nieważności umowy kredytowej w CHF, kiedy w związku np. art. 58 § 1 k.c. jest sprzeczna z art. 69 ust 1 i ust 2 pkt 2 ustawy Prawo bankowe gdyż nie określa, na zasadzie konsensu stron, kwoty kredytu czy też pozwala jednej stronie (bankowi) w sposób nieuprawniony ustalać świadczenie drugiej stronie (konsumentowi)
lub
- odfrankowania umowy kredytowej w CHF, gdyż klauzule przeliczeniowe odwołują się do ustalanego w sposób nieobiektywny kursu CHF i pozwalają w rzeczywistości bankom kształtować ten kurs w sposób dowolny, wedle swej woli w zakresie wysokości spreadu walutowego, a przez to wynagrodzenia. Zastosowanie przepisu art. 358 k.c. per analogiam nie jest natomiast możliwe ze względu na to, że takie działanie sprowadzałoby się do samodzielnego zapełnienia luki prawnej przez sąd.
Getin Nobel Bank po tym jak “dostał po łapkach” nadal zachowuje się jak typowy bank, nieskory do przeprosin, rozmów, negocjacji, i zapowiada odwołanie od tej decyzji.
- UOKiK – Kara Deutsche Bank https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=15109
- UOKiK – Kara Getin Noble Bank https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=16164
- UOKiK – w kolejce do kary Raiffeisen Bank International AG, BGŻ BNP Paribas, Santander Bank Polska, Bank Millennium, PKO BP, BPH, Pekao SA – będziemy aktualizować na bieżąco.