Wielki sukces ŻBK. 500 unieważnień T2K z rzędu. Idziemy po więcej!
Społeczność Życie Bez Kredytu intensywnie się rozwija i błyskawicznie wzrasta liczba wygranych wyroków unieważniających kredyty CHF. Osiągnęliśmy już pół tysiąca wyroków z rzędu, w którym sąd stwierdził nieważność umowy frankowej na zasadzie teorii dwóch kondykcji. Taka decyzja sądu to dla frankowicza najkorzystniejsze zakończenie sporu z bankiem. Rezultatem takiego wyroku jest:
– wyzerowanie salda kredytu, a w konsekwencji zaprzestanie spłaty rat;
– zwrot wszystkich nieprzedawnionych rat kredytu (czyli bardzo często wszystkich rat wpłaconych do banku przez cały okres trwania umowy);
– zwrot kosztów procesowych;
– zwrot odsetek ustawowych;
– usunięcie wpisu hipotecznego banku z księgi kredytowanej nieruchomości i całkowite uwolnienie się spod wpływu banku.
Wzrost dynamiki wygranych spraw w 2023 jest naprawdę imponujący. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest m.in. bardzo sprawna praca specjalistycznego Wydziału Frankowego, czyli XXVIII Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie, przy ul. Przyokopowej 33, mieszczącego się w tym samym budynku co siedziba ŻBK. Tylko przez 9 pierwszych miesięcy 2023 zapadło ponad 200 wyroków członków społeczności ŻBK, a ponad 100 kolejnych terminów rozpraw, na których powinny zapaść wyroki, przypada na październik-grudzień 2023. Oznacza to, że w całym roku 2023 zapadnie aż 300 orzeczeń, czyli tyle samo wyroków, co łącznie we wszystkich poprzednich latach 2015-2022!
Średni czas trwania prowadzonych przez nas spraw frankowych, które skończyły się w 2023, wynosił ok. 2 lata. Zdecydowana większość z nich była oznaczona sygnaturą /21, a kilkadziesiąt spraw rozpoczętych było nawet w 2022, czyli z sygnaturą /22. Rekordowy wyrok zapadł po 1,5 miesiąca od złożenia pozwu!
Banki truchleją przed pozwami ŻBK i są coraz częściej skłonne do uczciwych ugód
Członkowie społeczności ŻBK wygrywają ze wszystkimi bankami w Polsce. Nie ma ani jednego niepokonanego przez nas banku! W przypadku kredytów denominowanych wyroki zapadają najczęściej w sprawach PKO BP SA, BNP Paribas SA, Deutsche Bank SA oraz Bank Ochrony Środowiska S.A. W przypadku kredytów indeksowanych najwięcej razy wygraliśmy z mBank SA, Raiffeisen Bank International AG, Millennium Bank SA, BPH SA oraz Santander Bank Polska SA. Zachęcamy do zapoznania się z naszą wyszukiwarką wyroków ŻBK: Podsumowanie aktualnej linii orzeczniczej ŻBK.
Rok 2023 jest wyjątkowy również z tego powodu, że po wyrokach TSUE zapadłych 15 czerwca banki straciły już swój impet w stawianiu zaporowych warunków porozumień. Banki zostały definitywnie pozbawione możliwości zastraszania frankowiczów pozwami o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. W rezultacie frankowicze przekonali się, że zawarcie z bankiem ugody (opartej na przestarzałym modelu zaproponowanym przez KNF w 2020 r.) jest zupełnie nieopłacalne i po prostu nieuczciwe.
Niemniej wielu kredytobiorców frankowych jest skłonnych do zawarcia ugody z bankiem, ale tylko na sprawiedliwych warunkach. A taką ugodę można zawrzeć tylko przed sądem, wcześniej pozywając bank. Życie Bez Kredytu umożliwia zawarcie uczciwej ugody sądowej, gdzie negocjacje z kredytodawcą prowadzone są przez naszych profesjonalistów, a warunki ugody oparte o ponad 500 wygranych wyroków na zasadzie T2K.
Należy podkreślić, że zawarcie sprawiedliwej ugody sądowej niesie również korzyści dla banków. W ostatnim czasie banki ewidentnie zaczęły liczyć koszty, ponieważ coraz częściej nie składają apelacji od wyroków zapadłych w pierwszej instancji. To wszystko zasługa Departamentu Mediacji i Ugód ŻBK, który jest w stanie przedstawić mocne argumenty bankom w pertraktacjach. Mamy nadzieję, że banki z rozwagą podejdą do naszej propozycji zawarcia sprawiedliwych ugód sądowych i w grudniu zostaną zawarte pierwsze porozumienia z członkami społeczności ŻBK. Więcej o projekcie grupowych ugód przeczytasz na stronie: Ugoda z bankiem ŻBK.