Nowa książka Kamila Chwiedosika „Nasza walka o sprawiedliwość. Uwolnieni od banków” już w przedsprzedaży na stronie Empiku!
Najnowsza książka założyciela społeczności Życie Bez Kredytu będzie miała swoją premierę już w styczniu 2023 r. Już teraz możecie zmówić ją w przedsprzedaży w Empiku.
Ta książka to historia mentora, założyciela i lidera społeczności Życie Bez Kredytu. Kamil Chwiedosik po raz pierwszy opowiada o kulisach powstawania swojej przełamującej dominację banków inicjatywy oraz o trudnych momentach na drodze do sukcesu i sprawiedliwości. 10 różnych opowieści, 10 bohaterów i ich życiowych dróg, które krzyżują się w polskich sądach. Każdy z rozmówców podjął odważną decyzję, żeby zawalczyć o swoje prawo – i wygrał.
„Pierwsza część książki to wywiad rzeka z Kamilem Chwiedosikiem. Mam poczucie, że podczas tej rozmowy Kamil bardzo się otworzył i opowiedział o wszystkich kulisach powstania społeczności ŻBK, o całym pomyśle stworzenia społeczności, podważenia umów frankowych i zachęcenia frankowiczów, żeby poszli do sądu walczyć o swoje praw. Druga część to są 10 rozmów z wygranymi już prawomocnie frankowiczami. Każdy opowiada swoją historię, skupiając się głównie na tym, jak kredyt ich obciążył, jakie okoliczności sprawiły, że frankowicze odważyli się podjąć decyzję o pozwaniu banku, a także jak zmieniło się ich życie po uwolnieniu się od kredytu. Trzecia – uzupełniająca – część to są badania społeczne odnośnie społecznych skutków kredytów frankowych pierwszy raz przeprowadzone w Polsce. Mimo że wyniki badań są bardzo mocne, wręcz szokujące, to mam poczucie, że cały wydźwięk książki jest bardzo pozytywny. Wszystkie historie zawarte w książce są bardzo krzepiące, bo wszyscy bohaterowie książki podjęli tę ważną decyzję, zawalczyli o lepsze życie, pozwali bank i wygrali proces” – mówi Zofia Karaszewska, współredaktorka książki „Nasza walka o sprawiedliwość. Uwolnieni od banków”.
„Książka opowiada o tym, jak można sobie samemu zrobić prezent na całe życie, pozywając bank i wygrywając z bankiem” – mówi Katarzyna Urbańska, również współredaktorka najnowszej książki Kamila Chwiedosika
Zachęcamy do zakupienia najnowszej książki Kamila Chwiedosika i zapoznania się z jej treścią jako pierwsi: Kup książkę „Nasza walka o sprawiedliwość. Uwolnieni od banków” w przedsprzedaży w Empiku.
Podsumowanie wygranych spraw frankowiczów społeczności ŻBK w 2022 r.
Mijający rok należał zdecydowanie do frankowiczów społeczności Życie Bez Kredytu. Ponad 600 frankowiczów ŻBK przestało płacić toksyczne raty, bo uzyskali zabezpieczenie roszczenia lub finalnie unieważnili umowę frankową. Wyznania wygranych osób, które m.in. można posłuchać na naszym kanale YouTube, jednoznacznie dowodzą, że warto było podjąć ryzyko i zawalczyć o lepsze życie.
Posłuchaj wywiadów z frankowiczami ŻBK, którzy już nie płacą kredytu we frankach:
OBF odc. 82. Dla dzieci i ich spokoju warto było pozwać bank i wygrać. Gość: Agnieszka Bujak.
OBF odc. 74. Przymusowa emigracja. Jak kredyt we franku zniszczył życie? Gość: Barbara Mart.
W społeczności Życie Bez Kredytu cały czas trwa nieprzerwana seria zwycięstw. Już od maja 2021 r. WSZYSTKIE nasze prawomocne wyroki to unieważnienia kredytu na zasadzie teorii dwóch kondykcji (T2K). Frankowicze ŻBK wygrywają z każdym bankiem. Wyznaczamy standardy na rynku i skutecznie wygrywamy procesy, które uchodzą na trudne, np. kredyt Fortis. W tej kwestii opublikowaliśmy artykuł: Rekordowa w Polsce skuteczność #ŻBK z Fortis (obecnie BNP Paribas Bank Polska S.A.). 100% prawomocnych wygranych #T2K. Efektywnie dochodzimy też roszczeń od znajdującego się w kryzysie Getin Banku. Frankowicze wiedzą, że mogą zawsze na nas polegać, dlatego tyle osób zwraca się do nas z prośbą o pomoc w walce z nieuczciwym kredytodawcą. Ostatnio świętowaliśmy już naszą „dwutysięcznicę” – już ponad 2000 spraw złożyliśmy do sądu w imieniu członków społeczności ŻBK. Więcej szczegółów przeczytasz w artykule: Sensacyjna liczba! Już 2000 złożonych pozwów przez członków społeczności #ŻBK. Determinacja jest coraz większa.
Jakie będzie orzecznictwo TSUE oraz polskich sądów w 2023 r.?
W październiku tego roku w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbyło się przesłuchanie w sprawie dochodzenia przez banki wynagrodzenia na korzystanie z kapitału udzielonego w ramach kredytu waloryzowanego do CHF. Wyrok TSUE, który najprawdopodobniej zapadnie w połowie 2023 r., zapewne będzie korzystny dla frankowiczów. Podczas przesłuchań strony bankowej oraz KNF wyraźnie wybrzmiewało to, po czyjej stronie są sędziowie Trybunału. Europejski Trybunał Sprawiedliwości zawsze stoi na straży interesów konsumentów i we wszystkich wyrokach dot. spraw frankowych zawsze opowiadał się po stronie pokrzywdzonych kredytobiorców.
„Na posiedzeniu w Luksemburgu w październiku w TSUE widziałyśmy, jak KNF tak naprawdę postawiła się przeciwko obywatelom. Stanęła ramię w ramię ze stroną bankową i próbowała argumentować, dlaczego bankom należy się opłata za korzystanie z kapitału. Jednak zupełnie inaczej wygląda ten problem z perspektywy europejskiej. Sędziowie TSUE bronili praw konsumenckich. To na nas zrobiło ogromne wrażenie. My jako polskie społeczeństwo jesteśmy tak osaczeni tą propagandą banków, tym wszystkim, co do nas dociera z tzw. mainstreamu, że wierzymy w to, co tam przeczytamy. Wydaje nam się, że jesteśmy już dostatecznie poinformowani i nie musimy szukać dalej informacji o problemie frankowym. A okazuje się często, że wiadomości, które są tam przedstawiane, a które mają też na celu wzbudzić w nas konkretne odczucia, są tak naprawdę kierowane przeciwko nam. Jeżeli ktoś ma ogromny portfel nabity grubymi pieniędzmi, to może tym portfelem zarządzać również w mediach. Lobby bankowe steruje komunikatem, pokazuje, jak jego perspektywa wygląda i jak bardzo chce bronić tej perspektywy. Banki straszą opinię publiczną tym, że upadnie sektor finansowy, że sektor finansowy przez frankowiczów może się zachwiać w posadach i runąć. I nagle to Państwo, ty my jesteśmy za to odpowiedzialni. To faktycznie może w nas wywoływać emocje. Co więcej, może dawać to do myślenia tym wszystkim, którzy nie znają kontekstu frankowego i nie rozumieją tego problemu, bo trudno zrozumieć, na czym polegał ten toksyczny produkt, jak się w nim nie uczestniczy. Wówczas każdy z tych niezainteresowanych może faktycznie pomyśleć: „Wzięli te kredyty i teraz przez nich będą cierpieć pozostali”. Tak jednak nie jest. Ta perspektywa europejska dobitnie pokazała nam, jak mocno czasami jesteśmy zmanipulowani” – mówi Katarzyna Urbańska.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: KNF wbrew obywatelom. Tymczasem w TSUE instytucje bronią praw konsumenckich Polaków. Reportaż z Luksemburga korespondentek ŻBK.
„W 2023 roku należy oczekiwać kolejnych sukcesów frankowiczów. Ja patrzę na to nieco globalnie. W 2023 to będzie nasz już ósmy rok, w którym zajmujemy się pomocą dla frankowiczów i zauważam, że przyrost spraw frankowych jest ogromny. Mamy rok do roku 50-procentowy wzrost spraw, które zostały złożone przez członków społeczności Życie Bez kredytu. To prowadzi do wniosku, że skoro teraz mamy te 2000 spraw, to w przyszłym roku najprawdopodobniej będzie ich o 1000 więcej. Tak samo przybywa wygranych wyroków. W tym roku mieliśmy 300 wyroków, to w przyszłym roku będziemy mieć ich co najmniej 900 – łącznie z tymi, które mamy w tym roku. Zapowiada się naprawdę bardzo dobry rok dla frankowiczów” – mówi Kamil Chwiedosik.
Frankowicze, jednak nie powinni czekać z pozwaniem banku, jeżeli chcą uzyskać zabezpieczenie swojego roszczenia. Jeżeli projekt zmiany ustawy KPC wejdzie w życie, to kredytobiorcy frankowi spoza Warszawy będą mieli znacząco ograniczone szanse na uzyskanie zabezpieczenia swoich roszczeń. W związku z tym będą musieli płacić raty frankowe aż do dnia uzyskania prawomocnego wyroku. Szerzej pisaliśmy o tym w artykule: Rządowy projekt ustawy o zmianie KPC. Co to znaczy dla frankowiczów? Poradnik Frankowicza – Grudzień 2022.
Zachęcamy do obejrzenia całego świątecznego webinaru ŻBK: Podsumowanie dokonań frankowiczów w 2022 r. i prognozy na 2023 r.