Pozwy banków przeciwko frankowiczom. Czy jest się czego obawiać?
Banki pozywają frankowiczów i wysnuwają przeciwko nim roszczenia pieniężne, ale robią to bez jakiejkolwiek podstawy prawnej. Na takim stanowisku konsekwentnie stoją TSUE oraz instytucje takie jak Rzecznik Finansowy czy UOKiK. Te pozwy to tylko forma zastraszenia i zniechęcenia frankowiczów do walki o swoje prawa. Pozew banku o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z kapitału jest całkowicie absurdalnym roszczeniem. Nie znamy ani jednego wyroku w Polsce, który zapadłby właśnie z uwagi na to, że bank mógł dochodzić roszczeń za korzystanie z kapitału. Natomiast znamy wyroki, gdzie było to zupełnie odwrotnie oceniane przez sąd.
Banki robią wszystko, aby tylko nie ponieść odpowiedzialności za wprowadzanie w błąd setek tysięcy Polaków. Posuwają się nawet do tak absurdalnych działań, że wysnuwają roszczenia również do tych frankowiczów, którzy dopiero co wnieśli pozew o unieważnienie kredytu, a ich sprawa nie jest jeszcze rozstrzygnięta przez sąd. Choć teoretycznie banki stoją na stanowisku, że umowa nie jest sprzeczna z prawem i powinna nadal obowiązywać, to swoim działaniem, czyli wysunięciem roszczenia o korzystanie z kapitału, de facto przyznają, że tak naprawdę wiedzą o tym, że umowa ważna nie jest.
Przypominamy, że nieważność umowy kredytu w związku z zawartymi w niej klauzulami abuzywnymi skutkuje zobowiązaniem stron umowy do zwrotu spełnionych świadczeń pieniężnych. Toteż bank winien zwrócić kredytobiorcy wszelkie nieprzedawnione płatności uiszczone z tytułu wykonywania nieważnej umowy (tj. raty kredytu, odsetki, prowizje, ubezpieczenia oraz inne opłaty). Natomiast kredytobiorca jest zobowiązany jedynie do zwrotu kapitału, jaki otrzymał na konto, o ile roszczenie banku nie jest przedawnione. Należy jednak zauważyć, że roszczenie banku wygasa po trzech latach od momentu, kiedy bank mógł zgodnie z prawem domagać się swojego roszczenia. W wielu przypadkach to roszczenie względem konsumenta jest już przedawnione, a zatem nienależne.
Więcej o pozwach banków opowiemy podczas naszego webinaru dla frankowiczów. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym wynagrodzenia banków za korzystanie z kapitału: Korzystanie z kapitału – oddalane pozwy banków. Orzecznictwo TSUE i opinie ekspertów.
Kliknij w baner poniżej i zapisz się na darmowy webinar:
Próba ugodowa ze strony banków jest procedurą dążącą do przerwania biegu przedawnienia roszczeń
Jak już wspominaliśmy, bankom przysługuje trzyletni okres na ubieganie się swoich roszczeń. W naszej opinii w zdecydowanej większości przypadków roszczenia te są już przedawnione. Jednak przerażone banki wizją konieczności zwrócenia frankowiczom pieniędzy, które przez lata bezprawnie pobierali, starają się poprzez różne sztuczki prawne przerwać lub przywrócić bieg przedawnienia swoich roszczeń względem konsumenta. Jednym z takich zabiegów jest procedura zawezwania frankowicza do próby ugodowej, której prawdziwym celem jest przerwanie biegu przedawnienia roszczeń. Więcej szczegółów o tym, jak banki, nadużywając prawa, próbują uniknąć odpowiedzialności finansowej, opowiemy w naszym nadchodzącym webinarze.
Przypominamy, że ugody bankowe zazwyczaj są niezwykle niekorzystne dla frankowiczów. Banki same z siebie nigdy nie oferują uczciwych warunków ugody. Nawet jeżeli jesteśmy skłonni pójść z bankiem na ugodę, to należy wcześniej skontaktować się z kancelarią prawną, która pomoże uzyskać prawomocną ugodę na drodze sądowej, która bez porównania będzie korzystniejszym rozwiązaniem i zabezpieczy przed pojawieniem się roszczeń banku w przyszłości. O ugodach bankowych pisaliśmy już m.in. w artykule: Ugoda bankowa – konsultacje z ekspertem.
Zarzut zatrzymania nie może być skutecznie podniesiony w pozwach o kredyt we frankach
Zarzut zatrzymania to kolejny gorący temat, który pojawia się w kwestii pozwów o nieuczciwy kredyt we frankach. Eksperci Życie Bez Kredytu już od wielu miesięcy walczą na salach sądowych z podnoszonym przez banki zarzutem zatrzymania. W tym zakresie mamy już pokaźne doświadczenie i w naszej opinii taki zarzut nie może być skutecznie zastosowany przy sporach o abuzywny kredyt. Po pierwsze, zarzut zatrzymania można skutecznie podnieść tylko w obrębie umowy wzajemnej, a umowa o kredyt nie spełnia kryteriów tego rodzaju umowy. Po drugie, choć mówimy o kredytach tzw. frankowych, to wiemy, że taki kredyt wcale we frankach nie były wypłacany, zatem w żaden sposób nie jest spełniony warunek ekwiwalentności roszczeń. Po trzecie, w opinii naszych ekspertów zarzut zatrzymania w sprawach o nieuczciwy kredyt waloryzowany do CHF to nadużycie prawa. Roszczenia banków w stosunku do frankowiczów w zdecydowanej większości przypadków należałoby uznać za przedawnione, a to powoduje, że banki nie mogą skutecznie się ich domagać się od kredytobiorców.
Więcej o zarzucie zatrzymania opowiemy również na naszym piątkowym webniarze. Jeżeli już teraz chcesz się dowiedzieć więcej szczegółów na temat zarzutu zatrzymania, to zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym obszernie tłumaczymy, dlaczego taki zarzut nie może być skutecznie podnoszony: Frankowicze a zarzut zatrzymania.
Które banki przegrywają z frankowiczami? Znamy wszystkie argumenty banków i opowiemy o nich podczas webinaru ŻBK
Członkowie społeczności Życie Bez Kredytu prawomocnie wygrywają spory sądowe z każdym bankiem. Nasi eksperci posiadają wieloletnie doświadczenie w walce z nieuczciwymi praktykami kredytodawców. Jesteśmy najlepszą kancelarią specjalizującą się w sprawach abuzywnych kredytów frankowych. Nie obce są nam żadne sztuczki prawne stosowane przez banki podczas procesów o unieważnienie kredytu. Znamy wszystkie argumenty, którymi posługują się banki, aby uniknąć odpowiedzialności za sprzedaż toksycznego produktu, jakim był tzw. kredyt we frankach. Opowiemy o nich podczas nadchodzącego specjalnego wydania webinaru ŻBK.
Nasze webinary cieszą się bardzo dużą oglądalnością, ale tym razem to będzie odcinek specjalny i nie może Ciebie zabraknąć. Porozmawiamy o wszystkich gorących kwestiach dotyczących kredytów we frankach. Jednym z głównych tematów będą pozwy banków wobec frankowiczów. Ponadto, wyjaśnimy wszelkie kwestie związane z próbami ugodowymi ze strony kredytodawców, a także szczegółowo wytłumaczy, dlaczego bankom nie przysługuje prawo zatrzymania. Oczywiście, tak jak zawsze na webinarach ŻBK, odpowiemy na pytania uczestników podczas sesji Q&A.
Zapraszamy już w piątek – 18 lutego – o godzinie 19:30. Już teraz zapisz się na nasz webinar: Bezpłatny webinar dla frankowiczów.
Do zobaczenia!