Odszkodowanie za kredyt we frankach
Jak już powszechnie wiadomo, kredyty indeksowane lub denominowane do franka szwajcarskiego są nieważne, a banki powinny zwrócić frankowiczom bezprawnie pobrane raty kredytu. Jednak wielu kredytobiorców nadal nie jest świadoma swoich praw w zakresie ubiegania się o odszkodowanie od banku. Sprawdź, w jakich okolicznościach mogą przysługiwać odszkodowania dla frankowiczów.
Odszkodowanie za kredyt we frankach a roszczenie w związku z nieważnością kredytu
Na wstępie należy podkreślić, że zasądzona w wyniku pozwania banku kwota na rzecz frankowicza w związku ze stwierdzeniem przez wymiar sprawiedliwości nieważności umowy kredytowej to nie jest to samo, co odszkodowanie za kredyt. Kwota otrzymana w związku z upadłością umowy kredytowej to po prostu zwrot nienależnego roszczenia pobieranego przez bank. Natomiast odpowiedzialność odszkodowawcza banku jest czymś różnym od roszczenia kredytobiorcy w związku z nieuczciwie pobieranymi przez bank płatnościami.
Należy zauważyć, że banki, które oferowały i egzekwowały nieuczciwe kredyty waloryzowane do CHF, nadużywały swojego prawa podmiotowego i wykonywały własne prawa w sposób sprzeczny z ich przeznaczeniem. Sądy powszechne już niejednokrotnie podkreślały, że banki wykonywały swoje uprawnienia w sposób sprzeczny z ogólnie przyjętymi zasadami moralności publicznej. W tym sensie działanie banków było sprzeczne z artykułem 5 kodeksu cywilnego:
Nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.
W przypadku roszczenia odszkodowawczego, oprócz wykazania przesłanki związanej z nadużyciem prawa, należy jeszcze spełnić podstawową przesłankę odpowiedzialności odszkodowawczej, czyli wykazać istnienie szkody pozostającej w adekwatnym związku przyczynowym z zachowaniem podmiotu nadużywającego prawa.
Jaką szkodę wyrządził frank szwajcarski? Odszkodowania za nieuczciwy kredyt
Powszechnie znane są toksyczne skutki kredytów we frankach, które negatywnym echem odbiły się na życiu osobistym, jak i zawodowym wielu kredytobiorców. Niestabilny kurs franka i niebotycznie wysokie raty powodował u frankowiczów przewlekły stres, który w konsekwencji doprowadzał do problemów zdrowotnych, depresji, niemożności koncentracji i wypełniania obowiązków służbowych, a to z kolei nierzadko skutkowało utratą pracy. Problemy finansowe spowodowane nieuczciwym kredytem wielokrotnie były przyczyną rozwodów i rozpadu rodzin frankowiczów. Abuzywny kredyt waloryzowany do CHF znacząco obniżał standard życia kredytobiorców. Dla setek tysięcy ludzi w Polsce kredyt we frankach był równoznaczny ze zniewoleniem finansowym i życiem w ciągłym lęku przed stale zwiększającymi się ratami. Egzekwowanie niedozwolonych umów kredytowych znacząco naruszyło dobra osobiste frankowiczów, co uprawnia kredytobiorców do ubiegania się o należne im odszkodowanie oraz zadośćuczynienie od banków.
Odszkodowania bankowe – czym różnie się odszkodowanie od zadośćuczynienia?
Odszkodowanie i zadośćuczynienie są dwoma różnymi instytucjami prawa cywilnego. Odszkodowanie nakierowane jest na rekompensatę szkody majątkowej lub szkody na osobie, która ma charakter wymierny i możliwa jest do matematycznego wyliczenia. Odszkodowanie powinno pokryć szkodę rzeczywistą („damnum emergens”), a także tzw. utracone korzyści („lucrum cessans”), czyli wszystko to, co poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby nie doszło do zdarzenia powodującego szkodę (art. 361 § 2 kodeksu cywilnego).
Natomiast zadośćuczynienie ma odniesienie tylko do szkody niemajątkowej, która w zależności od okoliczności może mieć formę negatywnych przeżyć psychicznych mających związek ze zdarzeniem powodującym ową szkodę. Podstawowymi przepisami regulującymi przyznanie zadośćuczynienia to art. 445 i 448 kodeksu cywilnego, które wskazują, że:
„w razie naruszenia dobra osobistego sąd może przyznać temu, czyje dobro osobiste zostało naruszone, odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę lub na jego żądanie zasądzić odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia”.
Walutowy kredyt hipoteczny – odszkodowanie dla frankowicza – o czym należy pamiętać?
Ubieganie się o odszkodowanie i zadośćuczynienie może być kolejnym krokiem po wygranym pozwie banku i uzyskaniu prawomocnego unieważnienia lub odfrankowania kredytu. Wówczas frankowicz będzie posiadał już orzeczenie o winie banku, a pozostanie mu jedynie wykazać, jakie szkody w jego życiu spowodowały niesłusznie wymuszane przez bank comiesięczne płatności.
Jak zostało już wyżej zaznaczone, ważną kwestią jest dostateczne wykazanie szkody, za którą bank winny jest rekompensatę. To po stronie kredytobiorcy ubiegającego się o wypłatę odszkodowania przez bank leży ciężar udowodnienia i określenia rodzaju krzywdy, którą poniósł wskutek egzekwowania umowy zawierającej klauzule abuzywne. Dlatego, aby złożyć wniosek o odszkodowanie od banku, należy dołączyć do niego takie dokumenty jak: zaświadczenie lekarskie, dokumentacje medyczną lub dokumentację potwierdzającą wystąpienie nieszczęśliwych w życiu frankowicza okoliczności. Tymi okolicznościami może być rozwód lub inne problemy rodzinne. Kredytobiorca będzie musiał wykazać związek przyczynowo-skutkowy między koniecznością spłacania bezprawnie pobieranych rat a nieszczęśliwymi wydarzeniami w okresie spłaty kredytu.