Blog Frankowicza

Nakaz zapłaty w sprawie frankowej – Życie Bez Kredytu

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Nakaz zapłatyw sprawach frankowiczów
Nakaz zapłaty w sprawie frankowej – Życie Bez Kredytu

Od kiedy zrobiło się głośno o możliwości wygrywania spraw frankowych w sądach, powstało wiele kancelarii świadczących pomoc dla posiadaczy kredytów w CHF. Niektóre z tych kancelarii oferują w ramach swoich usług tzw. pozew o nakaz zapłaty. Czy jednak wystąpienie do sądu o nakaz zapłaty jest najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu z frankiem?

Czy nakaz zapłaty w sprawie frankowej to sukces?

Wiele z podmiotów na rynku oferujących pomoc frankowiczom reklamuje się uzyskaniem prawomocnego nakazu zapłaty w stosunkowo krótkim czasie, co hucznie nazywają „szybkim sposobem na sukces w walce z bankiem”. Różnej maści kancelarie sugerują, że jest to efektywna metoda na odzyskanie od banku pieniędzy oraz rozwiązanie problemu z zadłużeniem w CHF. Z tego względu, że nie każdemu frankowiczowi znane są wszystkie dostępne sposoby na dochodzenie swoich praw w sądzie, temat ten wymaga wyjaśnienia.

Jeżeli działania kancelarii ograniczą się jedynie do pozwu o nakaz zapłaty, to sąd nie ma możliwości ustalenia nieważności zawartej umowy kredytowej. Nakaz zapłaty jest uzyskiwany w tzw. postępowaniu upominawczym. Postępowanie upominawcze polega na tym, że na podstawie twierdzeń powoda i w oparciu o przedstawione przez niego materiały procesowe, bez badania ich prawdziwości i bez uprzedniego wysłuchania dłużnika, sąd wydaje nakaz zapłaty. W takiej sprawie sąd nie orzeka o nieważności zawartej umowy kredytowej.

Oznacza to, że pomimo nakazu zapłaty w sprawie frankowej, kredyt nadal będzie ważny, a kredytobiorca zobowiązany do jego spłacania zgodnie z umową kredytu.

Ponadto banki mają możliwość (i zazwyczaj z tej możliwości korzystają) złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty. Kredyt w takiej sytuacji nadal nie jest unieważniony, a nasz wniosek o nakaz zapłaty praktycznie tylko przedłużył proces skutecznego uwolnienia się od toksycznego długu. Bank na sprzeciw ma dwa tygodnie od doręczenia nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym. W takiej sytuacji sprawa ponownie trafia na wokandę sądu i jest już rozpoznawana w normalnym trybie.

Jeżeli jednak bank nie odwoła się od nakazu zapłaty wydanego w trybie postępowania upominawczego, to należy pamiętać, że kredyt wciąż jest ważny i frankowicz nadal jest zobowiązany do uiszczania comiesięcznych rat. Jeżeli kredytobiorca w takiej sytuacji zaprzestałby spłacania rat, to do posiadacza kredytu może zostać skierowany bankowy nakaz zapłaty.

Jak wybrać dobrą kancelarię dla frankowicza?

Należy również pamiętać, że nawet jeżeli pełnomocnik frankowicza złoży do sądu pozew w trybie upominawczym, to sąd nie zawsze będzie zobligowany do wydania nakazu zapłaty. Wymiar sprawiedliwości nie wyda nakazu zapłaty, jeśli twierdzenia co do faktów zawarte w pozwie budzą jakiekolwiek zastrzeżenia. W zasadzie jest mało prawdopodobne, aby sąd wydał nakaz zapłaty w oparciu o pozew w sprawie frankowej. Po zapoznaniu się z takim pozwem sąd powinien skierować go do rozpoznania w trybie normalnym, co zazwyczaj zachodzi w tego typu sytuacjach.

Dlatego radzimy uważać na kancelarie, które reklamują się możliwością szybkiego uzyskania nakazu zapłaty, gdyż jest to po prostu droga na skróty niosąca ze sobą ryzyko niekorzystnych konsekwencji w postaci przedłużenia całego procesu uwolnienia się od franka.

Dobra kancelaria dla frankowicza powinna przede wszystkim zagwarantować wygranie pozwu przeciwko bankowi w postaci unieważnienia umowy kredytu lub jej odfrankowienia. Należy wybrać takich specjalistów, którzy mogą pochwalić się dużym „portfolio” prawomocnych wygranych spraw frankowych z bankiem. Jednak z całą pewnością za wygraną sprawę nie można traktować jedynie uznanych nakazów zapłaty.

Uzyskanie nakazu zapłaty nie jest sukcesem, bowiem nie zaspokaja ono wszystkich potencjalnych roszczeń frankowicza, ani nie uwalnia kredytobiorcy od toksycznego wpływu CHF. Kancelarie, które chwalą się uzyskaniem nakazów zapłaty w sprawach frankowych, poświadczają co najwyżej swój brak profesjonalizmu oraz brak doświadczenia, a także chęć szybkiego zarobku na frankowiczach.

Profesjonalną kancelarię wyróżnia przede wszystkim wysoki udział prawomocnych wyroków na korzyść kredytobiorcy w prowadzonych przez nią sprawach. W przypadku społeczności Życie Bez Kredytu 100% prowadzonych spraw zakończyło się wygraną frankowicz – nasi klienci jeszcze ani razu prawomocnie nie przegrali z bankiem. Ponadto mamy bardzo bogate portfolio wygranych wyroków praktycznie z każdym bankiem. W naszej działalności dążymy do kompleksowej obsługi klienta i maksymalizacji jego potencjalnej korzyści w sporze z bankiem. Zaufało nam już ponad 700 członków społeczności Życie Bez Kredytu. Wielu z nich wygrało już swoje sprawy w sądzie.

Jeżeli jesteś ciekawy, jak wygląda współpraca z nami, zapraszamy do zapoznania się z artykułem: Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę prowadzenia sprawy z bankiem?

Zachęcamy również do kontaktu. Indywidualną analizę umowy kredytowej wraz z oszacowaniem możliwości wygrania Twojej sprawy otrzymasz od nas zupełnie bezpłatnie!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy