Blog Frankowicza

Getin zostaje przejęty pośrednio przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dla frankowiczów to dobra wiadomość.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Cała działalność banku należącego do Leszka Czarneckiego z wyłączeniem kredytów waloryzowanych do walut obcych zostanie przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych. Frankowicze, którzy już pozwali bank, wbrew medialnym doniesieniem nie mają powodów do zmartwień.
Getin zostaje przejęty pośrednio przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dla frankowiczów to dobra wiadomość.
  • Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją z powodu bardzo złej sytuacji kapitałowej banku
  • Działalność Getin Noble Bank S.A. zostanie przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, utworzonego przez osiem banków komercyjnych
  • Z przeniesienia zostały wyłączone kredyty denominowane lub indeksowane do walut obcych (CHF, EUR, USD, JPY), które pozostają w Getin Noble Bank S.A.
  • Frankowicze, którzy już pozwali bank, a ich sprawy aktualnie toczą się w sądzie, nie muszą martwić się potencjalną niewypłacalnością kredytu. Osoby, które jeszcze nie zdecydowały się na pozew, powinny szybko podjąć działania, aby zabezpieczyć swój interes finansowy

 

Getin Noble Bank pod przymusową restrukturyzacją

Bankowy Fundusz Gwarancyjny 30 września 2022 r. rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Bank z uwagi na jego bardzo złą sytuację kapitałową.

„Działalność Getin Noble Bank S.A. (GNB) w dniu 3 października 2022 r. zostanie przeniesiona do Banku BFG S.A., którego właścicielem od 3 października będzie obok Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) także System Ochrony Banków Komercyjnych S.A. (SOBK), utworzony przez osiem największych banków komercyjnych działających w Polsce (Alior Bank S.A., Bank Millennium S.A., Bank Pekao S.A., BNP Paribas Bank Polska S.A., ING Bank Śląski S.A., mBank S.A., Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A., Santander Bank Polska S.A.)” – poinformował Getin Bank na swojej stronie internetowej.

Dla klientów restrukturyzowanego banku, działającego pod nazwą VeloBank SA, w zasadzie nic się nie zmieni. Zachowają oni dostęp do swoich wszystkich oszczędności w placówkach oraz przez bankowość internetową i aplikację mobilną. Nadal będą mogli korzystać z kart i bankomatów. Nie ulegną zmianie numery rachunków bankowych, strony logowania, ani hasła i loginy do bankowości internetowej.

„Dla klientów GNB nic się nie zmienia. Wszyscy klienci są i będą obsługiwani tak jak do tej pory, mają nieprzerwany dostęp do wszystkich swoich środków pieniężnych” – podał w komunikacie Getin Noble Bank.

Bank, do którego zostanie przeniesiona działalność Getin Noble Bank S.A., będzie działał pod nazwą VeloBank S.A. Z przeniesienia zostały wyłączone kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych (CHF, EUR, USD, JPY), które nadal będą obsługiwane przez Getin.

Na przeprowadzenie procesu przymusowej restrukturyzacji w zakresie przeniesienia działalności Getin Noble Bank S.A. oraz zapewnienia nieprzerwanej obsługi klientów Getin Noble Bank S.A. i bezpieczeństwa ich środków przeznaczono kwotę 10,34 mld zł bezzwrotnego wsparcia, z czego 6,87 mld pochodzi z funduszy własnych BFG, a 3,47 mld zł to zaangażowanie środków SOBK. Wsparcie to stanowi znaczne wzmocnienie wspólnego banku” – poinformował Getin.

Co dla frankowiczów oznacza przejęcie Getin Noble Banku?

Wbrew informacjom płynącym z niektórych mediów w naszym kraju, skutki restrukturyzacji banku Czarneckiego nie muszą być wcale negatywne dla frankowiczów. Sensacyjne nagłówki, które pojawiają się od 30 września 2022 r., wprowadzają jedynie niepotrzebny zamęt.

Przymusowa restrukturyzacja nie umarza postępowań sądowych dotyczących roszczenia o stwierdzenie  (ustalanie) nieważności umowy kredytu, prowadzącego do wykreślenia banku z hipoteki kredytowanej nieruchomości.  

Obecna sytuacja wobec tego nie zamyka drogi do sądowego dochodzenia roszczeń, w tym również finansowych. Może się zdarzyć, że na postawie art. 176 § 2 k.p.c., Bankowy Fundusz Gwarancyjny złoży wniosek w każdej poszczególnej sprawie o zawieszenie postępowania (absolutnie nie o jego umorzenie). Dopóki jednak nie złoży wniosku, to postępowanie będzie się toczyć bez zmian terminów.  W naszej ocenie BFG, odpowiedzialny za proces restrukturyzacji Getinu,  nie ma prawa zmuszać frankowiczów do wpłacania kolejnych rat kredytowych, jeżeli zdecydowali się oni na ochronę swoich praw w sądzie. Oczywiście dotyczy to tylko tych konsumentów, którzy pozwali bank i kwestionują (słusznie) ważność umowy. Zawieszenie postępowań sądowych oznaczałaby, że BFG, który ma dbać o interes publiczny, robi dokładnie odwrotnie.

Osłabienie pozycji Getinu może wręcz ułatwić prowadzenie z nim sporów sądowych. Getin nie będzie miał już pieniędzy na wykwalifikowanych prawników i stanie się jeszcze słabszy kadrowo, co zapewne przełoży się na szybsze wygrane w sądzie frankowiczów. Ponadto, Getin nie będzie miał już możliwości straszyć kredytobiorców pozwami odwetowymi np. o korzystanie z kapitału. 

Należy też zaznaczyć, że obecnie nie ma żadnych podstaw, aby zakładać rychłą likwidację Getin Noble Banku. Rezerwy tego banku odprowadzone do NBP na przegrane sprawy oraz wpływy z rat odsetkowych (w tym bardziej, że cały czas rosną stopy procentowe w Szwajcarii) wystarczą, żeby pokryć aktualne roszczenia frankowiczów. Oczywiście jest hipotetycznie możliwa, chociaż obecnie w żaden sposób nie uprawdopodobniona, likwidacja Getinu w drodze postępowania upadłościowego lub likwidacyjnego. 

Pragniemy przypomnieć, że restrukturyzacja przymusowa odbywa się na podstawie BRR (ang. Bank Recovery and Resolution) zgodnie z dyrektywą 2014/59/UE, a BFG otrzymał aprobatę Komisji Europejskiej na przeprowadzenie tej procedury względem Getinu. Ponadto, w tym roku Sejm uchwalił zmiany w prawie bankowym, ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz o BFG. Będziemy bacznie obserwować przebieg tego postępowania i w razie nieprawidłowości, które mogłyby zagrozić interesom członków społeczności Życie Bez Kredytu, niezwłocznie podejmiemy działania mające na celu ochronę ich interesów.

Rada ds. frankowiczów działająca w ramach Życia Bez Kredytu zleciła już przygotowanie stosownych analiz ekonomicznych i opinii specjalistom z zakresu prawa dotyczącego procedury resolution. Po przygotowaniu raportu zostanie on przedstawiony wszystkim frankowiczom, którzy pozwali z nami Getin Noble Bank SA. O kolejnych czynnościach będziemy informować na bieżąco. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to w każdym indywidualnym przypadku podejmiemy stosowne działania, mając oczywiście świadomość przepisów prawa w zakresie procedury restrukturyzacji.

Podsumowanie:

Restrukturyzacja nie wyłącza możliwości dalszego dochodzenia w sądzie uznania umowy za nieważną. Dotyczy to umów, co do których toczą się już postępowania w sądzie jak również i tych, które przedmiotem postępowań nie są. Wyrok potwierdzający nieważność będzie stanowił podstawę do wykreślenia hipoteki.

 

Rozpoczęcie procedury restrukturyzacji wobec Getin powoduje umorzenie postępowań egzekucyjnych lub zabezpieczających skierowanych do majątku banku. W czasie trwania Restrukturyzacji niedopuszczalne jest także wszczynanie nowych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Zabezpieczenia o stwierdzenie nieważności umowy, wstrzymujące obowiązek spłacania rat i udzielone dotychczas pozostają w mocy. 

 

Godne rozważenia jawi się zaprzestanie dalszych spłat na rzecz Getin – dotyczy to w szczególności osób, które spłaciły kwoty wyższe niż zostały im wypłacone. Brak możliwości wszczęcia przeciwko Getin postępowania egzekucyjnego, przy jednoczesnym potencjalnym ryzyku upadłości Getin po przeprowadzonej restrukturyzacji, może prowadzić do braku możliwości odzyskania w przyszłości kwot wpłacanych na rzecz Getin.

 

Zaprzestanie spłat (bez postanowienia sądu o udzieleniu zabezpieczenia) nie oznacza, że Getin będzie mógł rozpocząć od razu komorniczą egzekucję niezapłaconych rat, w tym zająć nieruchomość sfinansowaną kredytem. Żeby móc rozpocząć egzekucję jakiejkolwiek kwoty Getin musiałby najpierw pozwać kredytobiorców i sprawę prawomocnie (tj. w dwóch instancjach) wygrać. Istnieje jednak inne ryzyko, dotyczące tylko osób, które podpisały weksel w Getinie. Mimo, że istnieją orzeczenia TSUE chroniące konsumentów w takim przypadku od egzekucji na podstawie weksla, to wciąż istnieje ryzyko, że sąd wyda nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. 

 

 

W przypadku zaprzestania spłat bez postanowienia sądu liczyć się jednak należy z wpisaniem do Biura Informacji Kredytowej (BIK) i ewentualnego nękania telefonami w trakcie których będą Państwo nakłaniani do zapłaty zaległych rat.

 

Dlatego też istotne jest uzyskanie wyroku stwierdzającego nieważność umowy kredytowej. Takie orzeczenie będzie stanowiło podstawę do wykreślenia hipoteki na rzecz Getin oraz podstawę do żądania wykreślenia ewentualnego wpisu w BIK.

 

Wyjaśniamy, że BFG dysponuje uprawnieniem do żądania zawieszenia postępowania sądowego. W przypadku sformułowania takiego żądania sąd jest nim związany. Z aktualnie dostępnych informacji wynika, że BFG na ten moment nie zamierza z tego uprawnienia korzystać.

 

 

Decyzja BFG o restrukturyzacji przymusowej podlega zaskarżeniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (WSA). Zaskarżona decyzja nie może zostać przez WSA uchylona, natomiast  sąd administracyjny może stwierdzić, że została wydana z naruszeniem prawa. Stwierdzenie przez sąd administracyjny wydania decyzji o restrukturyzacji z naruszeniem prawa stanowić może podstawę dla odchodzenia odszkodowania od BFG. Wysokość szkody w tym wypadku będzie ograniczona do różnicy pomiędzy kwotą jaka zostałaby uzyskana w postępowaniu upadłościowym, a jaka zostanie uzyskana w restrukturyzacji. Wykazanie szkody jest przy tym konieczne do wykazania interesu prawnego w złożeniu skargi.

 

Termin na złożenie skargi upływa 7 października 2022 r. Skargę składa się za pośrednictwem BFG. Opłata sądowa od skargi wynosi 200 zł. Dane do wniesienia opłaty znajdują się poniżej.

 

Wzór skargi zostanie Państwu udostępniony na życzenie. Osoby zainteresowane złożeniem skargi proszone są o kontakt z nami do dnia 6 października 2022 r. Skargę można nadać w placówce pocztowej albo wnieść za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej (ePUAP) podpisując dokument za pomocą profilu zaufanego na platformie ePUAP.

 

Dane do opłaty

Wojewódzki Sąd Administracyjny

96 1010 1010 0078 1022 3100 0000

200 zł

Tytuł: Skarga na Decyzję BFG DPR.720.6.2021.256 w sprawie Getin 


UWAGA!

Część kancelarii zamierza składać skargi zbiorczo dla swoich Klientów, a nie indywidualnie tak jak powinno być to zrobione, aby wykazać interes prawny. Składanie zbiorowej skargi wiąże się z ryzykiem jej odrzucenia, a terminu nie da się już przywrócić. Jeżeli Twoja kancelaria chce złożyć zbiorowo skargę do WSA, to lepiej nie słuchaj się tej rady i złóż skargę we własnym zakresie. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy