Blog Frankowicza

Zabezpieczenie roszczenia – mamy kolejną uchwałę Sądu Najwyższego dla frankowiczów! Sygn. akt III CZP 60/23.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Frankowicze mogą bardzo szybko i zupełnie legalnie przestać płacić raty frankowe. Wystarczy tylko uzyskać sądowe zabezpieczenie roszczeń. Członkowie społeczności ŻBK uzyskali zabezpieczenie powództwa w ponad 1200 sprawach i cieszą się zaoszczędzonymi pieniędzmi. Poznaj nową uchwałę Sądu Najwyższego dotyczącą tego zagadnienia prawnego.
Zabezpieczenie roszczenia – mamy kolejną uchwałę Sądu Najwyższego dla frankowiczów! Sygn. akt III CZP 60/23.
  • Zabezpieczenie roszczenia w sprawie frankowej umożliwia legalne przerwanie spłaty rat do czasu wydania prawomocnego orzeczenia. Innymi słowy, dzięki uzyskaniu zabezpieczenia osoba poszkodowana przez kredyt we frankach szwajcarskich nie jest zobowiązana do regularnej spłaty rat kredytowych aż do ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy przez sąd, a bank w tym czasie nie może wypowiedzieć umowy kredytowej ani dokonać negatywnego wpisu do Biura Informacji Kredytowej (BIK) i Biura Informacji Gospodarczej (BIG)
  • W społeczności ŻBK już ponad 1200 frankowiczów uzyskało zabezpieczenie roszczenia, dzięki czemu znacząco odciążyli swój domowy budżet, odetchnęli z ulgą i z optymizmem oczekują na wyrok sądu, który definitywnie uwolni ich spod wpływu banku
  • Pod koniec kwietnia 2024 zapadła uchwała Sądu Najwyższego dotycząca instytucji prawnej, jakim jest zabezpieczenie roszczeń. Wyrokiem III CZP 60/23 Sąd Najwyższy stwierdził, że zażalenie na postanowienie sądu II instancji o udzieleniu zabezpieczenia roszczenia podlega rozpoznaniu przez inny skład tego sądu w składzie trzech sędziów

 

Zabezpieczenie roszczeń – co oznacza dla frankowicza?

Frankowicze oraz osoby posiadające kredyty waloryzowane do innych walut obcych mogą legalnie przestać spłacać raty na długo przed uzyskaniem prawomocnego wyroku. Umożliwia to instytucja prawna zwana zabezpieczeniem roszczenia. Aby skorzystać z tego narzędzia prawnego, należy pozwać bank i najlepiej już razem z pozwem złożyć wniosek o wstrzymanie spłaty rat, czyli zabezpieczenie roszczenia. Średni czas oczekiwania na decyzję sędziego w tej kwestii wynosi około trzech miesięcy. Bywa, że sąd przyznaje zabezpieczenie już po miesiącu od dnia wniesienia pozwu, choć czasem trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać kilka miesięcy.

Jeśli frankowicz uzyska pozytywną decyzję sądu na wniosek o zawieszenie spłaty rat, to nie musi się obawiać presji ani nacisków ze strony banku. Kredytodawca nie może wprowadzić negatywnego wpisu w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) i Biurze Informacji Gospodarczej (BIG), ponieważ kredytobiorca nie jest w zwłoce ze spłatą. Bank również nie może wypowiedzieć umowy kredytu do momentu wydania prawomocnego wyroku. Oznacza to, że po uzyskaniu zabezpieczenia roszczenia frankowicz może czuć się bezpiecznie i pozostaje mu tylko spokojnie czekać na prawomocny werdykt sądu. W przypadku członków społeczności ŻBK werdyktem tym zawsze jest unieważnienie umowy kredytu na zasadzie teorii dwóch kondykcji (T2K).

Dzięki sprawnym działaniom ekspertów ŻBK już ponad 1200 frankowiczów otrzymało zabezpieczenie powództwa. Członkowie naszej społeczności przyznają, że jest to ogromne odciążenie – zarówno finansowe, jak i psychiczne. Badania społeczne nad skutkami toksycznych umów frankowych dowiodły, że samo zaprzestanie spłaty rat znacząco poprawia komfort życia. Dlatego warto powierzyć swoją sprawę kancelarii, która będzie wiedziała, jak skutecznie uzyskać zabezpieczenie roszczenia.

Nowa uchwała Sądu Najwyższego w sprawie zabezpieczenia roszczeń – III CZP 60/23

Pod koniec kwietnia 2024 w składzie trzech sędziów Izby Cywilnej SN została podjęta uchwała w sprawie zabezpieczenia roszczeń. Będzie ona istotna dla spraw dotyczących kredytów, w tym tych waloryzowanych do franka i pozostałych walut obcych, oraz innych spraw cywilnych, w których są stosowane tymczasowe zabezpieczenia podczas trwania procesu.

Sprawa, w której wydana została rzeczona decyzja SN, dotyczyła kredytobiorców, których wniosek o zabezpieczenie roszczenia o nieważność umowy kredytowej został przyjęty przez Sąd Apelacyjny w Warszawie. Bank jednak złożył zażalenie na tę decyzję, a SA powziął wątpliwość, jaki skład ma rozpatrzyć to zażalenie. Skierowano więc pytanie prawne do Sądu Najwyższego:

„Czy zażalenie na postanowienie sądu II instancji o udzieleniu zabezpieczenia podlega rozpoznaniu przez inny skład tego sądu w składzie trzech sędziów (art. 394 (2)par. § 1 (3) k.p.c. per analogiam) czy też jednego sędziego, czyli według art. 397 § 3 k.p.c.?”

Sąd Najwyższy w 3-osobowym składzie (sędziowie Agnieszka Góra-Błaszczykowska, Marcin Krajewski, Maciej Kowalski) podjął następującą uchwałę:

„Zażalenie na postanowienie sądu drugiej instancji o udzieleniu zabezpieczenia podlega rozpoznaniu przez inny skład tego sądu w składzie trzech sędziów (art. 394 (2) § 1 (3) k.p.c. per analogiam).”

Sprawa została oznaczona sygnaturą akt III CZP 60/23.

Najnowsze zabezpieczenia roszczeń dla członków społeczności ŻBK:
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy