Uczciwa ugoda frankowa to unieważnienie kredytu i zwrot pieniędzy
Banki, próbując nakłonić frankowiczów do zawarcia nieuczciwych aneksów do umowy frankowej, czyli tzw. „ugód” pozasądowych, pompują ogromne pieniądze w kampanie marketingowe. Całe szczęście już bardzo wiele osób jest świadomych swoich praw konsumenckich i nie daje się wciągnąć w kolejne manipulacje lobby bankowego. „Ugody”, które oferują banki, nie przynoszą frankowiczom żadnych realnych korzyści. W istocie stanowią zabezpieczenie finansowe tylko i wyłącznie banków. Całą prawdę o pozasądowych ugodach bankowych przeczytasz na stronie: https://bankipolskieugody.pl/.
Pomimo dotychczas gorszącej postawy banków wobec frankowiczów nasi eksperci nie przekreślają możliwości zawarcia prawdziwej ugody z bankiem. Ugody sprawiedliwej, niosącej realne korzyści dla kredytobiorców, czyli ugody, która w rzeczywisty sposób rozwiąże problem toksycznego kredytu. Prawdziwa ugoda frankowa powinna być oparta o dominujące orzecznictwo. To oznacza, że musi zakładać bezwzględną nieważność umowy o kredyt waloryzowany do CHF. Żadne inne rozwiązanie w sporach o kredyt nie będzie stanowić prawdziwego kompromisu. Uczciwa ugoda z bankiem powinna być zbliżona do skutków pełnowymiarowego procesu o kredyt CHF.
Dzięki uczciwej ugodzie sądowej frankowicz nie będzie już dłużej płacił rat frankowych. Wręcz przeciwnie, to bank wypłaci frankowiczowi nadpłacone pieniądze! Ponadto kredytobiorca uwolni się spod hipoteki banku i odzyska należne mu odsetki ustawowe. To wszystko frankowicze mają możliwość osiągnąć jeszcze w grudniu tego roku! Warunkiem jest pozwanie banku z pomocą Życie Bez Kredytu do końca września 2023 roku.
Negocjacjami z bankiem będzie zajmował się Department Mediacji i Ugód ŻBK. Pragniemy podkreślić, że proces sądowy o unieważnienie banku będzie przebiegał niezależnie od prowadzonych mediacji. Mediacje z bankiem nie wiążą się dla frankowiczów z jakimikolwiek dodatkowymi kosztami. Jeżeli frankowicz w ostateczności uzna, że woli poczekać na prawomocny wyrok (szacunkowo ugoda sądowa gwarantuje ok. 80% korzyści, które wynikałyby z prawomocnego wyroku o unieważnienie kredytu), to będzie miał do pełne prawo do wycofania się z negocjacji. Mediacje z bankiem nie wpłyną w żaden sposób za czas zapadnięcia prawomocnego wyroku.
Dowiedz się, jak szybko przestać płacić raty frankowe!
Zabezpieczenie roszczenia udzielone przez sąd na czas procesu pozwala frankowiczom na zaprzestanie płacenia rat bez konsekwencji w postaci wypowiedzenia umowy, windykacji czy wpisu do Biura Informacji Kredytowej aż do czasu wydania prawomocnego wyroku, którym w przypadku członków społeczności ŻBK zawsze jest unieważnienie toksycznej umowy kredytu na zasadzie teorii dwóch kondykcji.
Zabezpieczenie roszczenia można uzyskać już w ciągu ok. 3 miesięcy od dnia wniesienia pozwu o kredyt CHF. Sądy powszechne są coraz częściej skłonne do wydawania pozytywnych decyzji na wnioski frankowiczów o zawieszenia płatności rat do czasu wydania prawomocnego wyroku. Na taką praktykę sądów wpłyną wyrok TSUE C-287/22. Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził w tym orzeczeniu, że sądy mogą zarządzać zawieszenia spłaty rat kredytu w trakcie trwania procesu o ustalenie nieuczciwego charakteru kredytu CHF. TSUE uznał, że dyrektywa 93/13 sprzeciwia się wykładni przepisów oraz orzecznictwu, które wyłączają możliwość udzielenia zabezpieczenia powództwa konsumenta przeciwko bankowi poprzez zawieszenie wykonywania umowy (czyli np. zawieszenie obowiązku spłaty rat na czas trwania postępowania).
Przed tym orzeczeniem pozytywne decyzje na wnioski frankowiczów o zabezpieczenie roszczeń wydawali w zasadzie wyłącznie sędziowie warszawskiego Wydziału Frankowego. Sąd ten już wcześniej wypracował procedury, zgodnie z którymi wnioski o zabezpieczenie roszczenia były rozpatrywane pozytywnie, o ile kredytobiorca spłacił w całości kapitał udzielony przez bank. Po wyroku TSUE C-287/22 również inne sądy coraz częściej widzą interes prawny dla zawieszenia płatności rat frankowych. Istotnym argumentem w kwestii był fakt, że w przypadku prawomocnego unieważnienia umowy frankowej wyrok nie obejmuje rat, które były płacone w czasie trwania procesu. To powodowało, że frankowicze musieli wytaczać kolejny pozew o zwrot rat wpłacanych w czasie trwania rozprawy sądowej. Ta okoliczność jest szczególnie ważna dla tych kredytobiorców frankowych, którzy już spłacili w całości kapitał udzielony w ramach toksycznego kredytu przez bank. To w takich przypadkach sądy powszechne będą najbardziej skłonne do przyznania zabezpieczenia roszczeń.
Obejrzyj webinar na kanale ŻBK na YT
Zobacz nagranie webinaru tutaj!