Blog Frankowicza

Przedpremierowy fragment drugiej książki Kamila Chwiedosika. Fotorelacja z wieczoru autorskiego w Krakowie.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Już wkrótce zostanie wydana nowa książka autora bestsellera „Droga do życia bez kredytu”. Z tej okazji 27 października w Krakowie na Targach Książki odbyło się przedpremierowe spotkanie Kamila Chwiedosika z czytelnikami. Tego samego dnia miał miejsce również wieczór autorski zorganizowany dla członków społeczności ŻBK w restauracji Boccanera. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji oraz zapoznania się z przedpremierowym fragmentem książki Kamila, która ukaże się już w styczniu 2023 r.
Przedpremierowy fragment drugiej książki Kamila Chwiedosika. Fotorelacja z wieczoru autorskiego w Krakowie.
  • 27 października 2022 r. w Krakowie na Targach Książki odbyło się przedpremierowe spotkanie wokół nowej książki Kamila Chwiedosika pt. „Nasza walka o sprawiedliwość. Uwolnieni od banków”
  • Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a zaprezentowany fragment książki spotkał się z ogromnym entuzjazmem słuchaczy
  • Spotkanie na Targach Książki zostało uwieńczone wyśmienitym wieczorem autorskim zorganizowanym dla członków społeczności ŻBK przez Prawo-Mocnych Pomocnych w restauracji Boccanera
  • Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia oraz zapoznania się z fragmentem nowej książki Kamila

 

Przedpremierowe spotkanie wokół książki Kamila Chwiedosika „Nasza walka o sprawiedliwość. Uwolnieni od banków”

W czwartek – 27 października 2022 r. – odbyło się ważne wydarzenie dla całej społeczności Życie Bez Kredytu, a także dla wszystkich osób uwikłanych w toksyczną umowę frankową. W Krakowie na Targach Książki miało miejsce spotkanie poświęcone książce Kamila „Nasza walka o sprawiedliwość. Uwolnieni od banków”, która ukaże się już w styczniu 2023 r. Nasz główny ekspert podzielił się wieloma szczegółami na temat swojej książki, opowiedział o jej przygotowaniach oraz udzielał odpowiedzi na liczne pytania uczestników. Kamil Chwiedosik obszernie mówił o sprawach, które dotykają każdego frankowicza. Poruszone zostały aspekty nie tylko ekonomiczne i prawne, ale przede wszystkim społeczne i psychologiczne (np. jak doszło do tego, że kredytobiorcy wpadli w pułapkę, którą przygotowały banki). Tego samego dnia odbył się wieczór autorski dla członków społeczności ŻBK w restauracji Boccanera. Spotkanie przebiegło w niezwykle przyjemnej atmosferze. Uczestnicy mieli okazję posłuchać prawdziwych historii wygranych (byłych już) frankowiczów społeczności ŻBK przy kieliszku wybornego wina.

O czym będzie nadchodząca książka najlepszego eksperta ds. frankowych w Polsce?

„Nasza walka o sprawiedliwość. Uwolnieni od banków” to już druga pozycja literacka założyciela społeczności ŻBK. Pierwsza książka Kamila „Droga do życia bez kredytu” spotkała z ogromnym entuzjazmem czytelników i została bestsellerem. Wówczas była to jedyna książka, która tak wyczerpująco, a jednoczenie przejrzyście i zrozumiale, poruszała problematykę kredytów frankowych w Polsce. Dla wielu frankowiczów stanowiła ona impuls do działania i pozwoliła podjąć odpowiedzialną decyzję o pozwaniu banku, a w konsekwencji odzyskać wolność finansową i kontrolę nad własnym życiem

Druga książka założyciela społeczności ŻBK będzie koncentrować się na historiach wygranych frankowiczów, a przede wszystkim wpływu toksycznego kredytu na ich codzienne funkcjonowanie. Będzie to pierwsza pozycja, która bezpardonowo przedstawia, jak toksyczne produkty bankowe zniszczyły życie całemu pokoleniu Polaków, i udowadnia upadek moralny sektora bankowego w Polsce. Związek między kondycją finansową frankowiczów a ich zdrowiem psychicznym jest ścisły. Chroniczne i rosnące zadłużenie wpływa negatywnie na umiejętność podejmowania rozsądnych decyzji i na stabilność psychiczną, dlatego kredyt tak naprawdę ma ogromny wpływ na to, jakimi osobami jesteśmy. Toksyczny kredyt łączy się z niższą samooceną, gorszym stanem zdrowia, wzrostem odczuwanego stresu, a nawet wyższym poziomem objawów łączonych z depresją.

Przedpremierowy fragment książki „Nasza walka o sprawiedliwość. Uwolnieni od banków”

WYWIAD RZEKA
Z Kamilem Chwiedosikiem rozmawiają Zofia Karaszewska i Katarzyna Urbańska

Z.K.: Kiedy osiem lat temu zacząłeś zbierać zespół, od czego zaczęliście?

K.CH.: Właśnie wtedy moje podejrzenia, że przy tworzeniu wielu umów dotyczących kredytów frankowych doszło do nieprawidłowości, potwierdziła kilkumiesięczna analiza zebranych dowodów. Stworzyłem grupę ekspertów z różnych dziedzin i wspólnie postanowiliśmy podjąć wyzwanie – zrozumieć wszystkie mechanizmy opisane w umowach oraz zdobyć możliwość wyłożenia całości tego problemu w sądzie.

Kolejnym etapem było wytyczenie odpowiednich ścieżek prawnych i opisanie sposobów efektywnej i bezpośredniej pomocy pokrzywdzonym Frankowiczom. Szybko okazało się, że tzw. kredyty frankowe to bardzo szeroki temat, obejmujący zagadnienia z zakresu nie tylko ekonomii czy prawa bankowego i finansowego, ale też wielu innych dziedzin. Trzeba było krok po kroku dywersyfikować działania, żeby poradzić sobie z kolejnymi zadaniami, które się przed nami pojawiały. Koncepcja prawna, założenia roszczeń i ich wyliczenie, skonstruowanie powództwa, udowodnienie go od strony ekonomicznej czy to, jak ma wyglądać układ roszczeń, których można się domagać w sądzie – to wszystko trzeba było opracować i przygotować. Wykorzystaliśmy wiedzę z różnych dziedzin, a nie tylko, jak wielu mogłoby się wydawać, z zakresu prawa. Pierwsze lata to była nauka i bardzo, bardzo ciężka praca. Najbardziej zaimponowali mi prawnicy, z którymi współpracowałem. Co do zasady nie wynieśli ze swoich szkół wiedzy ekonomicznej, a jednak z wielką chęcią zapoznawali się ze skomplikowanymi meandrami bankowości. Do dziś uważam, że to od początku 

była nasza największa przewaga. Nikt z zaangażowanych w tę inicjatywę nie zamykał się w swojej profesji i właśnie dzięki temu na sali sądowej byli – i są do dziś – nie do pokonania na argumenty.

Z.K.: Domyślam się, że to wszystko było bardzo skomplikowane.

K.CH.: Przez pierwszy rok pracowaliśmy od rana do nocy – zresztą w ósmym roku jest tak samo. Ale teraz jest to już inny rodzaj pracy. Wtedy była to praca koncepcyjna, teraz przeszliśmy na zdecydowanie bardziej zaawansowany etap. Poziom „Ekspert” to nawet za mało, żeby określić, do czego doszliśmy praktycznie od zera. Z drugiej strony im bardziej zagłębialiśmy się w temat, tym trudniej było nam zrozumieć, jak to możliwe, że przez tyle lat kredyty waloryzowane do franka szwajcarskiego funkcjonowały na polskim rynku, mimo że już na pierwszy rzut oka nie wydają się kredytami uczciwymi! Nikt jednak nic nie robił, by zahamować te mechanizmy, państwo nie rozwiązywało tego problemu. To było dla mnie zaskakujące, żeby nie powiedzieć: bulwersujące. Po latach Najwyższa Izba Kontroli wykazała w swoim raporcie, że żadna instytucja państwa – a w szczególności Komisja Nadzoru Finansowego – nie kontrolowała wówczas banków w sposób właściwy. Do tego doszło ciche przyzwolenie prezesów Narodowego Banku Polskiego na czele z panem Leszkiem Balcerowiczem, który jeszcze w zeszłym roku krytykował Frankowiczów za pozywanie banków. Dziś to on jest wymieniany jako jeden z winnych całej sytuacji. Jednak gdy zaczynaliśmy, nikt nie miał jeszcze tej wiedzy, a przynajmniej nie była ona kompletna. Wszystko odkrywaliśmy samodzielnie. Czuję, że najważniejsze odkrycia jeszcze przed nami, i podejrzewam, że będą one również najbardziej szokujące. Czas pokaże.

Najbardziej zaimponowali mi prawnicy, z którymi współpracowałem. Co do zasady nie wynieśli ze swoich szkół wiedzy ekonomicznej, a jednak z wielką chęcią zapoznawali się ze skomplikowanymi meandrami bankowości.

Do dziś uważam, że to od początku była nasza największa przewaga. Nikt z zaangażowanych w tę inicjatywę nie zamykał się w swojej profesji i właśnie dzięki temu na sali sądowej byli – i są do dziś – nie do pokonania na argumenty.

Autor książki "Droga Do Życia Bez Kredytu" Kamil Chwiedosik w RMF FM. Obejrzyj poniżej:

Wieczór Autorski Kamila Chwiedosika w Krakowie. Obejrzyj poniżej:

Fotorelacja ze spotkania na Targach Książki oraz z wieczoru autorskiego Kamila Chwiedosika.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy