Blog Frankowicza

Kary i konsekwencje dla Deutsche Banku za nieprawidłowości w obliczaniu stóp procentowych

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Frankowicze doskonale zdają sobie sprawę, że uczciwość to ostatnia cecha, jakiej można oczekiwać od banków. Na szczęście kredytodawcy nie są tak bezkarni, jak mogło im się wydawać. Niemiecki nadzór finansowy nałożył na Deutsche Bank grzywnę w wysokości 8,66 mln euro. Bank został ukarany w związku z szeregiem nieprawidłowości w obliczaniu stópy procentowej EURIBOR, która służy jako wskaźnik dla kredytów hipotecznych i innych instrumentów finansowych. Grzywna jest pokłosiem zaostrzenia przepisów wprowadzonych po wcześniej wykrytych skandalach związanych z manipulacjami stawkami referencyjnymi.
Kary i konsekwencje dla Deutsche Banku za nieprawidłowości w obliczaniu stóp procentowych
  • Niemiecki nadzór finansowy nałożył na Deutsche Bank grzywnę w wysokości 8,66 mln euro za niedostateczny nadzór przy obliczaniu stopy procentowej EURIBOR, która wpływa na wysokość rat kredytowych. To efekt zaostrzenia regulacji po licznych aferach związanych ze sztucznie zawyżanymi wskaźnikami referencyjnymi
  • Manipulacje stopami procentowymi wpływają na koszty rat kredytowych i mogą być przyczyną poważnych problemów finansowych dla wielu konsumentów. Liczne wygrane frankowiczów ze społeczności ŻBK w sporach z bankami, w tym z Deutsche Bankiem, pokazują, że kredytobiorcy mogą skutecznie bronić swoich praw przed nieuczciwymi praktykami sektora bankowego
  • Polski nadzór finansowy powinien wziąć przykład z niemieckiego regulatora. Wyniki kontroli NIK ujawniły poważne nieprawidłowości w ustalaniu stawki WIBOR, co również mogło prowadzić do sztucznego zawyżania oprocentowania kredytów hipotecznych w Polsce udzielonych w złotówkach

 

Kosztowne skutki manipulacji stawkami referencyjnymi

Deutsche Bank został ukarany przez niemiecki urząd nadzoru finansowego za niedostateczną kontrolę nad obliczaniem i przekazywaniem danych niezbędnych przy ustalaniu stopy EURIBOR (Euro Interbank Offered Rate). Stopa ta ma wpływ na wysokość rat kredytów zaciągniętych przez konsumentów i jest podstawą dla wielu transakcji finansowych. Zgodnie z wynikami kontroli bank nie przestrzegał odpowiednich procedur. W związku z wykazanymi nieprawidłowościami Deutsche Bank musiał zapłacić grzywnę w wysokości grzywny 8,66 mln euro.

Kara nałożona na Deutsche Bank jest konsekwencją zaostrzenia regulacji, które zostały wprowadzone po głośnych skandalach związanych z manipulacjami stawkami referencyjnymi. W przeszłości ujawniono, że przedstawiciele niektórych banków, w tym Deutsche Banku, ingerowali w ustalanie stóp procentowych, aby zwiększyć swoje zyski. W odpowiedzi na te nieprawidłowości niemiecki nadzór finansowy wprowadził wymóg, aby banki zapewniły pełną przejrzystość w przekazywaniu danych oraz skutecznie zapobiegały wszelkim nadużyciom.

Jak podaje BI przedstawiciele Deutsche Banku karę przyjęli, ale podkreślili, że „nie ma żadnych przesłanek, że fakty, o których mowa, doprowadziły do błędnego raportu dla administratora wartości referencyjnej”.

Nadzór finansowy powinien przyjrzeć się manipulacjom polskich banków

Manipulacje stawkami referencyjnymi prowadzą do sztucznego zawyżania oprocentowania kredytów, co bezpośrednio wpływa na koszty ponoszone przez klientów. Posiadacze kredytów w CHF i EUR, którzy zawierali umowy m.in. z Deutsche Bankiem, od lat walczą w sądach o uznanie nieuczciwych praktyk bankowych. Członkowie społeczności ŻBK wielokrotnie wygrywali sprawy sądowe, dowodząc nieprawidłowości w kalkulacjach oraz brak rzetelności instytucji finansowych przy zawieraniu umów. Te zwycięstwa pokazują, że kredytobiorcy nie pozostają bezbronni wobec toksycznych praktyk banków i mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Warto, aby polski nadzór finansowy przyjrzał się praktykom krajowych banków, biorąc przykład ze swojego niemieckiego odpowiednika, zwłaszcza w świetle ustaleń kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK). Wyniki kontroli NIK ujawniły niepokojące nieprawidłowości w sposobie ustalania stawki referencyjnej WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) przez polskie instytucje bankowe. Okazało się, że WIBOR, podobnie jak EURIBOR, był ustalany w sposób daleki od transparentności, co mogło prowadzić do zawyżania oprocentowania kredytów hipotecznych zaciągniętych w złotówkach. Brak rzetelnej kontroli nad procesem wyznaczania stawek referencyjnych znacząco wpływa na wysokość zobowiązań kredytobiorców. Tym samym sprawa Deutsche Banku jest istotnym przykładem dla polskiego sektora finansowego, jak ważne jest monitorowanie i eliminowanie manipulacji, aby chronić interesy kredytobiorców oraz zapewnić im uczciwe warunki na rynku finansowym.

Więcej o wynikach kontroli NIK przeczytasz na blogu Życie Bez Kredytu: Wnioski po kontroli NIKu w sprawie praktyk ustalania WIBOR. Kliknij w zdjęcie poniżej i dowiedz się jak wygrywamy z Deutsche Bank.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy