Frankowicze w sądach – postępowania frankowe powinny być krótsze!
Czy jesteś jedną z dwustu tysięcy osób, które walczą z bankami o sprawiedliwość w sprawie kredytów frankowych? Czy czujesz, że proces sądowy toczy się zbyt wolno, a Twoje zniecierpliwienie sięga zenitu? Jeśli tak, doskonale Cię rozumiemy. Nie jesteś w tym sam. Przyszłość może być jednak bardziej obiecująca, niż Ci się wydaje.
Przeprowadziliśmy ankietę wśród członków społeczności Życie Bez Kredytu, aby zbadać doświadczenia frankowiczów i zidentyfikować obszary, które wymagają pilnych zmian. Ponad 300 kredytobiorców podzieliło się swoimi doświadczeniami, wskazując nadmiernie wydłużające się etapy procesu frankowego. Wyniki ankiety pokazały, że sprawy o kredyty CHF wymagają następujących usprawnień:
– Skrócenie terminu rozpoznawania wniosków o zabezpieczenie roszczeń;
– Przyspieszenie sporządzania pisemnych uzasadnień wyroków;
– Skrócenie terminu rozpatrywania apelacji.
Przyśpieszenie spraw frankowych jest możliwe!
Mamy dobrą wiadomość dla frankowiczów! Wszystkie wymienione usprawnienia w procesach frankowych są możliwe do wcielenia w życie! Potrzeby frankowiczów znajdują uzasadnienie w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego.
Art. 737. [Termin rozpoznania wniosku o udzielenie zabezpieczenia roszczeń w sprawach cywilnych]
Wniosek o udzielenie zabezpieczenia podlega rozpoznaniu bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie tygodnia od dnia jego wpływu do sądu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Jeżeli ustawa przewiduje rozpoznanie wniosku na rozprawie, należy ją wyznaczyć tak, aby rozprawa mogła odbyć się w terminie miesięcznym od dnia wpływu wniosku.
Art. 329. [Termin sporządzenia pisemnego uzasadnienia wyroku]
2. Pisemne uzasadnienie wyroku sporządza się w terminie dwóch tygodni od dnia wpływu do właściwego sądu wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem, a jeżeli wniosek był dotknięty brakami – od dnia usunięcia tych braków.
4. W przypadku niemożności sporządzenia pisemnego uzasadnienia wyroku w terminie prezes sądu może przedłużyć ten termin na czas oznaczony.
III. Art. 560(12). – [Termin rozpatrzenia apelacji]
Sąd drugiej instancji orzeka w terminie jednego miesiąca od przedstawienia akt sprawy przez sąd pierwszej instancji wraz z apelacją.
Apel Kamila Chwiedosika z ŻBK do Ministerstwa Sprawiedliwości
Kamil Chwiedosik, założyciel społeczności Życie Bez Kredytu, już zwrócił się z apelem do Ministerstwa Sprawiedliwości o podjęcie działań mających na celu przyśpieszenie spraw frankowych. Rządzący podczas kampanii wyborczej wiele obiecywali poszkodowanym przez banki konsumentom. Teraz nadszedł czas, aby pomoc dla frankowiczów stała się faktem, a nie pozostała tylko kiełbasą wyborczą.
Przypominamy, że Kamil Chwiedosik już 18 marca br. spotka się z dr Anetą Wiewiórowską-Domagalską w Ministerstwie Sprawiedliwości. Główny ekspert ds. frankowych ŻBK został zaproszony do MS w odpowiedzi na list skierowany w lutym do Pełnomocniczki Ministra Sprawiedliwości. W liście tym Kamil Chwiedosik zwrócił się z prośbą o wsparcie w sprawie projektu sprawiedliwych ugód frankowych. Powszechna możliwość zawarcia sprawiedliwej ugody przyniesie ogromną ulgę setkom tysięcy pokrzywdzonych kredytobiorców oraz ich rodzinom, a także odciąży system polskiego sądownictwa poprzez zminimalizowanie liczby procesów o kredyty CHF.
Polecamy artykuł: Już 18.03.2024 spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości w sprawie sprawiedliwych ugód.
Wyniki ankiety pokazują, że pilnej zmiany wymagają:
- Skrócenie terminu rozpoznawania wniosków o zabezpieczenie roszczeń
- Przyspieszenie sporządzania pisemnych uzasadnień wyroków
- Skrócenie terminu rozpatrywania apelacji

