Blog Frankowicza

Już 18.03.2024 spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości w sprawie sprawiedliwych ugód.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
18 marca 2024 może być przełomowym dniem dla wszystkich frankowiczów w Polsce. Kamil Chwiedosik, założyciel największej społeczności frankowiczów w Polsce Życie Bez Kredytu, spotka się z dr Anetą Wiewiórowską-Domagalską w Ministerstwie Sprawiedliwości, aby porozmawiać na temat kredytów waloryzowanych do walut obcych oraz możliwości zawierania sprawiedliwych ugód z bankami.
Już 18.03.2024 spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości w sprawie sprawiedliwych ugód.
  • Spotkanie Kamila Chwiedosika z dr Anetą Wiewiórowską-Domagalską w Ministerstwie Sprawiedliwości, które odbędzie się 18 marca br., wzbudza nadzieję na skuteczne rozwiązanie problemu kredytów waloryzowanych do franka szwajcarskiego oraz innych walut obcych
  • Sprawiedliwe ugody frankowe opracowane przez Departament Mediacji i Ugód ŻBK stanowią kluczowe narzędzie w minimalizowaniu czasochłonnych i kosztownych procesów sądowych oraz odciążaniu polskiego systemu sądownictwa
  • Zaangażowanie dr Anety Wiewiórowskiej-Domagalskiej, ekspertki ds. prawa konsumenckiego, może przynieść realne zmiany w zakresie stosunku banków do sprawiedliwych warunków ugód o toksyczne kredyty CHF
  • Wprowadzenie sprawiedliwych ugód frankowych może przyczynić się do odbudowania zaufania społecznego do sektora finansowego, a także poprawić reputacje banków w Polsce

 

Kamil Chwiedosik będzie walczył o sprawiedliwe ugody CHF w Ministerstwie Sprawiedliwości

Kamil Chwiedosik, założyciel społeczności Życie Bez Kredytu, już 18 marca br. spotka się z dr Anetą Wiewiórowską-Domagalską w Ministerstwie Sprawiedliwości. Główny ekspert ds. frankowych ŻBK został zaproszony do MS w odpowiedzi na list skierowany w lutym do Pełnomocniczki Ministra Sprawiedliwości. W liście tym Kamil Chwiedosik zwrócił się z prośbą o wsparcie w sprawie projektu sprawiedliwych ugód frankowych. Jego celem jest przedstawienie koncepcji sprawiedliwych ugód frankowych opracowanych przez Departament Mediacji i Ugód ŻBK.

We wspomnianej korespondencji Kamil Chwiedosik podkreślał konieczność powszechnej możliwości zawarcia przez frankowiczów uczciwego porozumienia z bankiem. Sprawiedliwe ugody ŻBK pozytywnie wpłyną nie tylko na sytuację finansową poszczególnych kredytobiorców oszukanych przez bank, ale w zasadzie na całe społeczeństwo. Przede wszystkim odciążą system polskiego sądownictwa poprzez zminimalizowanie liczby procesów sądowych o kredyty CHF. Zredukowanie do minimum długotrwałych i uciążliwych pozwów frankowych korzystnie wpłynie na wydajność polskich sądów i pozwoli im się skupić na innych istotnych sprawach.

Sprawiedliwe ugody frankowe przynoszą korzyści obu stronom sporu

Powszechna możliwość zawarcia sprawiedliwej ugody przyniesie ogromną ulgę setkom tysięcy pokrzywdzonych kredytobiorców oraz ich rodzinom. Pomagamy frankowiczom już od 9 lat i wiemy, że wiele osób wolałoby uniknąć kilkuletniego procesu w sądzie, gdyby tylko bank zgodził się na zawarcie sprawiedliwej ugody. Uczciwe ugody umożliwią szybsze i mniej obciążające dla konsumentów rozwiązanie sporów, co zredukuje ich poziom stresu i niepewności związanej z długotrwałym procesem sądowym. Kredytobiorcy zyskają możliwość szybkiego uregulowania sprawy i efektywnego przejścia do stabilniejszej sytuacji finansowej.

Należy też mieć na uwadze, że sprawiedliwe ugody ŻBK, które posiadają już aprobatę Prokuratury Krajowej, przyniosą korzyści nie tylko frankowiczom, ale również bankom. Kredytodawcy w swoim zacietrzewieniu tracą ogromne pieniądze na sprawy frankowe. Banki jednak nie chcą przyznać się do błędu, którym było oszukanie setek tysięcy Polaków, bo liczą, że część przez nich poszkodowanych osób nie będzie walczyć o swoje prawa w sądzie. Tymczasem wzrost pozwów frankowych wydaje się nieunikniony, w szczególności że coraz częściej uaktywniają się frankowicze ze spłaconą hipoteką.

Sprawiedliwe ugody frankowe powinny być ważnym elementem w systemowym rozwiązaniu problemu toksycznych kredytów CHF również z tego względu, że pozwolą na zachowanie pozytywnego wizerunku sektora finansowego w Polsce. Banki rażąco nadużyły swojej pozycji względem konsumentów. Po procederach takich jak masowa sprzedaż abuzywnych umów finansowych obywatele w Polsce z dużą dozą nieufności podchodzą do banków. A przecież banki powinny być instytucjami zaufania publicznego! Sprawiedliwe ugody korzystnie wpłyną na wizerunek sektora finansowego, eliminując potencjalne negatywne skutki dla reputacji banków.

Po wielu latach rządzący zauważyli frankowiczów

Przez lata problem kredytów frankowych był ignorowany przez decydentów politycznych. Jednak dzięki nieustannej walce frankowiczów wspieranej przez społeczność Życie Bez Kredytu, nastąpiła prawdziwa rewolucja. Dziś frankowicze odnoszą sukces za sukcesem w sądach, zdobywając uznanie dla swoich praw zarówno przez krajowy wymiar sprawiedliwości, jak i TSUE. Temat kredytów frankowych został odmitologizowany w mediach, a frankowicze przestali być uznawani za jedynych winnych całej sytuacji. Na światło dzienne w końcu przebiła się prawda, że to banki nadużyły swojej uprzywilejowanej pozycji i celowo wprowadziły setki tysięcy konsumentów w błąd.

Rząd nie mógł dłużej nie zważać na frankowiczów. Politycy w końcu zdali sobie sprawę, że kredyty waloryzowane do walut obcych to nie tylko problem finansowy poszczególnych rodzin, ale szersza kwestia społeczna. Ta zmiana dyskursu spowodowała, że Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar powołał Pełnomocniczkę ds. Ochrony Praw Konsumentów dr Anetę Wiewiórowską-Domagalską, której główną misją jest zaproponowanie kompleksowych rozwiązań dla problemów wynikających z toksycznych umów frankowych.

Polecamy artykuł: Kredyty frankowe ze wsparciem Pełnomocniczki MS dr Anety Wiewiórowskej-Domagalskiej?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy