Blog Frankowicza

Frankowicze zyskują przewagę: Największy polski bank rezygnuje z wytaczania pozwów po orzeczeniach TSUE.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Frankowicze zyskują przewagę w sądach. Widoczna jest już zmiana postawy banków po wyrokach TSUE. Banki, które przez lata utrzymywały, że waloryzacja kapitału wypłaconego w ramach kredytów frankowych jest prawnie uzasadniona, zaczęły dostrzegać nową rzeczywistość prawną. Do mBanku i Millennium Bank, które ogłosiły dostosowanie swojej strategii procesowej do aktualnego orzecznictwa, dołączył właśnie PKO BP.
Frankowicze zyskują przewagę: Największy polski bank rezygnuje z wytaczania pozwów po orzeczeniach TSUE.
  • Pozytywny wpływ Trybunału Sprawiedliwości UE na postępowania frankowe – banki oficjalnie rezygnują z roszczeń o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału wobec frankowiczów
  • PKO BP poinformował, że aktualne orzecznictwo TSUE w sprawach konsumenckich wskazuje na brak możliwości dochodzenia przez instytucje finansowe waloryzacji wypłaconego kapitału
  • Koszty sądowe i strategie frankowiczów po korzystnych orzeczeniach ulegną zmianie. Frankowicze – uzbrojeni w pomyślne dla nich wyroki sądowe – mogą szybciej zakończyć sprawę z bankiem i zredukować nakłady finansowe związane z pozwem
  • Frankowicze mają ogromną szansę na odzyskanie kontroli nad finansami. Toksyczna umowa frankowa nie musi już dłużej dyktować warunków życia kredytobiorców. Można przestać płacić raty frankowe już w ciągu 3 miesięcy!

 

PKO BP a frankowicze – Bank wycofuje pozwy

Największy polski bank PKO BP nareszcie odpuszcza frankowiczom wydumane pozwy o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Bank niedawno poinformował, że właśnie dostosowuje strategię w zakresie procesów CHF do aktualnego orzecznictwa polskich sądów i TSUE. PKO BP wycofał dotąd złożone pozwy skierowane przeciwko frankowiczom i zadeklarował, że nie będzie wnosił nowych.

„Aktualne orzecznictwo TSUE w sprawach konsumenckich wskazuje na brak możliwości dochodzenia przez instytucje finansowe waloryzacji wypłaconego kapitału.” – poinformowali przedstawiciele PKO BP.

Strategia PKO BP w zakresie roszczeń o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału została również potwierdzona przez dane zawarte w raporcie bankowym z połowy lutego br. Bank zwiększył rezerwy na pokrycie kosztów prawnych związanych z umowami frankowymi do kwoty 1,988 miliarda złotych.

Ze strony ekspertów ŻBK od początku nie było przyzwolenia na nieuzasadnione roszczenia banków względem poszkodowanych kredytobiorców. Na wycofanie pozwów bankowych wpłynęły konsekwentne działania całej naszej społeczności. Od kilku lat zachęcaliśmy frankowiczów do zgłaszania nienależnych roszczeń bankowych do prokuratury, bowiem kierowanie przez kredytodawców nieuzasadnionych prawnych żądań finansowych nosi znamiona przestępstwa. Znaczenie miały też działania podejmowane przez Kamila Chwiedosika, który kierował w tej sprawie listy m.in. do Ministerstwa Sprawiedliwości.

„Banki rozpoczęły wycofywać pozwy o korzystanie z kapitału i waloryzację, czym chciały zastraszyć frankowiczów, narażając się jednocześnie na odpowiedzialność karną. To ogromy sukces naszej społeczności oraz dowód na to, że w grupie jest siła. Ta kapitulacja banków przejdzie kiedyś do historii i bardzo się cieszę, że mieliśmy w tym nasz znaczący udział. Zawsze powtarzam, że w grupie siła. Po wielu miesiącach naszych działań w końcu banki w obawie o swoje tyłki, wycofują się z nieuprawnionych roszczeń. Teraz przechodzimy do ataku i tam, gdzie to możliwe, będziemy walczyć o przedawnienie roszczeń banków, a potem rekompensaty dla frankowiczów” – komentuje ekspert Kamil Chwiedosik.

Polecamy artykuł: Frankowicze triumfują, a banki wycofują roszczenia z sądów: potęga wspólnych działań społeczności #ŻBK!

Orzeczenia TSUE a strategia banków w sprawach frankowych

W zeszłym roku zapadło aż 10 niezwykle korzystnych dla frankowiczów wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W efekcie orzecznictwa TSUE kredytobiorcy są jeszcze lepiej chronieni przed nieuprawnionymi działaniami ze strony banku. Nieuczciwi kredytodawcy nie mają innego wyjścia i musza respektować decyzje Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Dlatego coraz więcej instytucji finansowych wycofuje skierowane przeciwko frankowiczom pozwy dotyczące wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy.

Banki przez lata utrzymywały, że waloryzacja kapitału wypłaconego w ramach kredytów frankowych jest prawnie uzasadniona. Nareszcie nadszedł czas, w którym to kredytodawcy oficjalnie przyznają, że żadna waloryzacja lub wynagrodzenie im się nie należy. Taki stan prawny został stwierdzony już 15 czerwca 2023 w wyroku TSUE w sprawie C-520/21. To był punkt zwrotny zarówno dla kredytodawców, jak i dla frankowiczów. Orzeczenie TSUE spotkało się z dużym odzewem wśród kredytobiorców, którzy od dawna oczekiwali na jasną interpretację prawną w kwestii wynagrodzenia za udzielenie kapitału. Wyrok zmotywował niezdecydowanych kredytobiorców do wniesienia pozwu przeciw bankowi i tym samym spowodował efekt TSUEnami 2.0, czyli dynamiczny wzrost liczby nowych spraw sądowych o kredyt CHF.

Reakcja banków, takich jak PKO BP czy wcześniej mBank oraz Millennium, czyli tych, które ogłosiły dostosowanie swojej strategii procesowej do aktualnego orzecznictwa, pokazuje, że prowadzenie dalszych sporów stało się dla nich znaczącym obciążeniem i wydatkiem. To duża zmiana w krajobrazie prawnym dotyczącym kredytów frankowych. Banki są teraz zmuszone

przewartościować swoje podejście do frankowiczów i szukać rozwiązań kompromisowych, które będą zadowalające dla obu stron.

Choć orzeczenia TSUE powinny skłaniać banki do bardziej pro-konsumenckiego nastawienia względem kredytobiorców, to kierunek działań bankowych wciąż jest niejednoznaczny. Banki starają się minimalizować swoje straty, a niektóre nadal próbują przeciwstawić się orzecznictwu, poszukując luk prawnych lub posługując się innymi argumentami. Obecnie walka się toczy o każdy punkt. W miarę jednak, jak kolejne wyroki TSUE potwierdzają prawa kredytobiorców, banki zaczynają ustępować pod presją opinii publicznej oraz kosztów i ryzyka dalszych procesów.

W perspektywie długoterminowej strategia banków w sprawach frankowych będzie musiała ewoluować, aby uwzględniać nowe realia prawne oraz oczekiwania klientów. Im więcej instytucji finansowych będzie dostosowywać się do orzecznictwa TSUE, tym więcej będzie zawieranych ugód na sprawiedliwych warunkach opracowanych przez ekspertów ŻBK.

Koszty sądowe i strategie frankowiczów po korzystnych orzeczeniach

Dla wielu frankowiczów decydujących się na walkę o unieważnienie umowy, bardzo istotnym aspektem są koszty związane z procesem. Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych reguluje wysokość opłat, które mogą obciążać kredytobiorcę. Warto jednak podkreślić, że rozwój orzecznictwa sądów powszechnych oraz TSUE wpłynął na zmniejszenie potrzeby angażowania do sprawy biegłych sądowych, co przekłada się na obniżenie kosztów postępowania dla frankowiczów.

W kontekście opłat związanych z wniesieniem pozwu przeciwko bankowi należy pamiętać, że w ostateczności to bank pokryje wszelkie koszty sądowe. A rozpoczynając proces o nieuczciwy kredyt CHF z pomocą ekspertów ŻBK, frankowicze zyskują gwarancję zwrotu wszelkich wydatków w razie potencjalnego oddalenia pozwu. Jesteśmy pewni naszej skuteczności, ponieważ 100% złożonych przez nas pozwów zakończyło się prawomocną wygraną frankowicza.

W 2024 roku kredytobiorcy mają unikalną szansę zawarcia sprawiedliwej ugody sądowej, którą można zawrzeć z pomocą Departamentu Mediacji i Ugód ŻBK. Sprawiedliwa ugoda sądowa o kredyt waloryzowany do waluty obcej pozwala osiągnąć korzyść zbliżone do tych, które wynikają z dominującego orzecznictwa sądów powszechnych i TSUE. Co ważne – sprawiedliwą ugodę można zawrzeć w ciągu kilku miesięcy od złożenia pozwu, co pozwala na szybkie zakończenie problemu frankowego. Po zawarciu takiej ugody kredytobiorca nie będzie już musiał więcej płacić rat, bo jego saldo zadłużenia zostanie wyzerowane. Umowa z bankiem zostanie unieważniona, hipoteka wykreślona z księgi wieczystej, a frankowicz zyska całkowitą niezależność od banku.

Poczuj ulgę od długu frankowego – pozwij bank z ŻBK

W kontekście rosnącej liczby korzystnych dla frankowiczów orzeczeń, wiele osób poszukuje skutecznych sposobów na wyjście z pętli zadłużenia frankowego. Kluczem do sukcesu jest doświadczona kancelaria, która zapewni odpowiednie wsparcie i skuteczne narzędzia do stawienia czoła bankowi. Razem z Życie Bez Kredytu już setki frankowiczów pokonało przeciwności i poczuło ulgę, uwolniwszy się od ciężaru kredytu frankowego.


Nie pozwól, aby niekorzystna umowa kredytowa dyktowała warunki Twojego życia, kiedy istnieje możliwość odzyskania kontroli nad swoimi finansami. Dołączając do społeczności ŻBK, stajesz się

częścią grupy, która pokazuje bankom, że klienci mają realną siłę. Razem możemy więcej. Nasz zespół składa się z prawników, którzy mają bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw frankowych. Oferujemy holistyczną obsługę prawą: od analizy umowy, przez reprezentację w sądzie, aż po finalne zwycięstwo. Z nami masz większe szanse na wygraną. Statystyki mówią same za siebie – społeczność ŻBK odnotowała ponad 650 wygranych spraw. Twoja może być kolejna!

Skontaktuj się z nami już dziś i rozpocznij swoją walkę o sprawiedliwość. Razem możemy przeciwdziałać nieuczciwym praktykom banków i odzyskać to, co zgodnie z prawem Ci się należy. Dołącz do społeczności ŻBK i zrzuć z siebie frankowe jarzmo!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy