Blog Frankowicza

Frankowicze vs BPH po wyrokach TSUE: Czy UGODY BANKOWE straciły sens?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Bank BPH S.A. już rozumie, że frankowicze nie odpuszczą, dlatego coraz większej liczbie swoich klientów proponuje aneksy, nazywając je na wyrost „ugodami”. W istocie oferty porozumienia BPH trudno nazwać ugodą, ponieważ ich warunki są sprzeczne z orzecznictwem TSUE, ochroną konsumencką wynikającą z dyrektywy 93/13 oraz dominującym orzecznictwem sądów powszechnych w sprawach frankowych.
Frankowicze vs BPH po wyrokach TSUE: Czy UGODY BANKOWE straciły sens?
  • Bank BPH jako jeden z ostatnich banków wystartował z programem ugód dla frankowiczów. BPH od sierpnia stopniowo kontaktuje się z kredytobiorcami nadal spłacającymi raty, proponując im indywidualne warunki rozliczenia zadłużenia CHF
  • Oferty ugód BPH opierają się m.in. na koncepcji szefa KNF ogłoszonej w 2020 roku. Ich warunki są skrajnie niekorzystne dla frankowiczów. Bank w swoich pseudo-ugodach nierzadko żąda od kredytobiorców, którzy już nadpłacili kwotę otrzymanego kredytu, aby zapłacili jeszcze ponad 50% wartości udzielonego kapitału
  • Całe szczęście frankowicze są już bardzo świadomi swoich praw i najczęściej odrzucają absurdalne propozycje BPH. Kredytobiorcy wiedzą, że poprzez pozew banku zyskają o wiele więcej
  • Ugody BPH są szczególnie nieopłacalne w świetle najnowszych wyroków TSUE. W 2023 roku zapadło ich aż 10 i każdy z nich jest korzystny dla osób posiadających kredyt waloryzowany do franka

 

Kliknij w zdjęcie i zobacz co tracisz wybierając ugodę i nie pozywając banku: 

Frankowicze a BPH. Jakie ugody są oferowane kredytobiorcom frankowym?

BPH, podobnie jak inne banki, aktywnie promuje swoje ugody jako ekonomiczne, szybkie i pewne rozwiązanie problemu frankowego. Kredytodawcy liczą na to, że przekonają znaczną liczbę frankowiczów do konwersji kredytu frankowego na złotowy, eliminując z tych umów powszechnie podważane przez sądy abuzywne klauzule przeliczeniowe. Dzięki takiemu zabiegowi banki gwarantują sobie dalsze dochody z produktów, które zgodnie z najnowszym orzecznictwem – zarówno polskim, jak i europejskim – są wykluczane z obrotu prawnego. Frankowicze jednak na przekonwertowaniu kredytu na złotowy zyskują niewiele… a zazwyczaj wręcz muszą za to dodatkowo zapłacić.

Banki różnorodnie podchodzą do formułowania propozycji ugód: niektóre są skłonne do indywidualnych negocjacji, inne prezentują ugody zgodnie z koncepcją przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Wszystkie te propozycje porozumień bankowych łączy jeden mianownik – w żaden sposób nie korespondują one z aktualnym stanem orzecznictwa w kraju ani z wyrokami TSUE. Najwyraźniej banki wychodzą z założenia, że skoro raz udało im się oszukać klienta, to będzie go można oszukać ponownie. Na szczęście świadomość konsumencka frankowiczów jest już o wiele większa niż w czasach, kiedy masowo sprzedawane były toksyczne instrumenty finansowe we frankach. Kredytobiorcy nie godzą się na porozumienie z bankiem, które jest dla nich jawnie niekorzystne. Mimo wszystko banki takie jak BPH wciąż bez cienia zażenowania wysyłają wręcz kuriozalne propozycje „ugód”.

Bank BPH dość późno wystartował ze swoim projektem ugód frankowych. W zasadzie dopiero od sierpnia 2023 zaczął kierować do wybranych klientów propozycje porozumienia w sprawie franka. Z informacji, które otrzymujemy od członków społeczności ŻBK, wynika, że oferty banku są kompletnie oderwane od rzeczywistości. Część propozycji opierających się na przekonwertowaniu kredytu z CHF na PLN (+ WIBOR) zakłada, że frankowicz, który już nadpłacił kredyt, powinien zapłacić bankowi jeszcze co najmniej 50% kwoty, którą otrzymał od banku w ramach nieuczciwej umowy frankowej. W dodatku zdarza się, że BPH domaga się tej spłaty jednorazowo! Oczywiście nikt, kto zna swoje prawa i logicznie podchodzi do sytuacji, w której się znalazł przez oszustwo banku, nie zgodzi się na tak absurdalne warunki. Zgodnie z wyrokami TSUE, to przecież bank powinien zwrócić nadpłacone pieniądze wraz z odsetkami należnymi!

Pozew Banku BPH to jedyne opłacalne rozwiązanie dla frankowiczów

BPH S.A. intensywnie stara się przekonać frankowiczów do swoich ugód, lecz frankowicze słusznie z dużą rezerwą podchodzą do propozycji instytucji bankowej. Warto zaznaczyć, że żadna ugoda zaoferowana przez bank nie przyniesie kredytobiorcom tyle korzyści, co prawomocne stwierdzenie nieważności umowy kredytowej. Co istotne, w całej Polsce posiadacze kredytów hipotecznych waloryzowanych do CHF odnoszą sukcesy nad bankami w sądach w 99% przypadków. W ŻBK wygrywamy prawomocnie aż 100% spraw. Przeciwko BPH wciąż napływają nowe pozwy, co stanowi potwierdzenie gotowości frankowiczów do walki o sprawiedliwość i odzyskanie należnych im środków finansowych.

Frankowicze, którzy śledzą najnowsze orzecznictwo w sprawach CHF przeciwko BPH S.A., wiedzą, że złożenie pozwu się po prostu opłaca. Wygranie procesu frankowego przynosi łączne korzyści od kilkuset tysięcy aż po kilka milionów złotych. W dodatku po złożeniu pozwu i wniesieniu wniosku o zabezpieczenie roszczenia możliwe jest całkowite zaprzestanie spłaty rat nawet w ciągu 3 miesięcy. Ponadto sądy coraz szybciej unieważniają kredyty CHF zawarte z BPH. W 2023 roku zapadło aż 10 wyroków TSUE, które stanowią ważną wskazówkę dla sądów powszechnych, jak orzekać w sprawach frankowych. Trapiące do tej pory polskie sądy wątpliwości zostały jednoznacznie rozstrzygnięte na korzyść frankowiczów. Oznacza to, że korzyści z pozwania banku będą jeszcze większe niż dotychczas!

Ścieżka sądowa jest bezkonkurencyjnym rozwiązaniem dla kredytobiorców frankowych. Nie ma sensu dalsza spłata nieuczciwego kredytu. Pozew banku to w zasadzie pewna wygrana. A do wygrania jest naprawdę bardzo dużo: zwrot wszystkich wpłaconych pieniędzy do banku przez cały okres trwania umowy, zwrot kosztów sądowych, uzyskanie odsetek należnych, wyzerowanie salda kredytu oraz całkowite uwolnienie się spod wpływu banku wraz z usunięciem wpisu hipotecznego banku z księgi wieczystej. Po co nadal płacić, skoro można ze stuprocentową pewnością wygrać Życie Bez Kredytu?

 

Zobacz, jak wygrywają z BPH członkowie społeczności ŻBK:

Wygrane z BPH (pierwotnie GE Money)

Wygrane z BPH (pierwotnie również BPH)

Sprawiedliwą ugodę z BPH można zawrzeć tylko po pozwaniu banku

Sprawiedliwa ugoda frankowa z BPH nie jest niemożliwa, lecz jedyną skuteczną drogą do jej zawarcia jest wcześniejszy pozew banku z pomocą ekspertów Życie Bez Kredytu. W odróżnieniu od wcześniej omawianych propozycji bankowych, uczciwa ugoda frankowa oferuje frankowiczom realne korzyści, ponieważ jej głównym założeniem jest nieważność abuzywnej umowy o kredyt CHF. Specjalizujący się w negocjacjach z bankami Departament Mediacji i Ugód ŻBK wypracował model ugód, opierając się na dominującym orzecznictwie w sprawach frankowych oraz najnowszych wyrokach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Ugoda, którą można osiągnąć z pomocą ŻBK, jest zawierana przed sądem, co gwarantuje uczciwość jej warunków, bezpieczeństwo i całkowite wyczerpanie roszczeń banku wobec frankowicza w przyszłości. W ramach sprawiedliwej ugody frankowej kredytobiorcy odzyskają nadpłacone środki, a ich zadłużenie zostanie zredukowane do zera, eliminując konieczność dalszej spłaty. Dodatkowo, frankowicze odzyskają odsetki ustawowe, obecnie wynoszące aż 11,25% rocznie, a bank będzie zobowiązany do usunięcia wpisu hipotecznego z księgi wieczystej kredytowanej nieruchomości.

Ugoda zawarta przed sądem posiada klauzule wykonalności, co oznacza, że bank nie będzie mógł wycofać się z porozumienia w żaden sposób. To gwarancja dla frankowiczów, którzy dotychczas byli zachęcani przez banki do akceptowania niekorzystnych ugód, które zabezpieczały jedynie zyski kredytodawców. Po grudniowych wyrokach TSUE banki zostały zmuszone do zrewidowania swojej dotychczasowej strategii procesowej i nie mogą dłużej zastraszać frankowiczów ani kierować do nich nieuzasadnione roszczenia. Decyzje TSUE, takie jak C-140/22, C-28/22 oraz C-756/23, stanowią wyraźny sygnał dla banków, że dalsze celowe przedłużanie procesów sądowych będzie dla niech nieopłacalne. Dowiedz się więcej: Sprawiedliwe ugody frankowe ŻBK.

Kliknij w zdjęcie i sprawdź naszą wyszukiwarkę wyroków:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy