Blog Frankowicza

Frankowicze – aktualna sytuacja – Webinar Posiedzenie Izby Cywilnej SN i komentarze Ekspertów ŻBK

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Frankowicze już 25 kwietnia poznają uchwałę Sądu Najwyższego w sprawie abuzywnych kredytów CHF. Co ten wyrok może zmienić w sprawach frankowych? Na to pytanie poznasz szczegółową odpowiedź, biorąc udział w bezpłatnym webinarze prowadzonym przez najlepszych ekspertów ds. frankowych w Polsce. Bądź na bieżąco w sprawach, które dotyczą Twojego bezpieczeństwa finansowego!
Frankowicze – aktualna sytuacja – Webinar Posiedzenie Izby Cywilnej SN i komentarze Ekspertów ŻBK
  • 25 kwietnia 2024 r. zapadnie uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie sześciu pytań kluczowych dla spraw frankowych
  • Podjęcie uchwały sprawie III CZP 25/22 stało się możliwe dzięki decyzji TSUE ze stycznia br. oraz utracie większości w izbie przez sędziów ze starego nadania, którzy dotąd blokowali wydanie orzeczenia przez SN. Pytania, na które odpowie SN zostały sformułowane jeszcze w 2021 r. przez pierwszą prezes SN Małgorzatę Manowską
  • W dniu, w którym zapadnie uchwała, o godz. 19:00 odbędzie się bezpłatny webinar dla frankowiczów. Eksperci ŻBK omówią, jakie znaczenie dla frankowiczów będzie miała decyzja Sądu Najwyższego
  • Webinary ŻBK pozwalają nie tylko być na bieżąco ze wszystkim najważniejszymi sprawami dotyczącymi kredytów CHF, ale stanową również rewelacyjną okazję do zadania pytań naszym ekspertom

 

Uchwała SN w sprawie frankowiczów – 25 kwiecień – III CZP 25/22

Sąd Najwyższy ponownie rozpatrzy kwestię frankowiczów (sygn. akt. III CZP 25/22) podczas posiedzenia Izby Cywilnej zaplanowanego na 25 kwietnia 2024 r. Pierwsza Prezes SN Małgorzata Manowska sformułowała pytania w tej sprawie w styczniu 2021 r., jednak ze względu na wewnętrzne spory w Sądzie Najwyższym, uchwała była wielokrotnie przekładana. Teraz, po odrzuceniu pytania prejudycjalnego przez TSUE w styczniu 2024 r., które dotyczyło statusu sędziów mianowanych przez tzw. neo-KRS, prace nad uchwałą mogą zostać wznowione.

Co prawda na większość z tych pytań, którymi zajmie się SN, odpowiedzi udzielił już TSUE albo sam SN. Na przykład kwestia dodatkowych roszczeń banku poza żądaniem zwrotu kapitału została przez Trybunał UE jednoznacznie rozstrzygnięta. Banki nie mogą żądać jakichkolwiek opłat od frankowiczów za udostępnienie kapitału na podstawie nieuczciwych umów. To oznacza, że kredytodawcy nie mogą wysuwać roszczeń o wynagrodzenie za udzielenie kapitału, rekompensatę lub waloryzację.

Najwięcej emocji budzi zagadnienie dotyczy terminu przedawnienia roszczeń banku o zwrot kapitału. W tej kwestii orzecznictwo sądów powszechnych wciąż jest niejednorodne, choć TSUE i w tym temacie pośrednio zabrał głos. Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyrokach, które zapadły w grudniu 2023 roku, ustalił, że bieg przedawnienia roszczeń banku nie może rozpocząć się później niż bieg przedawnienia roszczeń kredytobiorcy.

Dowiedz się więcej na temat zbliżającego się posiedzenia SN w sprawie frankowiczów: Znamy nowe pytania do TSUE i datę posiedzenia SN – dowiedz się, co to oznacza dla Ciebie.

Bezpłatny webinar dla frankowiczów – 25 kwietnia godz. 19:00

W dniu, w którym Sąd Najwyższy wyda uchwałę w sprawie frankowiczów, tj. 25 kwietnia, o godz. 19 odbędzie się bezpłatny webinar na żywo dla frankowiczów. Webinar będzie prowadzony przez najlepszych ekspertów ds. frankowych w Polsce – założyciela społeczności ŻBK Kamila Chwiedosika, adw. Martę Chęcińską oraz adw. Wiktora Budzewskiego. To wydarzenie, na które czekali wszyscy zainteresowani bezpieczeństwem swojego finansowego.

Webinary ŻBK od kilku lat cieszą się ogromną popularnością, ponieważ pozwalają frankowiczom z całej Polski być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami w sprawach dotyczących abuzywnych kredytów waloryzowanych do szwajcarskiej waluty. Webinar, który odbędzie się 25 kwietnia o godz. 19:00, będzie doskonałą okazją do zrozumienia znaczenia decyzji Sądu Najwyższego dla osób posiadających kredyty we frankach. Eksperci ŻBK omówią wszystkie kluczowe aspekty i konsekwencje, jakie uchwała może mieć dla frankowiczów. Ponadto uczestnicy webinaru będą mieli niepowtarzalną okazję do zadawania pytań naszym ekspertom.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy