Blog Frankowicza

200 sprawiedliwych ugód z bankami. Ogromne osiągnięcie Departamentu Mediacji i Ugód ŻBK

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Departament Mediacji i Ugód ŻBK osiągnął ogromny sukces, pomagając frankowiczom zawrzeć 200 sprawiedliwych porozumień z bankami. To przełom, który jeszcze niedawno wydawał się niemożliwy, biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze z końcem 2023 banki wciąż wykazywały niechęć wobec propozycji ugód na uczciwych warunkach. Dzięki wytrwałej pracy Departamentu Mediacji i Ugód ŻBK, coraz więcej kredytobiorców ma szanse szybciej zakończyć spór z o kredyt CHF na drodze porozumienia, które gwarantuje unieważnienie toksycznej umowy, zwrot nadpłaconych kwot i całkowite uniezależnienie się od nieuczciwego banku. W artykule wyjaśniamy także, czym sprawiedliwe ugody różnią się od wcześniejszych propozycji banków i dlaczego jest to takie ważne.
200 sprawiedliwych ugód z bankami. Ogromne osiągnięcie Departamentu Mediacji i Ugód ŻBK
  • Departament Mediacji i Ugód ŻBK działa na najwyższych obrotach i pomógł frankowiczom zawrzeć już 200 sprawiedliwych ugód z bankami, co oznacza realne uniezależnienie się kredytobiorców od nieuczciwych umów
  • Banki, które jeszcze w 2023 roku były całkowicie niechętne do zawierania uczciwych ugód, coraz częściej otwierają się na dialog z ekspertami Departamentu Mediacji i Ugód ŻBK, aby uniknąć wysokich kosztów sądowych i odsetek ustawowych, które muszą wypłacać w przypadku przedłużających się procesów
  • Ugody oparte na modelu KNF z 2020 roku są dla frankowiczów pułapką, która nie rozwiązuje problemu, dlatego Departament Mediacji i Ugód ŻBK proponuje rozwiązania zbliżone do unieważnienia umowy kredytowej, co przynosi realne korzyści kredytobiorcom
  • Zmiany prawne przygotowywane przez Komisję Kodyfikacyjną mogą przyspieszyć sprawy frankowe, co jeszcze bardziej skłoni banki do zawierania ugód na wczesnym etapie sporu, dając frankowiczom szansę na szybkie odzyskanie nadpłaconych pieniędzy i stabilności finansowej

 

Przełom w negocjacjach o kredyty frankowe. Banki zmieniają front!

Przez lata banki unikały jak ognia rozmów o uczciwych ugodach z frankowiczami, ignorując problem, który same stworzyły. Setki tysięcy Polaków tkwiło w pułapce toksycznych umów, o których banki od samego początku wiedziały, że są niczym innym jak tykającą bombą. Dopiero gdy frankowicze zaczęli wygrywać pierwsze sprawy TSUE, KNF w jakikolwiek sposób zareagował. W 2020 roku prezes KNF Jacek Jastrzębski zaproponował model ugód frankowych – rozwiązanie, które było niewystarczające i wciąż niekorzystne dla kredytobiorców. O tym, dlaczego ten model jest nieuczciwy wobec pokrzywdzonych kredytobiorców, napiszemy w kolejnych ustępach.

Warto jednak przypomnieć, że na początku pomysł Jastrzębskiego na spotkał się z dużą dezaprobatą samych banków . Przyzwyczajeni do swoich przywilejów, nie czuli potrzeby ustępstw wobec konsumentów. Dopiero seria spektakularnych porażek w sądach krajowych i przed TSUE zmusiła banki do zmiany strategii i kredytodawcy otworzyli się na jakiekolwiek rozmowy z frankowiczami.

Dopiero w 2022 roku ugody na bazie modelu KNF zaczęły być szerzej proponowane, ale to wciąż był krok w złym kierunku – niekorzystny dla kredytobiorców i sprzeczny z obowiązującym prawem, zarówno polskim, jak i europejskim. W 2023 roku, w związku ze spektakularną porażką banków w TSUE, która potwierdziła, że ich prawo do wynagrodzenia za udzielenie kapitału jest mitem, ruszyła ogromna kampania promująca pseudo-ugody zgodne z założeniami KNF.

Po przełomowych wyrokach TSUE z 2023 roku Życie Bez Kredytu dostrzegło jednak szanse na prawdziwie sprawiedliwe ugody. Oczywiście zaproszone do rozmów banki wykazywały początkowo dużą niechęć wobec jakichkolwiek negocjacji. My jednak nie poddaliśmy się, ponieważ byliśmy przekonani o swoich racjach. Pod koniec 2023 roku wynegocjowaliśmy już kilka wartościowych ugód dla członków naszej społeczności. W 2024 roku Departament Mediacji Ugód ŻBK pracował na najwyższych obrotach. Liczba sprawiedliwych ugód rosła z miesiąca na miesiąc. Banki coraz bardziej otwierały się na możliwość dialogu. W ten sposób dzięki determinacji i profesjonalizmowi ekspertów ŻBK wywalczyliśmy dla członków naszej społeczności już ponad 200 sprawiedliwych ugód.

Ugody na bazie modelu KNF – pułapka na frankowiczów

Ugody proponowane przez banki na bazie modelu KNF z 2020 r. to nic innego jak subtelnie zakamuflowana pułapka na frankowiczów. Choć na pierwszy rzut oka wyglądają jak rozwiązanie, w rzeczywistości wpychają kredytobiorców w dalsze finansowe tarapaty. Zamiast uwolnić się od toksycznych kredytów, klienci banków wciąż spłacają przewalutowane na złotówki zadłużenie, obciążone niekorzystnym WIBOR-em. To absurd! Frankowicze, którzy już dawno spłacili pożyczony kapitał, nadal muszą ponosić koszty tych nieuczciwych umów. W rzeczywistości to banki są dłużnikami i powinny zwrócić niesłusznie pobrane pieniądze, a nie odwrotnie!

Ugody bankowe praktycznie nie przynoszą żadnych korzyści frankowiczom, a wręcz mogą spowodować szereg szkód i problemów w przyszłości. Banki wciąż próbują przeforsować porozumienia niezgodne z orzecznictwem TSUE, w których kredytobiorcy rezygnują z roszczeń na przyszłość, narażając się na ogromne straty. Zawierając taką ugodę, frankowicz ryzykuje, że w przyszłości nie odzyska należnych mu pieniędzy, a koszty będą rosnąć.

Departament Mediacji i Ugód ŻBK oferuje zupełnie inne podejście do negocjacji z bankami. Zamiast przewalutowania kredytu, jak w modelu KNF, Eksperci ŻBK dążą do ugody na warunkach zbliżonych do prawomocnego unieważnienia umowy. Z pomocą doświadczonych mediatorów kredytobiorcy mogą odzyskać środki niesłusznie pobrane przez bank oraz uniknąć dalszych, nieuzasadnionych zobowiązań wobec instytucji finansowej. Taka ugoda, zawarta na drodze

sądowej, gwarantuje frankowiczom rozliczenie z bankiem, które jest zgodne z najnowszym orzecznictwem krajowym i TSUE oraz dyrektywą 93/13.

Porozumienia zawierane z pomocą ŻBK opierają się na założeniu, że umowa frankowa była od samego początku nieważna. Dzięki zastosowanej teorii dwóch kondykcji frankowicze odzyskują każdą złotówkę nadpłaconą w wyniku nieuczciwej umowy, a wpisy hipoteczne znikają z ksiąg wieczystych. Nie ma więcej rat, nie ma więcej długów – jest pełna wolność od banku. To właśnie takie uczciwe ugody sprawiły, że ponad 200 członków społeczności ŻBK odzyskało wolność finansową. A ta rewolucja dopiero się rozpędza.

Ugody z Departamentem Mediacji i Ugód ŻBK – krok w stronę sprawiedliwości

Wszystko wskazuje na to, że liczba ugód zawartych z pomocą Departamentu Mediacji i Ugód ŻBK będzie wkrótce jeszcze większa. Banki zaczynają zdawać sobie sprawę, że przedłużanie sporów frankowych przestaje być dla nich opłacalne. Długie procesy sądowe generują dla nich ogromne koszty, a dodatkowo muszą wypłacać frankowiczom wysokie odsetki ustawowe za czas trwania sprawy. To zmusza banki do szukania alternatywnych rozwiązań i kończenia sporów na wcześniejszym etapie, co otwiera drogę do zawierania coraz korzystnych i sprawiedliwych ugód.

Zbliżające się zmiany prawne, nad którymi pracuje Komisja Kodyfikacyjna, mogą jeszcze bardziej przyspieszyć ten proces. Przepisy te mają usprawnić m.in. procedurę przyznawania zabezpieczenia roszczeń, co w praktyce oznacza, że frankowicze będą mogli niemalże od razu po wniesieniu pozwu zaprzestać płacenia rat. To dodatkowy bodziec dla banków, aby rezygnować z długotrwałych sporów sądowych i przystawać na sprawiedliwe ugody na warunkach zbliżonych do prawomocnego unieważnienia kredytu. Dla kredytobiorców to ogromna szansa na szybsze zakończenie sporów prawnych i odzyskanie stabilności finansowej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach negocjacji z bankiem i sprawiedliwych ugodach, odwiedź stronę Departamentu Mediacji i Ugód ŻBK: link.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy