Ważna informacja!
Z perspektywy kredytobiorców nie ma żadnej realnej pomocy w ramach tzw. „tarczy antykryzysowej”. Niestety, rząd praktycznie w ogóle nie wywiązał się z oczekiwań i nie będzie odroczenia płatności rat, ani też innych rozwiązań, które faktycznie pomogłyby zneutralizować finansowe skutki koronawirusa. Bierzemy wobec tego sprawy w swoje ręce:
https://zyciebezkredytu.pl/bezwarunkowe-odroczenie-kredytow-czy-wniosek-o-odroczenie-splat-rat-wplywa-na-uniewaznienie-umowy-kredytowej-pobierz-nowy-wzor/
Pobierz i złóż pismo on-line. Nie daj się nabierać na bankowe wakacje kredytowe, bo to dodatkowy koszt dla Ciebie, a zysk dla banku. Odroczenie rat kredytowych, tak jak w innych krajach powinno być bezwarunkowe i darmowe.
16 marca 2020 Związek Banków Polskich został zobligowany do przeprowadzenia w sposób maksymalnie uproszczony – w zakresie dopuszczonym przepisami obecnie obowiązującego prawa – odroczenie (zawieszenie) spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych.
Powinno to się odbyć bezwarunkowo, przy czym należy zachować ostrożność. Z uwagi na częste manipulacje banków, którą mogą chcieć przemycić niekorzystne dla kredytobiorców zapisy w aneksach lub porozumieniach. Ułatwienia mają dotyczyć kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych dla klientów indywidualnych, kredytów dla przedsiębiorców. Banki powinny sprawnie rozpatrywać wnioski składane przez klientów, którzy uzasadnią konieczność odroczenia (zawieszenia) spłaty kredytu z uwagi na ich sytuacją finansową spowodowaną pandemią koronawirusa COVID – 19.
Pandemia koronawirusa spowodowała, że członkowie Rady Polityki Pieniężnej po pięciu latach zdecydowali się na zmianę stóp procentowych. Stopa referencyjna jest teraz rekordowo w historii niska i wynosi 1 proc. Na razie rynek reaguje spokojnie. Jednak ta decyzja nie pomaga złotówce i może mieć wpływ ciągły wzrost CHF/PLN. Jest ryzyko dalszych cięć stopy procentowej w kolejnych miesiącach. To może powodować, że zabraknie chętnych na zakup PLN, przez co deprecjacja waluty będzie następowała. Opory na 4,25 4,31 4,45 4,72 i 4,82 CHF/PLN.
UOKiK zaproponował, aby na wniosek kredytobiorcy, kredytodawcy będą zawieszać wykonanie umowy o kredyt konsumencki. W okresie zawieszenia konsument nie będzie miał obowiązku spłaty kredytu, a bank nie mógłby naliczać odsetek ani innych opłat. Okres kredytowania oraz wszystkie terminy przewidziane w umowie ulegałyby wówczas przedłużeniu o okres zawieszenia wykonywania umowy. W tym zakresie nie ma do tej pory jeszcze stosownej zmiany ustawy.
Składanie wniosku do banku o zawieszenie spłat rat kredytowych w związku z koronowirusem COVID-19:
- Pobierz z sekcji Pliki wzór wniosku
- Uzupełnij swoje dane i podpisz wniosek. Wystarczy, że zrobi to jeden kredytobiorca.
- Wyślij wniosek mailem na wskazany adres.
- Jeśli nie dostaniesz potwierdzenie przyjęcia to dowiedz się na infolinii czy wniosek został odebrany.
- Poproś o wzór dokumentu, który trzeba będzie podpisać lub o warunki, które trzeba zaakceptować.
- Skonsultuj z ekspertem ŻBK przed przed podpisaniem czy dokument możne być podpisany.
‼️GENERALNIE PRZESTRZEGAMY PRZED PODPISYWANIEM JAKICHKOLWIEK ANEKSÓW CZY DOKUMENTÓW W BANKU BEZ KONSULTACJI. Bank może przemycić np. uznanie długu ‼️
Zamieściliśmy wzory pism w celu zawieszenia spłat rat i opłat bankowych do poszczególnych banków poniżej oraz w kategorii Pliki w grupie na FB https://www.facebook.com/groups/1838948789684883/files/
Treść pisma:
Wniosek
Zwracam się z uprzejmą prośbą o zawieszenie obowiązku spłat rat kapitałowo-odsetkowych kredytu hipotecznego, wynikających z Umowy o kredyty hipoteczny…………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
(nr umowy oraz data zawarcia)
Wnoszę o zawieszenie konieczności spłaty całości rat kapitałowo-odsetkowych na okres 6 miesięcy, a także wszelkich innych ewentualnych kosztów dodatkowych związanych z kredytem, których data płatności oznaczona została w okresie 6 miesięcy od dnia złożenia niniejszego wniosku. Wnoszę jednocześnie o sporządzenie nowego harmonogramu spłat kredytu z uwzględnieniem ww. zawieszenia, poprzez wydłużenie okresu spłaty o 6 miesięcy.
Powyższy wniosek motywowany jest sytuacją epidemiologiczną w kraju, związaną z pandemią koronawirusa COVID-19.
Aktualna sytuacja negatywnie odbija się na możliwości osiągania przychodów, co w sposób bezpośredni wpływa na możliwość finansowe, w tym regulowania zobowiązań finansowych w szczególności rat kredytu.
Oświadczam, że konieczność odroczenia spłaty wynika z czynników zewnętrznych, obiektywnie niezależnych od Kredytobiorcy, niemożliwych do przewidzenia ani zapobieżenia, mieszczących się w ogólnie przyjętej definicji siły wyższej. Mamy z całą pewnością do czynienia z nadzwyczajną zmianą stosunków, w przypadku której, na podstawie art. 3571 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny „(…) sąd może oznaczyć sposób wykonywania zobowiązania, wysokość zobowiązania lub nawet orzec o rozwiązaniu umowy. (…)”.
Konieczność działań zmierzających do umożliwienia kredytobiorcom odroczenia spłat została również wyrażona w komunikacie Związku Banków Polskich, wydanym dnia 16 marca 2020 roku.
Zasadność niniejszego wniosku nie powinna zatem budzić wątpliwości, a jego pozytywna realizacja leży w interesie obu stron, zatem wnoszę jak na wstępie.
………………………………………………………….
(podpis)
SEKCJA PLIKI
Getin Noble Bank – pobierz wniosek
BNP Paribas – pobierz wniosek
BOŚ Bank – pobierz wniosek
BPH – pobierz wniosek
Credit Agricole – pobierz wniosek
Deutsche Bank – pobierz wniosek
DNB Bank Polska – pobierz wniosek
ING – pobierz wniosek
mBank – pobierz wniosek
Millennium – pobierz wniosek
Pekao SA – pobierz wniosek
PKO BP – pobierz wniosek
Raiffeisen – pobierz wniosek
moje.pytania@rbinternational.com.pl