Życie Bez Kredytu definitywnie rozwiąże Twój problem z kredytem frankowym
Kredyt we frankach jest nieuczciwy – sądy jednogłośnie potwierdzają, że umowa o kredyt hipoteczny waloryzowany do franka szwajcarskiego obarczona jest klauzulami abuzywnymi. Oznacza to, że taka umowa w ogóle nie powinna zobowiązywać konsumenta od samego początku, czyli od momentu jej zawarcia. Pobieranie przez banki rat frankowych jest niezgodne z prawem i frankowicze powinni dochodzić sprawiedliwości w sądzie. Tylko na drodze sądowej można uwolnić się od toksycznego kredytu, który został bezprawnie zawarty. Choć orzecznictwo jest bardzo korzystne dla kredytobiorców frankowych, to trzeba pamiętać, że w Polsce nie ma prawa precedensu, więc żadna sprawa o kredyt CHF nie jest z góry przesądzona. Proces o nieuczciwy kredyt frankowy jest bardzo skomplikowany. Aby zapewnić sobie maksymalną korzyść z pozwania banku należy powierzyć swoją sprawę doświadczonej i wyspecjalizowanej kancelarii prawnej.
Niestety lobby bankowe przeforsowało niekorzystne zmiany przy okazji nowelizacji kodeksu postępowania sądowego. W styczniu 2023 na stronach sejmowych pojawił się Projekt Ustawy. Zakłada ona nie tylko niekorzystną zmianę dla frankowiczów, ale też skraca termin wejścia w życie art. 18 Ustawy do 14 dni od dnia ogłoszenia Ustawy – podkreśla Kamil Chwiedosik – założyciel społeczności Życie Bez Kredytu.
Art. 30. Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem: 1) art. 7 pkt 1, który wchodzi w życie po upływie 9 miesięcy od dnia ogłoszenia; 2) art. 7 pkt 2 oraz 4–6, art. 17, art. 18, art. 23 ust. 2 i art. 29, które wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia
Art. 18. pkt 1. W okresie 5 lat od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu powództwo konsumenta o roszczenie związane z zawarciem umowy kredytu waloryzowanego, denominowanego lub indeksowanego do waluty innej niż waluta polska, w tym o ustalenie istnienia lub nieistnienia wynikającego z niej stosunku prawnego, o ustalenie bezskuteczności postanowień tej umowy lub o zwrot świadczeń związanych z jej zawarciem, wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu powód ma miejsce zamieszkania.
Projekt Ustawy zakłada nie tylko niekorzystną zmianę dla frankowiczów, ale skraca termin wejścia w życie art. 18 Ustawy do 14 dni od dnia ogłoszenia Ustawy, a nie 3 miesięcy jak planowano … jeżeli ktoś nie zdąży, to może zapomnieć o zabezpieczeniu roszczenia wydawanym przez Wydział Frankowy SO w Warszawie.
Życie Bez Kredytu to największa społeczność frankowiczów w Polsce i lider na rynku pomocy dla osób uwikłanych w nieuczciwą umowę z bankiem. Nasz zespół składa się z wysoko wykwalifikowanych ekspertów, którzy już od 8 lat zaangażowani są w walkę o prawa frankowiczów. Jako jedni z pierwszych zauważyliśmy, że umowy o kredyt CHF są wadliwe i niezgodne z prawem. Wspieraliśmy frankowiczów od samego początku, jeszcze długo przed zapadnięciem słynnego wyroku TSUE w 2019 r. w sprawie państwa Dziubaków. Przez lata wypracowaliśmy niezawodne know-how, dzięki któremu jesteśmy w stanie wygrać sprawę z każdym bankiem. Jako pierwsi ze skutecznie pozywaliśmy o umowy frankowe banki uznawane wówczas przez inne kancelarie jako „nie do ruszenia”, takie jak np. „Fortis”. To na naszej argumentacji prawnej wzorują się inne kancelarie prawne. Nasi eksperci „zjedli zęby” na procesach frankowych, znają – i wiedzą jak skutecznie odbić – każdy argument stosowany przez prawników banków.
Naszą skuteczność potwierdzają setki prawomocnie wygranych spraw. Nasze portfolio udostępniamy w naszych social media: Facebook – Życie Bez Kredytu oraz na blogu założyciela naszej społeczności Życie Bez Kredytu Kamila Chwiedosika: Jak wygrywamy? O tym, jak wygląda współpraca z ŻBK, możesz dowiedzieć się od członków społeczności, którzy w kilku zdaniach podzielili się swoimi wrażeniami po wygranym wyroku w sprawie frankowej. Zachęcamy do obejrzenia serii materiałów na YouTube: Wygrani Frankowicze! Pamiętaj, że pozwanie banku wcale nie musi być drogie. Jesteśmy elastyczni co do warunków współpracy i wszystkim członkom naszej społeczności dajemy do wyboru ponad 50 wariantów oferty z całkowitą gwarancją oraz kompleksową ochroną przed bankiem (bez ukrytych kosztów!).
Sprawdź nasze statystyki i przekonaj się, dlaczego warto wybrać Życie Bez Kredytu!
Zobacz, jak wygląda Życie Bez Kredytu w liczbach!

Nie ma czasu (ani pieniędzy) do stracenia! Pozwij bank przed niekorzystną dla frankowiczów nowelizacją KPC
Frankowicze, którzy jeszcze nie pozwali banku, a chcą jeszcze w 2023 r. przestać spłacać frankowe raty, powinni jak najszybciej skontaktować się z ekspertami ŻBK. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy KPC już wkrótce może wejść w życie przepis epizodyczny, który na 5 lat wprowadzi przymus składania wniosków o pozew w sprawach frankowych zgodnie z miejscem zamieszkania. To oznacza, że wszyscy frankowicze spoza Warszawy, spoza rejonu, do którego należy „Wydział Frankowy” SO w Warszawie, będą musieli składać pozwy w sądach właściwych dla ich miejsca zamieszkania. To bardzo niekorzystna zmiana dla kredytobiorców frankowych, którzy jeszcze nie wnieśli sprawy do sądu o nieuczciwy kredyt CHF, ponieważ w zasadzie uniemożliwi uzyskanie na czas procesu z bankiem zabezpieczenia roszczenia. Tylko decyzja sądu o zawieszeniu płatności rat do czasu uzyskania prawomocnego wyroku – czyli zabezpieczenie roszczenia – pozwala na legalne zaprzestanie spłaty rat już po ok. 3 miesiącach od dnia wniesienia pozwu. Jedynym wydziałem, który jest przychylny wnioskom frankowiczów o zabezpieczenie roszczenia, jest „Wydział Frankowy”, który co do zasady uznaje taki wniosek za zasadny w sytuacji, gdy kredytobiorcy spłacili już otrzymaną kwotę od banku. W innych sądach znacznie trudniej uzyskać pozytywną decyzję w sprawie zaprzestania spłaty rat.
Wprowadzona przez rząd poprawka do projektu zmiany Kodeksu postępowania cywilnego jest bardzo niekorzystna z perspektywy kredytobiorców frankowych, którzy dopiero zamierzają pozwać bank. Obecnie trudno niestety powiedzieć, jaki będzie los tej poprawki. Na pewno w ciągu kilku najbliższych tygodni okaże się, czy ta ustawa w tym brzmieniu zostanie przyjęta. Natomiast frankowicze powinni pamiętać, że eksperci ŻBK zrobią wszystko – a już mamy wiele telefonów z prośbą o jak najszybsze złożenie pozwu – aby zdążyć złożyć sprawę jeszcze w „Wydziale Frankowym”. Projekt ustawy zakłada, że sprawy z „Wydziału Frankowego” absolutnie nie będą mogły być z tego sądu wycofywane, po tym jak zostanie już wprowadzona w życie ustawa. Zatem wszyscy, którzy zdążą z pozwem przed wejściem zmiany KPC, będą mogli czuć się bezpiecznie.
Więcej o nowelizacji KPC z perspektywy frankowiczów dowiesz się z artykułu: Rządowy projekt ustawy o zmianie KPC. Co to znaczy dla frankowiczów?