Blog Frankowicza

-+ TAGI

Koniec z ujemnym LIBOR’em. Raty kredytów “frankowych” mogą wzrosnąć nawet o 18 proc. do 2022 r.

W ostatnich kilku latach wzrost rat kredytów “frankowych” spowodowany wyższym kursem franka szwajcarskiego niwelowany był przez ujemne stopy procentowej tej waluty.

Niestety jak wynika z prognoz sektora bankowego ta sytuacja ma się wkrótce zmienić. Z opublikowanego raportu  “Gospodarka i rynki w 2019 roku” wynika, że w 2022 r. LIBOR CHF 3M wzrośnie z obecnego -0.70 proc do 1.35 proc.

To oznacza, że jeśli kurs waluty franka szwajcarskiego pozostanie bez zmian, rata kredytu wzrośnie o około 18 %.

Łatwo zatem policzyć, że osoba przeznaczając  obecnie 2500 zł na spłatę kredytu będzie musiała płacić  miesięcznie 500 zł więcej. W skali roku oznacza to dodatkowy wydatek rzędu 6 000  zł.

 

Dla przypomnienia większość kredytów frankowych ma oprocentowanie zmienne. Składa się na nie marża banku oraz LIBOR CHF 3M lub 6M.

Z pewnością nie jest to dobra informacja dla frankowiczów. Na pocieszenie nie przewiduje się obecnie znacznych wzrostów kursu szwajcarskiej waluty względem złotówki.

Należy jednak pamiętać, że są to tylko prognozy i zawirowania na rynkach światowych mogą wywrócić wszelkie przewidywania analityków. Niestabilna sytuacja związana z Brexitem, wojny handlowe USA z Chinami, wszystko to może wpłynąć niekorzystnie na kurs naszej waluty do CHF w niedalekiej przyszłości.

W naszej ocenie jedynym sposobem na pozbycie się niepewności jest uniezależnienie się od kursu franka poprzez zaskarżenie nieuczciwie skonstruowanej umowy kredytowej.

O tym, że wiele umów podpisywanych z bankami zawiera nieuczciwe zapisy świadczą korzystne dla frankowiczów wyroki. Praktycznie każdy bank stosował w swoich umowach niedozwolone klauzule, które powodują, że wielu sędziów w swoich wyrokach uznaje umowy kredytowe za nieważne, bądź nakazuje ich “odfrankowanie”.

Wystarczy spojrzeć na kilka ostatnich wyroków:

  1. Sygn. akt XVI C 2914/16, wyrok z 04.01.2019 – Przegrana PKO BP. Umowa Nordea Habitat jest nieważna. Bank ma zwrócić klientowi pieniądze. Sąd w dużej mierze oparł się na orzecznictwie TSUE  
  2. Sygn. XXV C 1960/17, wyrok z dnia 13.01.2019 r. –  Przegrana BPH. Unieważnienie umowy kredytu denominowanego. Sędzia ma już ugruntowany pogląd na tego rodzaju umowy i uznaje je za sprzeczne z naturą stosunku zobowiązaniowego. W tej sprawie dodatkowo uznał zarzut, że umowa ta jest również sprzeczna z prawem ze względu brak w umowie oznaczenia terminów spłaty odsetek. Te miał bowiem wyznaczać bank w harmonogramie spłat przesłanym już po zawarciu umowy.
  3. Sygn VI C 1488/17, wyrok z dnia 15.01.2019 r.  – Przegrana Deutsche Bank. Umowa nieważna ze względu na naruszenie art. 69 prawa bankowego, wobec niewskazania kwoty kredytu, a ponadto umowa skonstruowana w sposób nieuczciwy, wynikający z nieokreślonego i nieograniczonego ryzyka po stronie konsumenta, z naruszeniem obowiązku informacyjnego po stronie banku Sąd podkreślił, że bank stosował tabele kursowe, które były „dowolnie tworzone”, a po ich usunięciu, jako klauzul abuzywnych, nie da się zastąpić tzw. „luki”. Nie można również zastosować teorii salda, ponieważ bank nie zgłosił zarzutu potrącenia.
  4. sygn. akt I C 1755/15,wyrok z 19.11.2018 – Przegrana BGŻ BNP Paribas.  Unieważnienie kredytu denominowanego. Zdaniem sądu kredyt denominowany jest nadal kredytem złotowym.

Więcej informacji :

Unieważnienia umów kredytów denominowanych na przykładzie Deutsche Bank 

Sprawy Frankowe – Najnowsze Wyroki

Od czego zacząć przygotowania do pozwania banku?

Temat kredytów powiązanych z walutą szwajcarską jest dosyć złożony, dlatego przygotowaliśmy dla Państwa Poradnik Frankowicza

W 10 krótkich filmach znajdą Państwo wszystkie niezbędne informacje na temat przyczyn nieważności umów, argumentów jakie używają obie strony w postępowaniu oraz od czego zacząć przygotowania do pozwania banku.

Zachęcamy również do dołączenia do jednej z Grup Frankowicze- Życie bez Kredytuktóre skupiają łącznie  kilka tysięcy osób posiadających kredyty powiązane z walutą CHF.

Jeśli potrzebują Państwo porady co zrobić z Państwa konkretną umową już teraz zachęcamy do kontaktu z nami https://www.zyciebezkredytu.pl/kontakt/

O Życie Bez Kredytu

Skupiamy społeczność frankowiczów, którzy chcą uwolnić się od kredytu.

Naszą misją jest budowanie społeczności frankowiczów, których celem jest życie bez kredytu. Wspieramy naszych członków niezbędną wiedzą, potrzebną do zaskarżenia nieuczciwych naszym zdaniem umów kredytowych waloryzowanych do walut obcych.

Łącznie nasze grupy na Facebooku liczą  ponad 8 000 członków.

O Życie Bez Kredytu

Skupiamy społeczność frankowiczów, którzy chcą uwolnić się od kredytu. Profesjonalnie obsługujemy sprawy osób posiadających kredyt we frankach szwajcarskich. Spotykamy się z wieloma sprawami frankowiczów. Doradzamy najlepsze rozwiązania. Doprowadzamy do pokonania banku przed sądem. Społeczność wokół Życia Bez Kredytu, to ludzie, którzy wymieniają się doświadczeniami w działaniach podjętych na rzecz umorzenia swojego kredytu we frankach, społeczność, która dostaje od nas wsparcie, najnowsze informacje, prognozy, raporty i oferty współpracy w zakresie walce z bankiem.

Naszym celem jest budowanie społeczności frankowiczów, którzy chcą żyć bez kredytu. Wspieramy naszych członków niezbędną wiedzą, potrzebną do zaskarżenia obiektywnie nieuczciwych umów kredytowych waloryzowanych do walut obcych.

Łącznie nasze grupy na Facebooku liczą ponad 11 000 członków. Dołącz do dużej społeczności frankowiczów i wiedz, co można zrobić.

Jeśli potrzebujesz porady w sprawie konkretnej umowy – już teraz zachęcamy do kontaktu.

Close Menu