Blog Frankowicza

Decyzja SNB o podwyżkach stóp procentowych w Szwajcarii. Jak to się przełoży na harmonogram spłat kredytów frankowych?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Zgodnie z przewidywaniami ekspertów ŻBK bank centralny w Szwajcarii ponownie podniósł stopy procentowe. Niestety, to oznacza, że kredytobiorcy frankowi w Polsce znowu zapłacą wyższą ratę kredytu. Pokazujemy, jak może urosnąć obciążenie frankowiczów.
Decyzja SNB o podwyżkach stóp procentowych w Szwajcarii. Jak to się przełoży na harmonogram spłat kredytów frankowych?
  • Szwajcarski Bank Narodowy 23 marca 2023 r. podniósł stopy procentowe o 0,50 pkt proc. Tym samym stopa procentowa w Szwajcarii wzrosła do poziomu 1,5 proc.
  • Rosnące stopy procentowe w Szwajcarii mają wpływ na wysokość comiesięcznego zobowiązania frankowiczów. Kredytobiorcy frankowi zapłacą wyższą ratę
  • Frankowiczom również nie sprzyja wciąż utrzymujący się wysoki kurs CHF/PLN. Niestety, nie ma perspektyw na znaczące osłabienie franka względem złotówki
  • Raty frankowe w najbliższych latach będą tylko rosły. Sprawdź, jak w kolejnych miesiącach będzie się zmieniać obciążenie kredytobiorców frankowych

 

Szwajcaria podniosła stopy procentowe. Kolejne podwyżki nie są wykluczone

W ostatni czwartek, tj. 23 marca 2023 r., Szwajcarski Bank Narodowy podniósł główną stopę procentową o 0,50 pkt proc. Decyzja SNB oznacza, że wskaźnik ten w Szwajcarii przez co najmniej najbliższe trzy miesiące będzie wynosić 1,5 proc. To już kolejny wzrost stopy procentowej w ostatnim czasie. Od początku tego cyklu podwyżek, który rozpoczął się nagłą decyzją w czerwcu 2022 r., koszt pieniądza w Szwajcarii poszedł w górę o 2,25 pkt proc. Władze monetarne w kraju Helwetów nie wykluczają kolejnych podwyżek stóp procentowych. W dodatku są gotowe do interwencji na rynku walutowym, jeśli wystąpi taka konieczność.

SNB ogłosił, że zamierza umacniać krajową walutę, aby zapobiegać tzw. importowaniu inflacji. Dlatego frankowicze nie powinni liczyć na osłabienie kursu franka. Oczywiście, drogi frank nie ułatwia życia kredytobiorcom frankowym. Wyższe stopy procentowe wpływają tylko na część odsetkową raty kredytu. Natomiast cena franka ma wpływ zarówno na część odsetkową, jak i kapitałową, tym samym nie zostaje obojętna na saldo zadłużenia wobec banku.

Raty kredytów we frankach pójdą w górę. Zobacz, jak będzie rosło zobowiązanie frankowiczów

Należy zakładać, że Szwajcaria będzie w niedalekiej przyszłości podejmować kolejne działania, aby ograniczać skutki inflacji. Cykl podwyżek stopy procentowej w kraju Helwetów może trwać nawet do grudnia 2025 r. To oznacza, że zobowiązanie frankowiczów w Polsce będzie ustawicznie rosło. Poniżej prezentujemy, jak może zmieniać się rata kapitałowo-odsetkowa oraz saldo kredytu dla przykładowego kredytu z ratą na poziomie 3.406 zł. Nie jest wykluczone, że na wskutek polityki monetarnej SNB w grudniu 2025 r. rata dla tego kredytu może wynosić aż 4.075 zł!

Stopy procentowe w kraju Helwetów znowu poszły w górę, co niestety wpływa na wysokość miesięcznej raty CHF.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy