Blog Frankowicza

Jak spłacić kredyt we frankach? – możliwości – Życie Bez Kredytu

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
kredyt we frankach
Jak spłacić kredyt we frankach? – możliwości – Życie Bez Kredytu

Frank szwajcarski od marca 2020 roku cały czas utrzymuje się na poziomie powyżej 4 zł, a eksperci finansowi przewidują, że kursu CHF/PLN nadal będzie rosnąć. Co zrobić, aby nie popaść w kłopoty finansowe, gdy posiadamy kredyt we frankach? Przedstawiamy kilka możliwości.

Jak spłacać kredyty hipoteczny w CHF? Czy przewalutowanie kredytu lub samodzielny zakup franków to dobry pomysł?

Niestety prognozy kursu franka szwajcarskiego nie napawają optymizmem. Prawdopodobnie rata kredytu będzie z każdym miesiącem coraz wyższa. Co w takiej sytuacji zrobić z kredytami frankowymi? Istnieje możliwość przewalutowania zadłużenia. Polega ono na przeliczeniu pozostałej do spłaty kwoty kredytu z franków na złotówki według kursu CHF z momentu przewalutowania kredytu. Takie rozwiązanie może być korzystne w sytuacji, gdy kurs franka jest niski i przewidujemy jego wzrost. W chwili obecnej frank ciągle utrzymuje się na wysokim poziomie i istnieje realne ryzyko dalszego wzrostu. Jeżeli zdecydujesz się teraz na przewalutowanie, to najprawdopodobniej kwota kredytu do spłaty będzie znacznie wyższa niż zaciągnięte zobowiązanie. Pomimo kilkunastu lat regularnej spłaty. Dodatkowo dochodzą koszty związane z prowizją dla banku (średnio od 0,5% do 1,5% salda zadłużenia) oraz opłata za przygotowanie aneksu do umowy. Ponadto bank może doliczyć jeszcze inne koszty związane z czynnością przewalutowania lub wystosować odpowiedź odmowną na wniosek o przeliczenie kredytu na złotówki.

Jak zatem spłacić kredyt hipoteczny we frankach przy rosnącym kursie CHF/PLN? Doraźnym rozwiązaniem, które przynajmniej tymczasowo pozwoli zmniejszyć wysokość raty, jest skupowanie franków po niższym kursie i spłacanie comiesięcznych zobowiązań bezpośrednio już we frankach szwajcarskich. W ten sposób przy spłacaniu kredytu we frankach można uniknąć niekorzystnego  spreadu stosowanego przez banki. W praktyce jest to rozwiązanie bardzo czasochłonne i z tego względu mało praktyczne. Dlatego samodzielne skupowanie franków nie stanowi satysfakcjonującego dylematu każdego frankowicza: „jak szybko spłacić kredyt hipoteczny?”, choć oczywiście w pewnym stopniu zmniejszy koszt kredytu we franku.

 

Jak przestać spłacać kredyt we frankach? Można skorzystać z wakacji kredytowych

Jeżeli masz kredyt we frankach, możesz skorzystać z wakacji kredytowych. Obecnie istnieje możliwość skorzystania z tzw. ustawowych wakacji kredytowych i bezpłatnie zawiesić spłatę kredytu hipotecznego i konsumenckiego nawet na trzy miesiące raz w roku. Rozwiązanie to jest przeznaczone dla konsumentów, którzy po 13 marca 2020 r. stracili pracę lub inne główne źródło dochodu. W ramach ustawowych wakacji można zawiesić wykonywanie umowy jednego kredytu konsumenckiego (w tym pożyczki), jednego hipotecznego i jednego kredytu w rozumieniu art. 69 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe. Ta gwarantowana przez rząd możliwość dotyczy umów zawartych przed 13 marca 2020 r., jeśli termin zakończenia okresu kredytowania przypada po upływie 6 miesięcy od tej daty. W przypadku, gdy kredytobiorca ma kilka kredytów tego samego rodzaju (np. dwa kredyty hipoteczne waloryzowane do CHF) u danego kredytodawcy, może skorzystać z wakacji kredytowych tylko wobec jednego z nich. W okresie ustawowych wakacji kredytowych bank nie może naliczać odsetek ani pobierać żadnych innych opłat, z wyjątkiem opłat z tytułu składek za umowy ubezpieczenia powiązane z kredytem (dzięki temu konsument ma zapewnioną ciągłość ochrony ubezpieczeniowej). Jeśli złożysz wniosek o tzw. „ustawowe wakacje kredytowe” i spełniasz wymogi ich udzielenia – bank nie może Ci odmówić.

Nie należy mylić tego rozwiązania z komercyjnymi rozwiązaniami oferowanymi przez banki. Banki również oferują swoim klientom tzw. wakacje kredytowe na własnych warunkach, niezależnie od projektu rządowego w ramach tarczy antykryzysowej. Jednak komercyjne wakacje kredytowe nie są darmowe, a często banki udzielają je na warunkach bardzo niekorzystnych dla konsumenta.

Mam kredyt we frankach. Jak unieważnić kredyt w CHF? Pozwij bank!

Pamiętaj, że jedynym skutecznym i w pełni satysfakcjonującym sposobem na rozwiązanie problemu z toksycznym kredytem jest pozew banku. W szczególności powinniśmy rozważyć tę opcję, kiedy pełne spłacenie kredytu we frankach staje się de facto niemożliwe (przeczytaj nasz artykuł o tym, jak brak możliwości spłaty kredytu we frankach doprowadza do współczesnego niewolnictwa: Frankowe niewolnictwo – niepokojące prognozy kursu franka). Niestety nie można liczyć na nowe formy wsparcia od rządu w sprawie kredytu we frankach (pomimo wielu obietnic złożonych w tej kwestii) i kredytobiorcy muszą wziąć sprawy w swoje ręce. Przy obecnych prognozach kursu CHF/PLN istnieje ryzyko, że spłata kredytu hipotecznego we frankach, pomimo uiszczania terminowo comiesięcznych płatności, może towarzyszyć Tobie do końca Twojego życia, a dług i tak nigdy do końca nie zostanie spłacony. Nadszedł ten moment, aby każdy zadał sobie pytanie: „co dalej zrobić z kredytem we frankach”? W perspektywie kilku lat comiesięczna rata może stać się nieznośnie wysoka, co w połączeniu z kryzysem gospodarczym w związku z koronawirusem spowoduje, że popadniesz w poważne problemy finansowe. Z tego powodu warto pozwać bank i zagwarantować  sobie bezpieczeństwo finansowe. Obecnie aż 95% wszystkich orzeczeń sądu w sprawach umów o kredyt denominowany lub indeksowany do CHF kończy się na korzyść frankowicza. A w przypadku członków społeczności Życie Bez Kredytu ten wynik wynosi 100%. Nasi klienci jeszcze ani razu prawomocnie nie przegrali z bankiem. Współpraca z ŻBK to gwarancja najwyższej jakości ochrony prawnej dla frankowiczów.

 

Dlatego nie warto zastanawiać  się nad tym, jak taniej spłacać kredyt we frankach, ale należy powziąć konkretne działa, aby nie spłacać go już w ogóle i odzyskać dotychczas nadpłacone raty. A często do odzyskania są niebagatelnie wysokie kwoty (przeczytaj nasz artykuł: Rekordowa wygrana Frankowicza z DB w Polsce – 4 550 000 zł!!!). Wybierz Życie Bez Kredytu i skontaktuj się z nami już dziś!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy