Blog Frankowicza

TSUE potwierdza: Frankowicze mogą pozywać banki o rekompensatę, a banki nie mają żadnych roszczeń o korzystanie z kapitału. Kredytobiorcy Getinu mogą też odetchnąć z ulgą.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
15 czerwca 2023 roku zapadły dwa kapitalne dla frankowiczów wyroki TSUE. Europejski Trybunał Sprawiedliwości potwierdził, że bankom nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Tego typu roszczenie mogą wysuwać jedynie frankowicze względem nieuczciwych banków. Bardzo korzystne orzeczenie TSUE wydał również w kwestii zabezpieczenia roszczeń.
TSUE potwierdza: Frankowicze mogą pozywać banki o rekompensatę, a banki nie mają żadnych roszczeń o korzystanie z kapitału. Kredytobiorcy Getinu mogą też odetchnąć z ulgą.
  • Zgodnie z przewidywaniami ekspertów ŻBK 15 czerwca TSUE wydał dwa niezwykle korzystne dla frankowiczów wyroki. Oba orzeczenia ze skutkiem natychmiastowym pozytywnie wpłyną na orzecznictwo w sprawach frankowych w Polsce
  • Wyrok o sygnaturze C-520/21 jest w całości zgodny z opinią rzecznika TSUE wydaną w lutym bieżącego roku. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że bank nie ma prawa żądać od konsumenta jakiejkolwiek waloryzacji w ramach udzielonego kredytu CHF, czyli bankom nie przysługuje jakiekolwiek wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Natomiast o analogiczne roszczenie względem banków mogą ubiegać się frankowicze, którzy przez lata płacili zawyżone raty kredytu
  • Wyrok o sygnaturze C-287/22 rozwieje wątpliwości polskich sądów w zakresie przyznawania frankowiczom zabezpieczenia roszczeń. W szczególności jest to ważne dla procesów wytoczonych przeciwko Getin Bank, gdzie może dojść do sytuacji, w której po ogłoszeniu upadłości tego banku dochodzenie roszczeń od tego podmiotu będzie utrudnione
  • Oba wyroki stanowią potężny oręż dla frankowiczów w walce z nieuczciwymi kredytodawcami. Orzeczenia TSUE najprawdopodobniej zmotywują do tej pory niezdecydowanych kredytobiorców do pozwania banku w celu odzyskania wolności finansowej. TSUEnami 2.0 właśnie się rozpoczęło!

 

Webinar prosto z TSUE w Luksemburgu po ogłoszeniu wyroków 15 czerwca 2023 r.

TSUE: Banki nie mają prawa do wynagrodzenia o korzystanie z kapitału

Banki ostatecznie zostały pozbawione wszelkich złudzeń co do możliwości domagania się od frankowiczów tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Wyrok TSUE C-520/21 z dnia 15 czerwca 2023 r. nie pozostawia w tej kwestii jakichkolwiek wątpliwości. Bank nie może żądać od frankowicza rekompensaty wykraczającej poza zwrot wypłaconego kapitału.

„Jaka byłaby sankcja za stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych, jeżeli bank mógłby oczekiwać wynagrodzenia w sposób nieprzewidziany ustawą czy stosowanym przepisem? Mimo nieważności umowy i ewidentnego wprowadzania klientów w błąd, banki zarobiłyby w inny sposób na swoim bezprawiu. To przecież kłóciłoby się z logiką ochrony konsumenckiej” – tłumaczy Kamil Chwiedosik w rozmowie z PAP. – „Pozwy, które wysuwają banki, to działanie naganne i są one jedynie próbą zastraszania konsumentów” – kontynuuje.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości podjął taką decyzję, ponieważ nie istnieje żaden zapis ani w polskim, a nie w europejskim prawie, który dawałby możliwość dochodzenia roszczeń z tytułu nieuprawnionego stosowania przez banki klauzul abuzywnych. Bank nie może czerpać zysków ze swoich nieuczciwych praktyk. Ponadto, gdyby istniała taka możliwość, że nieuczciwy przedsiębiorca mógłby liczyć na zyski w związku z zawieraniem z klientami niedozwolonych prawnie umów, to zniweczyłoby to cel dyrektywy 93/13, która ma za zadanie chronić konsumentów.

 

Wyroki TSUE powinny "natychmiast" wpłynąć na korzystne rozstrzygnięcia dla frankowiczów - ocenił w rozmowie z PAP Kamil Chwiedosik, ekspert i założyciel społeczności Życie Bez Kredytu:

Zdaniem TSUE frankowicze mogą pozywać banki o rekompensatę

Wyrok w sprawie C-520/21 jest w pełni zgodny z opinią rzecznika generalnego TSUE z lutego tego roku. A to oznacza, że Trybunał UE stwierdził, że frankowicze mają prawo do ubiegania się rekompensaty od banku wykraczającej poza zwrot zapłaconych rat miesięcznych. Zatem dotychczasowy zabieg retoryczny banków przeciwko kredytobiorcom frankowym, został obrócony przeciwko chciwym i nieuczciwym kredytodawcom. Zdaniem TSUE o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału mogą skutecznie domagać się tylko pokrzywdzeni przez banki frankowicze. W końcu – w myśl tego typu roszczenia – kredytobiorca co miesiąc udzielał bankowi swój kapitał, którym bank mógł dowolnie dysponować i obracać nim w celach zarobkowych.

Orzeczenie TSUE C-520/21 z pewnością zachęci frankowiczów do walki o swoje prawa. Już wcześniej pozew banku był jedynym rozsądnym i bezpiecznym rozwiązaniem dla uciśnionych kredytobiorców. Teraz korzyści z pozwania banku mogą być jeszcze większe! Frankowicze otrzymali od TSUE zielone światło do pozywania banków m.in. o waloryzacje w ramach wpłacanych rat kredytu, odszkodowanie oraz zadośćuczynienie.

W kuluarach TSUE działania polskich frankowiczów, którzy walczą w sądach z bankami oceniane są niezwykle pozytywnie.

„Uważa się, że Polacy robią to dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej, bo ich działania są bodźcem do interpretacji przepisów unijnych w pro konsumencki sposób” – twierdzi ekspert ds. frankowych Kamil Chwiedosik.

 

Frankowicze z Getin mogą uzyskać zabezpieczenie roszczeń

Drugi wyrok TSUE, który zapadł 15 czerwca w sprawie polskich frankowiczów, dotyczy kwestii zabezpieczenia roszczeń. Orzeczenie C-287/22 okazało się również niezwykle pro-konsumenckie. Europejski Trybunał Sprawiedliwości podkreślił, że sądy mogą zarządzać zawieszenia spłaty rat kredytu w trakcie trwania procesu o ustalenie nieuczciwego charakteru kredytu CHF.

TSUE uznał, że dyrektywa 93/13 sprzeciwia się wykładni przepisów oraz orzecznictwu, które wyłączają możliwość udzielenia zabezpieczenia powództwa konsumenta przeciwko bankowi poprzez zawieszenie wykonywania umowy (np. zawieszenie obowiązku spłaty rat na czas trwania postępowania). Ta sentencja jest istotna w szczególności dla frankowiczów zadłużonych w Getin Banku.

W związku z postępowaniem upadłościowym byłego banku Czarneckiego z uwagi na przepisy ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym powstały wątpliwości, czy sąd może zabezpieczyć roszczenie frankowicza, który pozwał Getin. Zgodnie ze stanowiskiem BFG wobec podmiotu znajdującego się w restrukturyzacji nie można ubiegać się o zabezpieczenie roszczeń. Stanowisko sądów powszechnych w tym zakresie jest jednak podzielone. Pomimo procedury resolution w Getin niektórzy sędziowie pozytywnie rozpatrywali wnioski frankowiczów o zaprzestanie płatności rat na czas procesu.

Konsekwencją orzeczenia TSUE C-287/22 będzie udzielanie przez sądy w Polsce szerszej ochrony konsumentom i znacznie częstsze uwzględnienie wniosków w trybie postępowania zabezpieczającego o wstrzymanie obowiązku uiszczania dalszych rat.

„Oba dzisiejsze wyroki powinny natychmiast wpłynąć na rozstrzygnięcia korzystne dla frankowiczów, czyli oddalenie pozwów banków przeciwko konsumentom w zakresie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału i zgodę sądów na zabezpieczenie roszczenia do czasu prawomocnego wyroku. Polskie sądy powinny udzielać tych zabezpieczeń coraz więcej i – co ważne – również w przypadku kredytobiorców Getin” – mówi ekspert Kamil Chwiedosik.





Konferencja po wyroku TSUE prosto z Luksemburga:

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie on-line już w najbliższy wtorek 20.06.2023 o godzinie 20:00 pt. “Wyroki TSUE w kontekście Getinu i procedury postępowania upadłościowego.” Dołącz do bezpłatnego spotkania Zoom we wtorek 20.06.2023 o godzinie 20:00.Kliknij w zdjęcie lub link poniżej:
https://us02web.zoom.us/j/84351008285

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy