Blog Frankowicza

Jak wygląda orzecznictwo spraw frankowych w sądach na przełomie 2020/2021?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
orzecznictwo spraw frankowych w sądach na przełomie 2020/2021
Jak wygląda orzecznictwo spraw frankowych w sądach na przełomie 2020/2021?

Mijający 2020 rok był zdecydowanie rokiem frankowiczów. Społeczności Życie Bez Kredytu udało się wypracować sukces, który jeszcze w 2015 był dla wielu rzeczą nie do pomyślenia. A co najlepsze, prognozy na 2021 zapowiadają, że przyszły rok dla frankowiczów będzie jeszcze bardziej pomyślny.

Orzecznictwo spraw frankowych w ostatnim kwartale 2020

To był naprawdę intensywny rok! Eksperci prawa finansowego i ekonomii pracowali na najwyższych obrotach, niemniej ten wysiłek zaowocował spektakularnymi sukcesami. Frankowicze naszej społeczności ani razu nie przegrali prawomocnym wyrokiem sprawy z bankiem. Ponadto statystycznie aż 75% pozwów członków społeczności Życie Bez Kredytu kończy się unieważnieniem kredytu z zastosowaniem teorii dwóch kondykcji, czyli, w większości przypadków, najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla kredytobiorcy. To jest naprawdę bardzo dobry wynik, a wszystko wskazuje na to, że ten rodzaj rozstrzygania sporów będzie przeważał również w 2021 roku. Pozostałe sprawy prowadzone przez naszych ekspertów w 20% kończą się unieważnieniem z zastosowaniem teorii salda, a w przypadku 5% prowadzonych spraw sąd orzeka o odfrankowieniu kredytu. Oczywiście, sprawy zakończone oddaleniem powództwa dla członków naszej społeczności to 0%.

Unieważnienie kredytu – teoria dwóch kondykcji

Unieważnienie umowy kredytu w oparciu o teorię dwóch kondykcji oznacza, że kredyt jest nieważny od samego początku jego zawarcia. Skoro kredyt jest nieważny, to strony powinny sobie zwrócić wzajemnie udzielone świadczenia. Zwrot świadczeń następuje zgodnie z polskim prawem, czyli roszczenia banku przedawniają się po trzech latach, natomiast roszczenia kredytobiorcy jako konsumenta w przypadków umów frankowych tracą ważność po dziesięciu latach. Stąd frankowicz jest uprawniony do odzyskania wszystkich rat kredytu oraz innych opłat związanych z kredytem 10 lat wstecz od złożenia pozwu, niezależnie kiedy była zawarta umowa.

Taki wyrok w większości przypadków jest najkorzystniejszy dla frankowicza. O rekordowym wyroku członka społeczności Życie Bez Kredytu rozstrzygniętym na podstawie teorii dwóch kondykcji pisaliśmy w naszym artykule: Rekordowa wygrana Frankowicza z DB w Polsce – 4 550 000 zł!!!

Przypominamy, że w przypadku naszej społeczności aż 75% kończy się takim rozwiązaniem sporu z bankiem i jest to znacznie wyższy wynik niż w przypadku innych kancelarii.

Unieważnienie kredytu – teoria salda

Unieważnienie umowy kredytu w oparciu o teorię salda również oznacza, że umowa była nieważna od samego początku jej zawarcia. Różnica jednak polega na tym, że obowiązek zwrotu obciąża bank jedynie co do wszystkich wpłaconych franków. Raty uiszczone w złotówkach sąd potrąca z kwotą wypłaconego kredytu. Różnica względem teorii dwóch kondykcji jest wobec tego niewielka.

W opinii naszych ekspertów oraz wielu autorytetów z dziedziny prawa i finansów teoria salda spotyka się z dużą krytyką, ponieważ nie istnieje przepis prawny uprawniający sąd do stosowania tego rozwiązania z własnej inicjatywy. Art. 321 § 1 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że sąd nie może wyrokować co do przedmiotu, który nie był objęty żądaniem, ani zasądzać ponad to żądanie. Wobec tego, jeżeli kredytobiorca pozwał bank o zapłatę świadczeń, to sąd nie powinien dokonywać z własnej inicjatywy potrącenia należności na rzecz banku.

Odfrankowienie kredytu

Odfrankowanie kredytu następuje, gdy sąd uzna zawarte w umowie kredytu zasady przeliczania wartości zobowiązania i rat za nieuczciwe postanowienia umowne, rażąco naruszające zasady współżycia społecznego, czyli orzeknie o abuzywności klauzul przeliczeniowych. Klauzule abuzywne nie wywołują skutków prawnych od samego początku trwania umowy i nie wiążą prawnie stron kredytu waloryzowanego do CHF. Odfrankowienie prowadzi do wyeliminowania nieuczciwych klauzul przeliczeniowych. Wówczas kredyt będzie traktowany tak jak kredyt złotówkowy z oprocentowaniem LIBOR, a nie WIBOR. W tego typu sprawach przysługuje również zwrot nienależnie uiszczonych świadczeń, czyli nadpłaconych rat. W większości przypadków odfrankowienie wiąże się ze zwrotem ok. 1/3 dotychczas uiszczonych rat kredytu, obniżeniem salda kredytu oraz zmniejszenie miesięcznej raty kapitałowo-odsetkowej.

Dzięki odfrankowaniu całkowicie zostaje wyeliminowane ryzyko walutowe, gdyż zadłużenie nie jest już wyrażone we frankach, tylko w złotówkach. Bank zwraca frankowiczowi nadpłaty z ostatnich 10 lat, wynikające z niedozwolonej waloryzacji.

W 2021 roku wybierz Życie Bez Kredytu

2020 był bardzo pozytywnym rokiem dla frankowiczów. Niemniej jednak z optymizmem oczekujemy na rok 2021, gdyż zgodnie z przewidywaniami ekspertów w nadchodzącym roku liczba ludzi cieszących się życiem bez kredytu gwałtowanie wzrośnie. Ogromnie się cieszymy, że nasza społeczność miała niebagatelny wkład w sukcesy kredytobiorców odnoszone na ławach sprawiedliwości. Jeżeli nadal nie zdecydowałeś się na pozew banku, warto to zrobić w nadchodzącym roku, gdyż okoliczności prawne niezwykle sprzyjają frankowiczom.

Dlaczego warto wybrać Życie Bez Kredytu?

Życie Bez Kredytu jest liderem w zakresie pomocy prawnej dla frankowiczów. Stworzyliśmy tak silną społeczność, że banki, jak wielokrotnie zostało już to udowodnione w sądach, nie mają praktycznie żadnych szans na wygranie sprawy. Dzięki naszej nieustannej pracy, zostało zrealizowanych wiele interesujących i pomocnych projektów. Dokładamy najwyższych starań, abyście mogli z odwagą i skutecznie dochodzić swoich roszczeń oraz prawomocnie uwolnić się od jarzma nieuczciwego kredytu.

Zespół ekspertów Prawa Finansowego i Ekonomii gościł na salach sądowych niemal w całej Polsce oraz w licznych programach telewizyjnych, a także w utworzonym dla frankowiczów kanale YT, w tym hitowym Expressie Frankowiczów z Kamilem Chwiedosikiem oraz Zbigniewem Urbańskim. Zapraszamy do subskrypcji: Kanał YT Życie Bez Kredytu.

Nasza społeczność #loveżbk przez ponad 5 lat urosła do niewyobrażalnych rozmiarów:

– ponad 22 000 członków społeczności ŻBK

– 6 136 000 reakcji na materiały wideo oraz artykuły na blogu

– prawie 800 wytoczonych spraw sądowych, a wiele z nich zakończonych wyrokami

To właśnie dla Was tworzymy teraz Akademię Życia Bez Kredytu, dzięki której pojawią się nowe możliwości wsparcia procesów sądowych pod kątem administracji, logistyki oraz zastępstwa procesowego. Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi rekomendacjami od członków społeczności Życie Bez Kredytu: Dlaczego ŻBK.

Rozwijamy się dla Was! 2021 będzie jeszcze wspanialszy dla wszystkich, poza bankami oczywiście.

Pozdrawiamy serdecznie i życzymy pomyślności oraz zdrowia w Nowym Roku!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy