Wyroki TSUE to kapitalne zmiany w sprawach frankowych
W czerwcu tego roku frankowicze odnieśli kolejny spektakularny sukces. W Luksemburgu po raz kolejny zatriumfowała sprawiedliwość. Determinacja i niezłomne wiara w słuszność swoich racji osób walczących o prawa poszkodowanych kredytobiorców zaowocowały kapitalnymi wyrokami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawia nam ogromną satysfakcje i radość, że do tak ważkiej sprawy przyczynił się również wysiłek naszych ekspertów oraz całej społeczności Życie Bez Kredytu. Frankowicze – jeszcze do niedawna piętnowani i szkalowani przez media – dzisiaj wzbudzają szacunek jako pionierzy walki o prawa konsumenckie w Europie. Kredytobiorcy frankowi, dochodząc sprawiedliwości w kwestii nieuczciwych umów CHF, przyczyniają się do zwiększenia ochrony konsumenctów przez nieuczciwymi praktykami przedsiębiorców w całej Unii Europejskiej.
Czerwcowe wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości to kamienie milowe w sporach z nieuczciwymi bankami. Wszystkie wyroki, które zapadły, są korzystne dla pokrzywdzonych kredytobiorców.
Wyrok C-520/21
Konsument może żądać od banku rekompensaty, tj. wynagrodzenia za korzystanie z zapłaconych rat, ale bank nie może dochodzić od konsumenta jakiegokolwiek wynagrodzenia za korzystanie z udostępnionego mu kapitału.
Wyrok C-287/22
Sąd krajowy, na wniosek konsumenta, może udzielić zabezpieczenia roszczenia w postaci zawieszenia obowiązku spłaty rat kredytu na czas trwania postępowania sądowego w przedmiocie stwierdzenia nieważności umowy kredytu.
Wyrok C-570/21
Frankowicz może prowadzić działalność w zakupionej na kredyt nieruchomości. O ile cel konsumpcyjny (mieszkaniowy) jest dominujący, to frankowicz jest uznawany za konsumenta zgodnie z dyrektywą 93/13.
Czy można uzyskać uczciwą ugodę z bankiem?
Frankowicze dzięki powyższym wyrokom zyskali gigantyczną przewagę nad bankami w sądach. To stwarza okoliczności do prowadzenia z kredytodawcami mediacji w celu wypracowania satysfakcjonującej dla kredytobiorcy ugody. Prawdziwej ugody, która w swoich skutkach zbliżona jest do dominującego orzecznictwa w sprawach frankowych i przede wszystkim stwierdza nieważność umowy kredytu, a nie pseudo-ugody, której prawdziwym celem jest dalsze drenowanie kieszeni kredytobiorców.
W ŻBK powstał specjalny Departament mediacji i ugód. Eksperci ds. frankowych oraz doświadczeni negocjatorzy będą prowadzić w imieniu frankowiczów pertraktacje z bankami w oparciu o realne korzyści zbliżone do skutków postępowania sądowego (nieważność umowy T2K). Aby uzyskać uczciwą ugodę, należy najpierw pozwać bank – pozwanie banku nie wyklucza ugody, a nawet przybliża możliwość osiągnięcia porozumienia dzięki mocnym argumentom procesowym. Ugoda zawarta na drodze sądowej jest opłacalnym i najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem dla frankowicza, bowiem ugody sądowej nie można w żaden sposób podważyć. Zawarcie ugody pozwoli znacząco skrócić czas na zakończenie sporu o nieuczciwy kredyt i tym samym frankowicz będzie mógł szybciej cieszyć się nowym, wymarzonym Życiem Bez Kredytu!
Więcej szczegółów o ugodach pozasądowych przeczytasz w naszym uaktualnionym Słowniku Frankowicza 2023!