WEBINAR "Kluczowe orzeczenie TSUE, procedury Getin, uchwały SN i ustawa. Dużo się dzieje u frankowiczów"
TSUE 15 czerwca 2023 wyda dwa ważne wyroki dla Frankowiczów! Co to oznacza?
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 15 czerwca wypowie się zarówno w przedmiocie korzystania z kapitału (sygn. C-520/21), jak i zabezpieczenie roszczenia – sprawa GETIN (sygn. C-287/22). Oba wyroki będą bardzo ważne dla frankowiczów i najprawdopodobniej będą dla nich niezwykle korzystne.
TSUE w sprawie o sygn. C-520/21 zapewne podzieli wydaną w lutym tego roku opinię Rzecznika Generalnego. Banki ostatecznie zostaną pozbawione możliwości straszenia kredytobiorców frankowych pozwami zwrotnymi o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Nie istnieje żadna przesłanka prawna, na podstawie której kredytodawcy mogą wysuwać tego typu roszczenia. Ponadto TSUE najprawdopodobniej również potwierdzi zgodność unijnego prawa z roszczeniami pokrzywdzonych konsumentów o zadośćuczynienie, odszkodowanie oraz korzystanie z kapitału. Banki świadomie konstruowały niezgodne z prawem umowy frankowe i powinny ponieść cały ciężar odpowiedzialności za te działania oraz naprawić szkody wyrządzone frankowiczom.
Drugi wyrok, który zapadnie tego samego dnia, dotyczy pytania prejudycjalnego przesłanego w sprawie Getin o zabezpieczenie roszczenia. Zdaniem sędziego Bednarczyka uwzględnianie przez sądy wniosków o zawieszenie płatności rat jest wręcz niezbędne do pozytywnej finalizacji sprawy na rzecz kredytobiorcy. Wyrok ostatecznie rozstrzygnie, czy polskie przepisy, które uniemożliwiają ustanowienie zabezpieczenia roszczenia, są sprzeczne z unijną dyrektywą 93/13 EWG oraz dyrektywą wprowadzającą procedurę resolution, czyli przymusową restrukturyzację banków.
Zmiana przepisów kpc. Nadal istnieją sposoby na złożenie pozwu w Wydziale „Frankowym”
Od 13 kwietnia 2023 r. na mocy ustawy o zmianie Kodeksu postępowania cywilnego nie wszystkie sprawy frankowe mogą trafiać na wokandę „Frankowego” Wydziału SO w Warszawie. Obecnie pozwy o toksyczne kredyty CHF można składać tylko do sądów, które są właściwe dla miejsca zamieszkania powoda. Do Wydziału „Frankowego” pozwy złożyć mogą tylko frankowicze zamieszkujący lewobrzeżną stronę Warszawy.
Oczywiście wszystkie sprawy, które do tej pory zostały już zgłoszone do Wydziału „Frankowego”, nie zostaną przeniesione do innych sądów. Zatem frankowicze, którzy już złożyli pozew, nie muszą się martwić o zmianę sądu, który będzie rozpatrywał ich sprawę.
Najkorzystniej dla frankowiczów jest pozwać bank właśnie w Wydziale „Frankowym”, ponieważ jest wyspecjalizowany w sprawach dotyczących kredytów denominowanych i indeksowanych do waluty obcej. Ponadto tylko Wydział „Frankowy” wypracował przejrzyste procedury w zakresie przyznawania kredytobiorcom zabezpieczenia roszczenia. Zabezpieczenie roszczenia, czyli wstrzymanie obowiązku płatności rat do momentu uzyskania prawomocnego wyroku, to instytucja prawna będąca wielką szansą na sprawiedliwość oraz zasłużone poczucie ulgi dla frankowiczów. W ŻBK już ponad 800 członków społeczności nie płaci rat dzięki zabezpieczeniu roszczenia.
Niekorzystna dla frankowiczów zmiana w kpc na szczęście dotyczy miejsca zamieszkania, a nie miejsca zameldowania. Dlatego warto sprawdzić, czy istnieje szansa na złożenie pozwu w Wydziale „Frankowym”. W tym celu, należy skontaktować się z ekspertami ŻBK, którzy pomogą znaleźć optymalne rozwiązanie.
Frankowiczu, ważne zmiany w prawie, o których powinieneś wiedzieć!
26 kwietnia tego roku w sprawach cywilnych rozpatrywanych przez sądy apelacyjne przywrócone zostały trzyosobowe składy sędziowskie. To bardzo dobra wiadomość dla frankowiczów, ponieważ ta zasada prawna pozytywnie wpłynie na wyeliminowanie zarzutu zatrzymania w sprawach frankowych. Tylko ok. 15% sędziów uznaje wydumane przez banki podstawy do zatrzymania. Wprowadzenie trzyosobowych składów sędziowskich najprawdopodobniej pozwoli na skuteczne wyeliminowanie zarzutu zatrzymania. Opinia o odrzuceniu zarzutu zatrzymania w trzyosobowych składach sędziowskich powinna być – statystycznie – niemal zawsze większościowa.
„Dla wszystkich frankowiczów to jest bardzo dobra wiadomość! To nie są żadne wielkie zmiany w przepisach. Tak naprawdę to jest powrót do stanu sprzed pandemii, czyli wracamy do normalności. Sądy będą pracować w pełnych składach. Dla frankowiczów oznacza to, że w zasadzie nie będą już zdarzać się te nieliczne wyroki, w których sędziowie uwzględniali bankowy zarzut zatrzymania, na podstawie którego banki nie wypłacały zasądzonych pieniędzy, ponieważ twierdziły, że muszą je zatrzymać na poczet spłaty kapitału” – mówi Katarzyna Urbańska.
Z kolei – zgodnie z naszymi przewidywaniami – głośno zapowiadana przez KNF ustawa frankowa nie powstanie. Jak podaje Business Insider Polska, przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski w maju poinformował już prezesów banków, że nie ma żadnych szans na ustawę systemowo rozwiązującą problem kredytów frankowych przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi.
Przypominamy, że ustawa frankowa w takiej formie, w jakiej życzył sobie sektor bankowy, byłaby niezwykle niesprawiedliwa. Frankowicze w Polsce wywalczyli już zbyt wiele, aby systemowo wprowadzać rozwiązania podyktowane wyłącznie interesem nieuczciwych kredytodawców oraz potrzebą ostatecznego „zamknięcia” sprawy. Kredytobiorcy frankowi już nie potrzebują żadnej ustawy, ponieważ rewelacyjnie radzą sobie w sądach. Powstanie ustawy frankowej w kształcie zbliżonym do antykonsumenckiej koncepcji Jastrzębskiego, byłoby poważnym naruszeniem sprawiedliwości w Polsce.
Sytuacja frankowiczów a upadłość Getin Noble Banku
W związku z informacją o złożeniu przez BFG do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku frankowicze powinni trzymać rękę na pulsie i właściwie przygotować się do zabezpieczenia własnej sytuacji finansowej. Wszystkim, którzy nadal spłacają kredyt w Getinie, radzimy jak najszybciej pozwać ten bank, ponieważ później może to być znacząco utrudnione. Kredytobiorcy muszą koniecznie w ciągu 30 dni od ogłoszenia upadłości zgłosić syndykowi wszystkie swoje wierzytelności. Należy uświadomić sobie, że postępowanie o odzyskanie nadpłaconych pieniędzy oraz innych roszczeń wobec Getinu będzie zupełnie odrębnym postępowaniem od postępowania cywilnego o unieważnienie kredytu. Kiedy nastąpi upadłość Getin, frankowicze swoje pieniądze będą mogli odzyskać tylko na drodze postępowania upadłościowego.
Frankowicze nie powinni mieć powodów do obaw, ponieważ po ogłoszeniu upadłości syndyk, który przejmie masę upadłości, będzie tak prowadził działalność upadłego banku, aby jak najdrożej zbyć jego majątek u oraz w jak największym stopniu zaspokoić wierzycieli. Warto przypomnieć, że wynagrodzenie syndyka jest uzależnione od stopnia, w jakim pokryje wierzytelności w ramach wykonania planów podziału. Im większą sumę wypłaci wierzycielom, tym większe otrzyma wynagrodzenie. Zatem syndykowi będzie zależało na tym, aby jak największą sumę oddać wierzycielom, czyli m.in. frankowiczom.
„W sprawie Getin nadal zapadają wyroki o unieważnienie kredytu i wszystkie są korzystne dla frankowiczów” – mówi ekspert Kamil Chwiedosik. – „Od zeszłego roku mamy rosnące stopy procentowe w Szwajcarii, które w sposób istotny wpływają na wysokość rat frankowiczów, co jest oczywistym zyskiem dla banku. Getin nie miał wcześniej poważnych strat, ani nie ma ich teraz, kiedy w istocie odnosi coraz większe zyski. Frankowicze, którzy w ciągu ostatnich kilku miesięcy składali pozwy przeciwko Getin, nie mogli liczyć na zabezpieczenie roszczenia, co wiąże się z restrukturyzacją tego banku. Zatem frankowicze nadal płacą raty i Getin wciąż na nich zarabia. Po ogłoszeniu upadłości banku powstanie masa upadłościowa, do której wierzyciele będą mogli zgłaszać swoje wierzytelności. Jeżeli ta masa upadłościowa pokryje te wierzytelności, a moim zdaniem pokryje w bardzo wysokim stopniu, to frankowicze, korzystając z drogi postępowania upadłościowego obok postępowania cywilnego, będą mieli zarówno odzyskane pieniądze (choć obecnie trudno przewidzieć, w jakim stopniu) oraz stwierdzenie nieważności umowy kredytu” – kontynuuje.
Więcej informacji na temat sytuacji Getin Noble Banku oraz innych ważnych kwestiach dla frankowiczów dowiesz się z eksperckiego webinaru ŻBK. Zapraszamy do oglądania: Kluczowe orzeczenie TSUE, procedury Getin, uchwały SN i ustawa. Dużo się dzieje u frankowiczów!
Wyroki TSUE powinny "natychmiast" wpłynąć na korzystne rozstrzygnięcia dla frankowiczów - ocenił w rozmowie z PAP Kamil Chwiedosik, ekspert i założyciel społeczności Życie Bez Kredytu:
Zapraszamy na bezpłatne spotkanie on-line już w najbliższy wtorek 20.06.2023 o godzinie 20:00 pt. “Wyroki TSUE w kontekście Getinu i procedury postępowania upadłościowego.” Dołącz do bezpłatnego spotkania Zoom we wtorek 20.06.2023 o godzinie 20:00.Kliknij w zdjęcie lub link poniżej:
https://us02web.zoom.us/j/84351008285