Składanie zeznań w sądzie. Czy jest się czego bać?
Niektórym osobom może się wydawać, że zeznawanie przed sądem w sprawie frankowej będzie niezwykle stresującym wydarzeniem. W ich głowach mogą rodzić się czarne scenariusze, że pytania będą podchwytliwe albo że udzielone odpowiedzi negatywnie wpłyną na cały proces. Takie przeświadczenia absolutnie są bezpodstawne, choć jest to zrozumiałe, że wystąpienie przed sądem może budzić silne emocje.
Procesy o toksyczne kredyty nie wyglądają tak jak rozprawy w hollywoodzkich filmach. Możemy być pewni, że nie zostaniemy zaatakowani serią podstępnych pytań. Nasz pełnomocnik z całą pewnością nie pozwoli, abyśmy byli w jakikolwiek sposób nękani podczas składania zeznań przez reprezentantów banku.
Jeżeli zdecydowaliśmy się pozwać bank z pomocą ekspertów ŻBK, to przed samą rozprawą zostaniemy perfekcyjnie przygotowani do wystąpienia przed sądem. Być może w tej chwili wydaje Ci się, że nie pamiętasz żadnych szczegółów w związku z zawarciem kredytu. To nie jest żaden powód do obaw, ponieważ podczas spotkania z prawnikiem ŻBK, który jest dokładnie zapoznany z całą dokumentacją dotyczącą Twojej sprawy, będziesz mógł odświeżyć wszystkie istotne fakty związane z zaciągniętym kredytem. Ponadto podczas sesji z Twoim pełnomocnikiem procesowym będziesz mieć możliwość przećwiczyć składanie oświadczeń. Taka symulacja rozprawy pozwala na zaznajomienie się z atmosferą sali sądowej i zwiększenie pewności siebie.
Składanie zeznań nie powinno budzić naszych obaw, bo podczas przesłuchania mówimy tylko prawdę. Będziemy odpowiadać na pytania sędziego zgodnie ze stanem faktycznym, a wszystkie szczegóły zostaną nam przypomniane podczas sesji przygotowawczych z pełnomocnikiem. Dzięki przygotowaniu do rozprawy nic nie powinno nas zaskoczyć. Natomiast jeżeli się w istocie zdarzy się, że nie będziemy znali odpowiedzi na dane pytanie, to możemy swobodnie powiedzieć „nie wiem” lub „nie pamiętam”, bez obaw, że taka odpowiedź negatywnie wpłynie na nasz proces.
Czy zawsze istnieje konieczność zeznawania w sądzie w sprawie frankowej?
To sąd decyduje o tym, czy powód w sprawie o kredyt waloryzowany do waluty obcej musi składać zeznania. Zazwyczaj obie strony wnoszą o przesłuchanie kredytobiorcy, ale sędziowie nie zawsze na to przystają. Sędziowie, którzy wydali już wyroki w setkach spraw frankowych, wiedzą, że najważniejsza jest dokumentacja związana z zawarciem umowy kredytowej, w tym załączniki, tabele opłat i prowizji oraz historia spłaty. To właśnie te dokumenty zawierają kluczowe informacje na temat nieuczciwych zapisów umowy oraz wysokości roszczeń kredytobiorcy.
Jeśli dowody w sprawie są jednoznaczne, to sąd nie musi przesłuchiwać kredytobiorcy, choć ma taką możliwość. Decyzja sądu o przesłuchaniu kredytobiorcy zostanie przekazana w wezwaniu. Jeśli sąd wezwie kredytobiorcę do stawienia się osobiście, ten musi pojawić się w sądzie. Jeżeli natomiast sąd wyśle jedynie informację o planowanej rozprawie, to obecność kredytobiorcy nie jest konieczna. W praktyce bardzo rzadko zdarza się, aby sąd zrezygnował z przesłuchania powoda, ale nie jest to sytuacja wykluczona.
Niemniej bardzo często się zdarza (w ok. 90% spraw prowadzonych przez ŻBK), że nie musimy się osobiście stawić na rozprawie, mimo że nasze zeznania są wymagane. Jest to możliwe w dwóch przypadkach: gdy sąd zdecyduje o przesłuchaniu na piśmie lub gdy rozprawa odbywa się online. W przypadku rozpraw online kredytobiorca może zeznawać z domu, korzystając z wideokonferencji. Ta metoda stała się powszechna w czasie pandemii i sądy nadal z niej korzystają. Jest to bardzo wygodne, ponieważ umożliwia nam unieważnienie umowy frankowej bez konieczności wychodzenia z domu. Składanie zeznań w domowym zaciszu prawdopodobnie będzie wiązało się z nieco mniejszym stresem niż osobiste wystąpienie przed sądem.
O co możemy zostać zapytani podczas rozprawy sądowej o kredyt CHF?
Większość pytań w sprawie o toksyczny kredyty waloryzowany do franka czy euro jest dla pełnomocników procesowych ŻBK przewidywalna. Oto najczęstsze pytania, jakie mogą zostać zadane kredytobiorcy starającemu się o unieważnienie umowy:
Jaki był cel kredytu? W takim pytaniu wymiar sprawiedliwości będzie dążył do ustalenia, czy w umowie z bankiem występujemy jako konsument czy przedsiębiorca.
Czy warunki umowy były z nami negocjowane indywidualnie? Sąd będzie chciał wiedzieć, czy mieliśmy szanse negocjować warunki umowy w sposób, który mógł znacząco wpłynąć na jej treść. Zwykle banki narzucały swoje warunki bez możliwości szerszych negocjacji dla konsumentów.
Czy zostaliśmy poinformowanie o ryzyku walutowym? Sąd będzie sprawdzał, czy bank rzetelnie poinformował nas o ryzyku związanym z kursem waluty, co jest kluczowe w procesie unieważniania umowy.
Czy bank przedstawił nam wybór pomiędzy kredytem w CHF a PLN? Sąd będzie chciał ustalić, czy bank dał nam możliwość wyboru między kredytem we frankach a złotówkach, czy też narzucił kredyt walutowy jako jedyną opcję.
Czy mieliśmy dostatecznie dużo czasu na zapoznanie się z dokumentacją związaną z umową o kredyt? Sąd zbada, kiedy bank przedstawił kredytobiorcy dokumenty, w tym umowę i tabelę kursową oraz ile czasu faktycznie mieliśmy na ich przeanalizowanie przed podpisaniem umowy.
Zarządzanie stresem przed rozprawą – well-being ŻBK
Właściwe zarządzanie stresem jest niezwykle istotną umiejętnością dla wszystkich osób przygotowujących się do rozprawy sądowej. Z całą pewnością dużą pomocą dla frankowiczów jest szczegółowe przygotowanie merytoryczne, które zagwarantuje wcześniejsze spotkanie (lub – w razie potrzeby – seria spotkań) z prawnikiem. Wiedza na temat tego, co może nas spotkać w czasie przesłuchań i jakie pytania mogą zostać zadane, znacznie podniesie nasz poziom pewności siebie.
Zmaganie się z wysokimi ratami, jak i zmartwienia, które mogą pojawić się w trakcie procesu z bankiem, mogą być źródłem dużego stresu. Aby ten stres właściwie regulować, bardzo ważne jest utrzymywanie zdrowego stylu życia. Warto pamiętać o zbilansowanym odżywianiu, regularnej aktywności fizycznej i odpowiedniej ilości snu. Ciało i umysł potrzebują energii i odpoczynku, aby skutecznie radzić sobie z sytuacjami, które budzą u nas wiele emocji. W utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej pomoże specjalny program dla członków społeczności well-being ŻBK. W ramach tego programu możemy bezpłatnie korzystać ze wsparcia fizjoterapeuty, trenera personalnego, sesji jogi oraz sesji w komorze hiperbarycznej.
Jeżeli czujemy spore napięcie w związku z przyszłym składaniem zeznań, warto już zawczasu zacząć praktykować techniki relaksacyjne. Regularne ćwiczenia relaksacyjne, takie jak medytacja, głębokie oddychanie czy joga, mogą znacząco zredukować stres. Te techniki pomagają uspokoić umysł i ciało, co jest kluczowe w trudnych momentach.
Pamiętaj, że nie jesteś sam w starciu z bankiem! Nie bój się prosić o pomoc i aktywnie szukaj pomocy, gdy tylko jej potrzebujesz. Rozmowa z bliskimi, którzy mogą oferować wsparcie emocjonalne, jest nieoceniona. Dzielenie się swoimi obawami i doświadczeniami z innymi może przynieść ulgę i zredukować poczucie osamotnienia. Zawsze możesz liczyć na wsparcie frankowiczów społeczności ŻBK, którzy znajdują się w takim samym położeniu jak i Ty, doskonale zrozumieją Twoje troski i obawy.
Ważne też abyśmy zrozumieli własne uczucia i nie obwiniali siebie samych za sytuację, w której aktualnie się znajdujemy. Banki oszukały setki tysięcy osób w Polsce. Korzystając ze swojej uprzywilejowanej pozycji, rekomendowały toksyczny produkt finansowy i kłamały na temat ryzyka walutowego. Jeżeli czujesz złość, lęk, niepewność czy frustrację, to pamiętaj, że jest to normalna reakcja na Twoją trudną sytuację. Uświadomienie sobie i rozpoznanie swoich emocji pomoże Ci odpowiednio nimi rozporządzać.
Pamiętaj, że jeżeli powierzyłeś swoją sprawę ekspertom ŻBK, to wszystko jest na dobrej drodze. Odzyskanie należnych Ci pieniędzy i wolności finansowej o już tylko kwestia czasu.
