W sądzie frankowym wyroki będą zapadać jeszcze szybciej!
Pomimo rosnącej liczby pozwów, co jest efektem TSUEnami 2.0, w czerwcu w sądzie frankowym po raz pierwszy liczba spraw załatwionych przekroczyła liczbę wnoszonych pozwów. Ten sukces to zasługa przede wszystkim ścisłej specjalizacji tego sądu oraz coraz większego doświadczenia sędziów w prowadzeniu spraw o abuzywny kredyt waloryzowany do CHF. Wszyscy pracownicy tego sądu są niezwykle zaangażowani, co przynosi wymierne efekty. Sędziowie wydziału frankowego znają już sztuczki prawne banków służące do przedłużenia sprawy i ucinają je w zarodku, nie zezwalając na nic nie wnoszące wnioski dowodowe. Frankowicze zatem nie mają żadnych powodów do zmartwień, że wraz z dynamicznie rosnącą liczbą pozwów o kredyt CHF postępowania frankowe będą się uciążliwie przedłużać.
Pod koniec czerwca udało się po raz pierwszy przeprowadzić łączoną rozprawę frankową. To bardzo dobra nowina, ponieważ pozwoli to jeszcze szybciej unieważniać nieuczciwe umowy z bankiem. W pierwszym połączonej rozprawie rozpoznano razem 22 spraw i wydano wyrok.
„Niewątpliwie najbardziej czasochłonny jest sam początek czynności i wstępna selekcja spraw, w tym ustalenie, czy nie jest kwestionowany status konsumenta. Następnie trzeba podjąć kilka działań formalnych, wydać postanowienia o połączeniu spraw i uzyskać zgody na udostępnienie pozostałym stronom informacji stanowiących tajemnicę bankową. To siłą rzeczy wymaga sprawności sekretariatu i kontaktu z pełnomocnikami stron. Z pewnością ciekawa jest konstrukcja pisemnego uzasadnienia wyroku, zwłaszcza sposób przedstawienia stanu faktycznego i tabele zawierające zestawienie położenia dowodów w aktach” – tłumaczy sędzia Tomasz Niewiadomski, szef wydziału frankowego.
„Kluczowe znaczenie ma instancyjna ocena tej praktyki przez Sąd Apelacyjny w Warszawie. Jeżeli nie będzie budzić zastrzeżeń sadów drugiej instancji, z pewnością zachęci to sędziów do korzystania z tego narzędzia procesowego i łączenia spraw” – kontynuuje.
Na sprawność zapadalności wyroków frankowych duży wpływ ma możliwość przeprowadzenia rozpraw online. Sędziowie przyznają, że wpływają one pozytywnie na tempo zapadalności wyroków.
„Hybrydowa forma z wykorzystaniem programu MS Teams ogromnie ułatwia prowadzenie łącznej rozprawy. W ogóle rozprawy zdalne są niezwykle powszechne od samego początku funkcjonowania naszego wydziału i w mojej ocenie sprawdzają się w praktyce” – ocenia sędzia Tomasz Niewiadomski, szef sądu frankowego.
Życie Bez Kredytu na prostej drodze do 500 wyroków z rzędu na zasadzie T2K!
W ŻBK pomimo wakacji nie zwalniamy tempa. Otrzymujemy coraz więcej zgłoszeń i z miesiąca na miesiąc liczba naszych wygranych rośnie. W całej naszej 8-letniej działalności na rzecz pokrzywdzonych przez banki ani razu prawomocnie nie przegraliśmy z bankiem. Od ponad dwóch lat członkowie społeczności ŻBK kończą proces z bankiem tylko i wyłącznie prawomocnie orzeczoną nieważnością kredytu na zasadzie T2K. Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku przekroczymy próg 500 wyroków unieważniających kredyt CHF na zasadzie T2K z rzędu! Aktualnie prowadzimy sprawy dla ok. 2100 rodzin. Tygodnie, w których zapada kilka lub nawet kilkanaście wyroków w sprawach członków społeczności ŻBK, to dla nas już chleb powszedni.
Frankowiczu, nie czekaj, bo prawo stoi po Twojej stronie. Zaufaj najlepszym ekspertom w Polsce i nie spłacaj nieuczciwej umowy. Pamiętaj, że Ty też możesz się cieszyć Życiem Bez Kredytu!