Blog Frankowicza

“Przekręt Na Franka” – film dokumentalny o kredytach frankowych

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
“Przekręt Na Franka” – film dokumentalny o kredytach frankowych

Film dokumentalny „Przekręt Na Franka” miał swoją premierę w ubiegły piątek, tj. 17 grudnia 2021 roku. Film o frankowiczach to pogłębiona analiza procederu, który na szeroką skalę praktykowały banki w latach 2005-2008. „Przekręt na franka” opisuje prawdziwe historie frankowiczów. Obraz ten spotkał się z niezwykle pozytywnym odbiorem widzów. Teraz każdy może go obejrzeć bezpłatnie na naszym kanale YouTube.

Przekręt Na Franka – premiera filmu dokumentalnego o frankowiczach

W piątek, 17 grudnia 2021 r., w teatrze Sabat odbyła się uroczysta premiera film dokumentalnego „Przekręt Na Franka”. Ten długo oczekiwany obraz filmowy przybliża tematykę związaną z toksycznymi produktami bankowymi, które były udzielane setkom tysięcy konsumentów. „Przekręt Na Franka” w klarowny sposób tłumaczy mechanizmy nieuczciwego instrumentu finansowego, jakim był tzw. kredyt we frankach. Odgórnie zaplanowana strategia banków na wykorzystywanie niewiedzy Polaków w końcu została ujawniona.  Do filmu – zgodnie z żelaznymi zasadami dziennikarstwa – zaproszone zostały wszystkie strony konfliktu. Wiele tygodni ciężkiej pracy, dziesiątki telefonów, maili odbijały się od pancernych drzwi chronionych przez działy PR banków i instytucji. 

„Nasze dziennikarskie przypuszczenia, że temat jest niewygodny i może skrywać w sobie niejasne interesy z każda kolejną odmową tylko się potwierdzały” – mówi Katarzyna Urbańska, reżyserka filmu „Przekręt Na Franka”.

„Jestem jedną z osób, którym udało się wyjść z tego toksycznego zobowiązania. Jednym z powodu, dla których powstał film, to była moja historia osobista. To co spotkało mnie, a także bardzo wielu moich przyjaciół. Uznaliśmy, że trzeba znaleźć odpowiedzi na pytania, które się nasuwają.  Jak to się stało, że wszyscy tak chętnie braliśmy ten kredyt? Drugim powodem była książka Kamila Chwiedosika, z której czerpaliśmy prawdziwe historie frankowiczów, a także stanowiła dla nas merytoryczne wsparcie” – mówiła w dniu premiery Katarzyna Urbańska.

„Jednym z największych wyzwań, jeśli chodzi o scenariusz, było to, żeby w prosty i przystępny sposób opowiedzieć o mechanizmach tzw. kredytów frankowych. Eksperci, którzy wzięli udział w filmie „Przekręt Na Franka” zgodnie stwierdzili, że umowy i zapisy kredytów frankowych były tak skomplikowane, że klienci, którzy nie mieli wykształcenia ekonomicznego, z uzasadnionych względów mogli mieć problem ze zrozumieniem ich istoty. Chcieliśmy, aby każdy widz – niekoniecznie z wykształceniem ekonomicznym – zrozumiał problem i sytuację frankowiczów w Polsce. Ponadto, film wymagał od nas dość dużej elastyczności, bowiem nie wszystkie strony konfliktu były otwarte na współpracę. Kilka instytucji odmówiło udzielenia wyjaśnienia w związku z kredytami frankowymi. Staraliśmy się to oddać w filmie, ponieważ brak odpowiedzi też jest swojego rodzaju odpowiedzią. Mam nadzieje, że film ten będzie krokiem do tego, żeby oczyścić i odbudować zaufanie do sektora bankowego” – mówi Zofia Karaszewska, autorka scenariusza „Przekręt Na Franka”.

Film o kredytach frankowych „Przekręt Na Franka” doceniony przez widzów

Zainteresowanie produkcją przeszło najśmielsze oczekiwania twórców, którzy dostają bardzo dużo wiadomości od widzów. Oto niektóre wypowiedzi widzów po seansie „Przekręt Na Franka”.

„Świetny reportaż. Cała prawda na ten temat”; 

„Obejrzałem cały i jestem w szoku!”; 

„Wypowiedzi tych osób to, tak jakbym cofnęła się w czasie i widziała siebie w momencie, jak starałam się o kredyt. Ta sama śpiewka: brak zdolności w złotych, za to we franku – rewelacja, a kredyt najbezpieczniejszy, jaki można było wziąć!”; 

„Koronny dowód, że to była ustawa, nikt z „ważnych” nie chce rozmawiać, dlaczego? Bo wiedzą, że nie są w stanie odeprzeć argumentów i unikają konfrontacji, szach i mat!”;

„Dziękuję za rewelacyjny i merytoryczny materiał / film. Drodzy Frankowicze! Bardzo Was przepraszam i chylę czoła Przyznaję – ja wcześniej także uległem tej manipulacji i przekazowi, gdzie byliście pokazani jako cwaniacy, nienauczeni czytać umów, które podpisujecie i ekonomiczni ignoranci, którzy przez własną indolencję wpadli w kłopoty i teraz płaczą. Jakiś czas później zaczęło do mnie docierać, że to nie tak do końca jest tak, jak się to przedstawia. Aż ten film ukazał mi cały ten perfidny mechanizm. Frankowicze!! Idźcie na wojnę z banksterką, wygrywajcie i powetujcie sobie straty, jakie Wam zafundowali bandyci w białych kołnierzykach i krawatach. Z szacunkiem i wyrazami podziwu dla tych z Was, którzy poszli do sądów i wygrali!”.

„Przekręt Na Franka” – YouTube – zobacz, na czym polegał frankowy przekręt! Cały film do obejrzenia na kanale Życie Bez Kredytu

Medium filmowe jest doskonałym narzędziem, żeby mówić głośno o takich nadużyciach i docierać do konsumentów. Dziś „kredyt frankowy”, a jutro kolejny oszukańczy mechanizm. Twórcy podkreślają, że zależy im, aby ten film był krokiem w stronę zrozumienia sytuacji frankowiczów, ale też oczyszczenia systemu bankowego. Jeżeli nie rozliczymy banków z ich toksycznych produktów i manipulacji, których się te instytucje dopuściły, czego dowodzą obecne wyroki sądowe, to prawo konsumenckie w Polsce nie ukształtuje się tak jak powinno i nie będzie chronić wszystkich obywateli. Dlatego tak ważne jest dla nas, aby „Przekręt Na Franka” trafił do jak najszerszego grona odbiorców. 

Film można obejrzeć bezpłatnie na naszym kanale YouTube, bowiem uważamy, że ma on niezwykle ważny przekaz społeczny. Naszym zdaniem każdy powinien mieć do niego dostęp i móc go zobaczyć: Przekręt Na Franka – długo oczekiwany film dokumentalny obrazujący problem tzw. kredytów frankowych.

OBEJRZYJ TUTAJ:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy