Choć sytuacja frankowiczów jest bardzo dobra i już ponad 90% wszystkich spraw frankowych w Polsce orzekanych jest na korzyść kredytobiorcy, to nadal istnieje pewne ryzyko przegranej w sądzie. W Polsce nie ma prawa precedensu i wniesienie pozwu przeciwko bankowi nie oznacza automatycznego zwycięstwa. Może się zdarzyć, że sąd oddali powództwo frankowicza. Tłumaczymy, co zrobić, gdy kredytobiorca przegra sprawę w sądzie.
Przegrana sprawa w sądzie. Co dalej?
W większości przypadków polskie sądy nie mają już żadnych wątpliwości, że kredyty w CHF zawierają klauzule abuzywne, gdyż ich obecność wielokrotnie została potwierdzona przez orzecznictwo, a także inne organy strzegące praworządności, np. Prezesa UOKiK czy Rzecznika Finansowego. Jednak brak prawa precedensu w Polsce powoduje, że pomimo znakomitej passy frankowiczów w sądach nadal istnieje ryzyko, iż pozew w sprawie frankowej zostanie oddalony. Wówczas frankowicz nie uwolni się od toksycznego kredytu i nie odzyska nadpłaconych rat, a w dodatku może zostać obciążony kosztami procesowymi. Koszty sądowe po przegranej sprawie w zależności od wartości roszczenia mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych.
Niemniej przegrana w pierwszej instancji nie powinna skłaniać frankowicza do zaprzestania walki o sprawiedliwy wyrok i odzyskania nienależnie pobranych prze bank pieniędzy. W Polsce postępowanie sądowe jest dwuinstancyjne, a więc zawsze istnieje możliwość odwołania się od wyroku w pierwszej instancji. Apelację wnosi za pośrednictwem sądu, który wydał zaskarżony wyrok. Apelację od wyroku wydanego przez sąd okręgowy rozpatruje sąd apelacyjny, a od wyroku sądu rejonowego – sąd okręgowy. Aby skutecznie wnieść odwołanie, należy pamiętać o zachowaniu terminu do wniesienia apelacji. Jeżeli po wydaniu wyroku przez sąd pierwszej instancji, w przeciągu siedmiu dni frankowicz złożył wniosek o doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem, to termin na złożenie apelacji biegnie od dnia doręczenia mu wyroku wraz z uzasadnieniem i wynosi on dwa tygodnie. W przeciwnym przypadku dwutygodniowy termin do wniesienia apelacji rozpoczyna się od dnia, w którym upłynął termin do zgłoszenia takiego wniosku.
Doświadczona kancelaria w sprawach frankowych ograniczy ryzyko do minimum
Skuteczna apelacja musi też spełniać odpowiednie wymogi formalne i czynić zadość kryteriom przewidzianym dla pisma procesowego. W piśmie należy zawrzeć oznaczenie wyroku, od którego wniesiona zostaje apelacja wraz ze wskazaniem, czy jest on zaskarżony w całości czy w części. Ponadto należy przedstawić zarzuty wraz z ich uzasadnieniem, a w razie potrzeby powołać się na nowe fakty i dowody. Wniesienie apelacji wymaga również uiszczenia opłaty sądowej. Koszty wniesienia apelacji są takie same, jak dla wniesienia sprawy do sądu pierwszej instancji i w przypadku frankowiczów wyniosą nie więcej niż 1000 zł.
Warto zadbać, aby apelację frankowicza poprowadziła naprawdę doświadczona kancelaria wyspecjalizowana w sprawach frankowych. Apelacja w przypadku przegranej w pierwszej instancji to przysłowiowa „ostatnia deska ratunku” i warto, aby tę szansę odwołania się od wyroku optymalnie wykorzystać. Przegrana apelacja w sądzie w zasadzie już zamknie drogę do uwolnienia się od toksycznego kredytu. Sprawy związane z kredytami waloryzowanymi do CHF są bardzo skomplikowane i wymagają dużej wiedzy nie tylko prawnej, ale także z zakresu bankowości i matematyki finansowej. Dlatego jeśli w postępowaniu pierwszoinstancyjnym kredytobiorca nie korzystał z pomocy wyspecjalizowanej kancelarii ds. frankowych, to powinien nawiązać taką współpracę z ekspertem w postępowaniu w drugiej instancji.
W tego typu przypadkach członkowie społeczności Życie Bez Kredytu zawsze uzyskiwali pełen sukces, czyli sąd apelacyjny zmieniał ich wyroki na unieważnienie kredytu. Jako liderzy na rynku oferujmy również pakiet ochronny dla naszych klientów, a wśród naszych usług możemy zapewnić zwrot kosztów procesowych w razie niepowodzenia. Członkowie naszej społeczności wygrywają aż 98% wszystkich spraw sądowych, co jest znacznie wyższym wynikiem od ogólnej średniej na rynku w sprawach frankowych.
Frankowiczu, pozwól sobie pomóc i powierz swoją sprawę profesjonalistom! Wybierz Życie Bez Kredytu.