Blog Frankowicza

Bardzo zła zmiana dla frankowiczów, którzy ociągają się z pozwaniem banku. Nowelizacja kpc prowadzić będzie prawdopodobnie do braku zabezpieczenia roszczenia.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Frankowicze, którzy chcą jak najszybciej przestać spłacać raty CHF, nie powinni dłużej czekać z pozwem banku. Rząd chce wprowadzić przepisy, które zmuszą kredytobiorców do składania pozwów w sądach właściwych dla ich miejsca zamieszkania. To oznacza, że frankowiczom znacznie trudniej będzie uzyskać zabezpieczenie roszczenia i będą musieli płacić raty aż do dnia uzyskania prawomocnego wyroku.
Bardzo zła zmiana dla frankowiczów, którzy ociągają się z pozwaniem banku. Nowelizacja kpc prowadzić będzie prawdopodobnie do braku zabezpieczenia roszczenia.
  • Posłowie chcą zmienić przepisy kpc (w ramach poprawek do nowelizacji) w sposób niekorzystny dla frankowiczów, którzy jeszcze nie pozwali banku. Frankowicze przez to mogą być pozbawieni zabezpieczenia roszczenia
  • W sejmowej podkomisji dodano przepis epizodyczny, który na pięć lat wprowadzi dla konsumentów przymus składania pozwów w sądzie właściwym dla ich miejsca zamieszkania. Te sądy nie dość, że najczęściej nie wydają zgody na zabezpieczenie roszczenia, to są zanadto obłożone sprawami. To z kolei wydłuży czas zapadalności wyroków, a frankowicze będą musieli płacić aż do dnia wydania PRAWOMOCNEGO wyroku
  • Nowelizacja kpc oznacza, że frankowicze nie będą mogli złożyć pozwu do „Wydziału Frankowego” Sądu Okręgowego w Warszawie, gdzie tylko w tym roku ponad 600 członków społeczności Życie Bez Kredytu otrzymało zabezpieczenie roszczenia i legalnie przestało płacić raty
  • Ta bardzo antykonsumencka zmiana uniemożliwi frankowiczom uwolnienie się od płatności rat już w ciągu około 3 miesięcy od dnia złożenia pozwu. To ostatni dzwonek, żeby pozwać bank jeszcze w Warszawie zgodnie z adresem siedziby banku i uzyskać zabezpieczenie roszczenia

 

Złe Zmiany Kpc Dla Frankowiczów. Konsumenci spoza W-wy nie będą mogli wtrzymać płatności rat.

Nowelizacja kpc będzie bardzo niekorzystna dla frankowiczów, którzy jeszcze nie pozwali banku

Nadchodząca nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego najprawdopodobniej będzie bardzo niekorzystna dla frankowiczów, którzy jeszcze nie wnieśli pozwu przeciwko bankowi. Podczas prac nad nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego rządzący wprowadzili poprawkę, zgodnie z którą przez pięć lat sądem właściwym w sporach z bankami dotyczących kredytów walutowych będzie sąd właściwy dla miejsca zamieszkania konsumenta. Oznacza to, że frankowicze, którzy zdecydują się na pozew nieuczciwego kredytodawcy, nie będą mogli sami zdecydować do jakiego sądu wniosą sprawę i będą zmuszeni do złożenia pozwu do sądu właściwego dla ich miejsca zamieszkania. To znacząco obniży szanse frankowiczów na uzyskanie zabezpieczenia roszczenia. Sprawy frankowe najkorzystniej jest skierować do XXVIII Wydziału Cywilnego SO w Warszawie, tzw. „Wydziału Frankowego”, ponieważ ten sąd jest bardzo przychylny wnioskom frankowiczów o zabezpieczeniu roszczenia. Po spełnieniu odpowiednich kryteriów, czyli przede wszystkim spłacie już w całości kapitału udzielonego od banku, „Wydział Frankowy” uznaje wniosek frankowicza o zabezpieczeniu roszczenia za zasadny. W innych sądach znacznie trudniej jest ubiegać się o udzielenie zabezpieczenia roszczenia i sędziowie nie zawsze są przychylni takim wnioskom.

Przypominamy, że uzyskanie zabezpieczenia roszczenia jest bardzo korzystne dla frankowicza, ponieważ umożliwia całkowicie legalne zaprzestanie spłaty rat frankowych do czasu uzyskania prawomocnego wyroku. W „Wydziale Frankowym” można uzyskać pozytywną decyzję o zabezpieczeniu roszczenia średnio już po trzech miesiącach od dnia wniesienia pozwu. Dla frankowiczów taka decyzja sądu to ogromna ulga i odciążenie finansowe. Wówczas wydłużanie się procesu z bankiem nie jest tak uciążliwe, ponieważ nie trzeba już płacić rujnujących domowy budżet rat.

Jak podkreśla wiele ekspertów, dociążenie sądów rejonowych przyczyni się do dalszej zapaści sądownictwa w Polsce. Oznacza to, że frankowicze spoza Warszawy będą musieli jeszcze dłużej czekać na wyrok. Nie jest wykluczone, że sprawy frankowe nie będą już trwały ok. 3 lat, tylko wydłużą się do średnio 4-5 lat. W związku z brakiem możliwości otrzymania sądowego zabezpieczenia roszczenia, frankowicze będą zobligowani do płacenia nieuczciwych raty aż do momentu uzyskania prawomocnego wyroku sądu. Prawdopodobnie raty frankowe nadal będą rosły, co może znacząco uprzykrzać życie w okoliczności rosnących cen i kosztów utrzymania.

Ostatni dzwonek dla frankowiczów, którzy chcą jak najszybciej przestać spłacać raty!

Frankowicze, którzy jeszcze nie pozwali banku, nie powinni zwlekać z tą decyzją, jeżeli chcą wnieść swoją sprawę do „Wydziału Frankowego” SO w Warszawie. Po wejściu w życie nowelizacji kpc w aktualnym brzmieniu frankowicze spoza Warszawy nie będą już mieli takiej możliwości. A „Wydział Frankowy” działa całkiem sprawnie i orzeka korzystnie dla kredytobiorców w sprawach toksycznych umów frankowych. Decyzją tego Wydziału w samym 2022 roku aż 600 członków społeczności Życie Bez Kredytu otrzymało zabezpieczenie roszczenia i legalnie przestało płacić raty.

Członkowie społeczności ŻBK, którzy otrzymali zabezpieczenie roszczenia, przyznają, że już sam fakt zaprzestania spłaty horrendalnie wysokich rat poprawił jakość ich życia. Otrzymanie zabezpieczenia roszczenia oznacza, że sąd widzi zasadność roszczenia frankowicza i z największym prawdopodobieństwem uzna ostatecznie umowę kredytu za nieważną. Frankowicze z zabezpieczeniem roszczenia optymistycznie patrzą na swoją sprawę z bankiem, bo wiedzą, że ich proces zakończy się wygraną. To znacząco poprawia się ich stan mentalny. Kredytobiorcy niezwiązani już toksycznymi ratami mogą w końcu swobodnie zarządzać swoimi finansami i odzyskać kontrolę nad własnym życiem.

Jeżeli zatem chcesz dołączyć do tych szczęśliwców, którzy nie muszą już martwić się o to, czy starczy im funduszy na opłatę kolejnej raty, jak najszybciej skontaktuj się z naszymi ekspertami. W ŻBK zawsze razem z pozwem składamy wniosek o zabezpieczenie roszczenia, dlatego członkowie naszej społeczności tak szybko uwalniają się od rujnującego życie zobowiązania. Wykorzystaj ostatnią szansę zanim będzie za późno i zagwarantuj sobie uzyskanie zabezpieczenia roszczenia.

Poradnika Frankowicza Grudzień 2022. Rządowy projekt ustawy o zmianie KPC. Co to znaczy?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy