Życie Bez Kredytu pracuje na pełnych obrotach i nieustannie niesie pomoc dla frankowiczów. 15 września odbyła się już trzecia edycja spotkania „Polska Wolna Od Franka” – bezpłatna dla wszystkich uwikłanych we franka konferencja. Frank szwajcarski nie musi już być utrapieniem dla Twojej rodziny – obejrzyj nagranie z naszej konferencji i dowiedz się, jak się uwolnić od kredytu we frankach!
Co dalej z kredytami we frankach?
Kredyty we frankach są niezgodne z polskim i europejskim prawem, dlatego powinny być uznane za nieważne. Choć Izba Cywilna Sądu Najwyższego w dniu 2 września po raz kolejny wstrzymała się z wydaniem uchwały w sprawie kredytów waloryzowanych do franka (sygn. III CZP 11/21), to nie oznacza to, że należy wstrzymywać się z pozwaniem banku. Wręcz przeciwnie, pozew o unieważnienie kredytu we frankach warto złożyć jak najszybciej. Członkowie społeczności Życie Bez Kredytu cały czas odnoszą spektakularne sukcesy w walce z bankiem. 14 września już 29 raz z rzędu odnieśliśmy zwycięstwo w sporze sądowym z bankiem, czyli po raz kolejny sąd unieważnił kredyt naszego klienta z zastosowaniem teorii dwóch kondykcji. Wiele sądów nie ma już żadnych wątpliwości, co do abuzywności kredytów we frankach, bowiem wszelkie sporne kwestie zostały w tej materii rozwiązane przez poprzednie orzeczenia Sądu Najwyższego oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Nie ma również powodów do obaw, że niektóre sądy powszechne, ze względu na kolejny raz przełożoną uchwałę Sądu Najwyższego, będą zawieszać postępowanie o unieważnienie kredytu we frankach. Sądy powszechne nie są z tego tytułu uprawnione do zawieszania jakiegokolwiek postępowania w sprawach frankowiczów. W tej kwestii wypowiedział się nasz ekspert adw. Wiktor Budzewski dla Dziennika Gazety Prawnej:
„Zdaniem niektórych składów orzekających, prawo do zawieszenia postępowania wynika z art. 177 § 1 pkt 1 kpc. Artykuł ten stanowi jednak, że zawieszenie jest możliwe „jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego toczącego się postępowania cywilnego”. Do zawieszenia konieczne jest zatem, aby istniało inne postępowanie cywilne oraz aby od wyniku tego postępowania zależał wynik postępowania podlegającego zawieszeniu.
Sprawa rozpoznawana przez SN pod sygn. akt III CZP 11/21 nie stanowi jednak ani innego toczącego się postępowania cywilnego, ani postępowania, od którego wyniku zależy wynik postępowania w indywidualnej sprawie frankowej” – pisze adw. Budzewski.
Pragniemy zapewnić każdego frankowicza, że każdy kto ma zawieszone postępowanie, może zgłosić się do nas i wspólnie, w oparciu o zamówioną przez założyciela społeczności Kamila Chwiedosika, opinią ekspertów z Zakładu Prawa Konstytucyjnego, będziemy zabiegali wszędzie gdzie to możliwe o odwieszenie postępowania sądowego. Bardzo możliwe jest również wystąpienie do instytucji europejskich, w tym do ETPC (Europejski Trybunał Praw Człowieka). W tej kwestii chroni nas Konstytucja RP:
Art. 45. pkt 1. [Prawo do sądu]
Każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd.
Art. 76. [Ochrona konsumentów]
Władze publiczne chronią konsumentów, użytkowników i najemców przed działaniami zagrażającymi ich zdrowiu, prywatności i bezpieczeństwu oraz przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi. Zakres tej ochrony określa ustawa.
O tym, dlaczego sądy powszechne nie powinny zawieszać spraw frankowiczów rozmawiali nasi eksperci podczas III Konferencji „Polska Wolna Od Franka”. Jeżeli nie uczestniczyłeś w naszej konferencji, to nic straconego, ponieważ w całości możesz odsłuchać jej na naszym kanale YouTube:
Pomoc Frankowiczom. III Konferencja Polska Wolna Od Franka. Najlepsi eksperci w Polsce odpowiadają.
Kto pomoże frankowiczom?
Prawda jest taka, że frankowicze bez pomocy ze strony państwa sami muszą wziąć sprawy w swoje ręce i podjąć aktywne działania, aby uwolnić się od toksycznej umowy. Niemniej prawo jest po stronie kredytobiorców i banki doskonale zdają sobie z tego sprawę. Dowodem są na to rosnące z roku na rok rezerwy w bankach zawiązywane na sprawy sądowe z frankowiczami.
„To że banki zawiązują coraz większe rezerwy jest odzwierciedleniem tego, że jest coraz więcej pozwów. Firmy audytorskie zauważyły, że jest to bardzo istotne ryzyko, na które trzeba się po prostu zabezpieczyć. Banki przez wiele lat zarabiały bardzo dużo na tym instrumencie, który, jak się okazuje, jest nielegalny. To że banki teraz zawiązują rezerwy, to nie świadczy to o ich słabości, ale świadczy o tym, że wymiar sprawiedliwości działa tak jak powinien, coś co jest nielegalne zostało uznane za nielegalne i dlatego trzeba teraz ponieść konsekwencje” – mówi Kamil Sienkiewicz, prezes i główny ekonomista CPFiE.
Banki choć są świadome tego, że łamały prawo, a zawarte przez nich umowy o kredyt waloryzowany do CHF zawierają klauzule abuzywne, nie śpieszą się z zawieraniem ugód z frankowiczami. A jeśli już taką ugodę proponują, to na warunkach niezwykle niekorzystnych dla konsumenta. Ugody dla frankowiczów zaproponowane przez KNF również nie są żadnym poważnym rozwiązaniem dla osób poszkodowanych przez nieuczciwe kredyty.
Dlatego jedynym wyjściem z impasu frankowego jest zgłoszenie się do profesjonalnej kancelarii prawnej i pozwanie banku. Choć prawo jest po stronie poszkodowanych frankowiczów, to sprawy związane z kredytami we frankach są bardzo zawiłe i wymagają odpowiedniego doświadczenia oraz wiedzy. Toteż tylko wyspecjalizowane kancelarie są w stanie skutecznie pomóc kredytobiorcom. Naszym ekspertom zaufało już ponad 1200 członków społeczności. Wielu z nich wygrało już swoje sprawy w sądzie. Dzięki naszemu doświadczeniu i specjalizacji w sprawach frankowych aż 98% wyroków członków społeczności ŻBK zapadło na ich korzyść. A od orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 7 maja 2021 roku 100% wyroków naszych klientów to unieważnienia na zasadzie teorii dwóch kondykcji.
Jak unieważnić kredyt we frankach?
Jeżeli masz już dosyć spłacania zawyżonych rat kredytu, skontaktuj się jak najszybciej z nami, w celu analizy Twojej umowy kredytu. Pierwszy krok w stronę uwolnienia się od nieuczciwej umowy nie będzie Cię nic kosztował. Analizę Twojej umowy kredytu wykonamy zupełnie bezpłatnie i na wstępie określimy szanse na wygraną z bankiem oraz możliwości odzyskania niesłusznie przez lata spłacanych rat kredytu. Umowę możesz wysłać na nasz adres e-mail: info@zyciebezkredytu.pl i już po trzech dniach otrzymasz od nas kompleksową odpowiedź.
W zdecydowanej większości przypadków umowa o kredyt we frankach powinna zostać uznana przez sąd za nieważną. Dlaczego frankowicze mają rację w sporach z bankami? Najważniejsze powody są następujące:
– Umowy o kredyt we frankach zawierają klauzule abuzywne.
– Orzecznictwo Sądu Najwyższego oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest ugruntowane i w 100% korzystne dla frankowiczów.
– Umowy kredytowe są nieuczciwe i nigdy nawet nie powinny zostać zaproponowane przez banki.
Jeżeli chcesz poprawić swoją sytuację finansową i uwolnić się od toksycznego kredytu, zapraszamy do obejrzenia III edycji konferencji dla frankowiczów: „Polska wolna od franka. Spotkania z Ekspertami”. Podczas konferencji wyjaśniamy, jak można uwolnić się od kredytu frankowego oraz zapewnić sobie spokojną przyszłość. Przygotowaliśmy aż trzy panele tematyczne, które pozwolą przełamać bariery i obawy przed pozwaniem banku.
Pomoc Frankowiczom. III Konferencja Polska Wolna Od Franka. Najlepsi eksperci w Polsce odpowiadają.