Umowy frankowe rażąco łamały polskie i europejskie prawo. Niestety, w Polsce ochrona konsumenta na rynku finansowym jeszcze 15-20 lat temu była na niższym poziomie niż w Europie Zachodniej. Wówczas jednak, taki stan rzeczy wykorzystały banki, przygotowując nastawioną na ogromny zysk masową akcję sprzedaży kredytów waloryzowanych we frankach. Przez chciwość banków pogwałcona została konstytucyjna zasada sprawiedliwości społecznej oraz konstytucyjna zasada równości obywateli wobec prawa.
Sprzedaż kredytów we frankach łamała konstytucyjne prawa polskich obywateli na niesłychaną skalę
Jeszcze 5 lat temu frankowicze nie mieli zbyt wielu perspektyw na poprawę swojej sytuacji finansowej i przywrócenie fundamentalnej sprawiedliwości. Całe szczęście obecnie dochodzenie praw konsumenta pokrzywdzonego przez bank jest znacznie prostsze. Wymiar sprawiedliwości w Polsce oraz w Unii Europejskiej nie ma już żadnych wątpliwości, jak bardzo niezgodne z prawem były kredyty frankowe. Orzecznictwo w sprawach abuzywnych kredytów waloryzowanych do franka zostało już ukształtowane i ujednolicone, dlatego warto jak najszybciej zadbać o swoje finanse i unieważnić na drodze sądowej nieuczciwą umowę.
Instrument finansowy, jakim jest kredyt we frankach, w ogóle nie powinien zostać dopuszczony na rynek i być oferowany klientom. Przykrą prawdą jest fakt, że organizacje, które powinny chronić polski rynek finansowy, czyli m. in. KNF, okazały się niewydolne i stojące wyłącznie na straży interesów banków. Bowiem już przed wejściem na rynek kredytów we frankach banki doskonale zdawały sobie sprawę z tego, jak bardzo niebezpieczny jest to produkt i jakie ogromne koszty po stronie klienta za sobą poniesie. O tym, że banki od samego początku wiedziały o toksyczności sprzedawanych przez nich usług, pisaliśmy m.in. w artykule: Banki świadomie zastawiały “pułapkę frankową”.
Niestety, w Polsce banki nastawione są tylko i wyłącznie na swój zysk, a nie na ochronę dobra konsumentów. Świadczą o tym porażające statystki sprzedaży nieuczciwych kredytów. Czołowy bank w Polsce udzielił najwięcej kredytów we franku. W PKO PB wartość brutto portfela kredytów hipotecznych opartych na CHF to aż 20,3 mld zł. Kolejnymi bankami, które najwięcej udzieliły toksycznych pożyczek, są Bank Millenium (11,8 mld zł) oraz mBank (11 mld zł). Jeżeli spojrzymy na udział kredytów hipotecznych we frankach w całym portfelu kredytów mieszkaniowych w danym banku, to widzimy, że niektóre nich uczyniły z nieuczciwych praktyk finansowych niemalże swoje główne źródło dochodów. W Getin Noble Bank udział kredytów waloryzowanych do CHF w portfelu wszystkich kredytów mieszkaniowych wynosi niemalże 39%. Kolejnymi rekordzistami pod tym względem są BOŚ (28,28%), Bank Millenium (28,08%) oraz mBank (27,47%).
Co w sprawie frankowiczów mówi KNF: Klient nie może mieć dostępu do instrumentów zabezpieczających, bo wzrosną koszty
Stanowisko KNF w sprawie franka nie pozostawia złudzeń, czyje interesy chroni ta organizacja. Podczas panelu pod tytułem „Kredyty frankowe dziś i jutro w kontekście europejskim” przewodniczący KNF, Jacek Jastrzębski, przyznał, że banki dysponują lepszymi narzędziami prognozowania zmian kursów walut niż klienci, którzy z bankami zawarli umowy kredytowe:
„Bank jest zabezpieczony przed zmianami kursowymi, a klient nie ma dostępu do instrumentów zabezpieczających, a gdyby miał, toby wiązały się z tym koszty” – powiedział Jacek Jastrzębski. Stanowisko to nakreśla, na jak niskim poziomie funkcjonuje w Polsce bańkowość oraz ochrona konsumenta na rynku finansowym.
Z kolei Rzecznik Finansowy, Mariusz Jerzy Golecki, zwrócił uwagę, że największe problemy z kredytami frankowymi miały i mają kraje Europy Środkowej. Przypomniał, że takie kłopoty miały Węgry, Chorwacja, ma je Polska czy Rumunia:
„Problem tkwi w tym, że te same produkty mają różną liczbę klauzul abuzywnych, na co wskazał Bank Światowy pokazując, że ten sam produkt tego samego banku był znacznie bardziej toksyczny na Węgrzech niż w Austrii. Są także różne próby rozwiązania tego problemu – na Węgrzech były próby rozwiązania ustawowego i konwersji. My w Polsce ten etap ominęliśmy, omijając problemy z tym związane. Obecnie konwersja jest uznawana za niekorzystna dla węgierskich klientów” – powiedział Mariusz Jerzy Golecki.
Frankowiczu, zadbaj o swoją przyszłość finansową – prawo jest po Twojej stronie! Weź udział w bezpłatnej konferencji
Kredyty waloryzowane do CHF nie tylko łamały przepisy kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego, czy prawa bankowego, ale były sprzeczne z fundamentalnymi zasadami wynikającymi z Konstytucji Rzeczypospolitej. Niestety, aby wyjść z frankowego impasu, kredytobiorcy muszą wziąć sprawy w swoje ręce i złożyć pozew przeciwko bankowi. Jest to jedyny sposób, aby unieważnić umowę o kredyt i odzyskać niesłusznie pobierane przez bank raty kredytu.
Jeżeli chcesz poprawić swoją sytuację finansową i uwolnić się od toksycznego kredytu, koniecznie weź udział w III edycji bezpłatnej konferencji dla frankowiczów: „Polska wolna od franka. Spotkania z Ekspertami”, w środę 15 września 2021 r. o godzinie 18:30.
Podczas konferencji wyjaśnimy, jak można uwolnić się od kredytu frankowego oraz zapewnić sobie spokojną przyszłość. Przygotowaliśmy aż trzy panele tematyczne, które pozwolą przełamać bariery i obawy przed pozwaniem banku.
Zapisz się na naszą konferencję: „Polska wolna od franka. Spotkania z Ekspertami”