Społeczność ŻBK – ruch, który stawił opór bankowemu dyktatowi
Początki społeczności Życie Bez Kredytu sięgają 2015 roku, gdy Kamil Chwiedosik, który jako jeden z pierwszych ekspertów dostrzegł wadliwość prawną umów CHF, zaangażował się w pomoc frankowiczom. W ciągu tych 9 lat ruch zainicjowany przez Kamila odnotował imponujące osiągnięcia. Gdyby próbować przewidzieć scenariusz tych lat na początku tej drogi, nawet najbardziej kreatywne umysły miałyby trudności z wymyśleniem tak bogatej i zaskakującej historii, jaką udało nam się wspólnie przeżyć.
Jednym z najważniejszych celów, jaki obrała społeczności ŻBK pod przewodnictwem Kamila Chwiedosika, jest edukacja i wsparcie konsumentów. W tym zakresie możemy śmiało stwierdzić, że przebiliśmy wiele konwenansów, które jeszcze kilka lat temu były niewyobrażalnie ogromną granicą dla setek tysięcy frankowiczów, paraliżującą przed podjęciem walki o swoje prawa w sądzie. Dowiedliśmy, że nawet z tak bogatą i – wydawać by się mogło – omnipotentną instytucją, jaką jest bank, można wygrać w sądzie. Sprawiliśmy, że tysiące kredytobiorców przestało wierzyć w bankową propagandę i postanowiło przeciwstawić się samowolce instytucji finansowych.
Społeczność ŻBK jest dowodem na to, jak siła jednostki może przekształcić się w zbiorowy ruch zdolny do realnych zmian i obrony praw konsumentów. Nasza historia pokazuje, że determinacja i wspólnota mogą przełamać nawet najtrudniejsze bariery i przynieść sprawiedliwość tam, gdzie wydawało się to niemożliwe.
Najważniejsze sukcesy i wzywania społeczności ŻBK
Ludzie mają skłonność do generalizacji, która sprawia, że często przeoczamy drobne niedoskonałości w momentach triumfu i widzimy najciemniejsze scenariusze w chwilach trudnych. Jednak podsumowując lata działalności ŻBK, warto podkreślić kluczowe osiągnięcia i wyzwania, z jakimi się mierzyliśmy.
Najbardziej wymagającym przedsięwzięciem było zmierzenie się z licznymi przeszkodami administracyjnymi i proceduralnymi. Chcielibyśmy, aby sprawy sądowe kończyły się maksymalnie w ciągu 3 lat. Jak wiemy, większość spraw faktycznie kończy się w tym czasie. Dzięki naszemu Departamentowi Mediacji i Ugód ŻBK niektóre sprawy kończą się już w sądzie I instancji. Niemniej, mimo naszych ogromnych starań, nadal są procesy, które trwają nawet ponad 5 lat. Choć Kamil Chwiedosik regularnie konsultuje się z Ministerstwem Sprawiedliwości w kwestii frankowej, to póki co nie widać na horyzoncie działań rządowych, które wpłynęłyby na lepszą organizację pracy sądów. Głównym powodem jest oczywiście ogromna fala pozwów CHF, na którą polski wymiar sprawiedliwości w żadnej mierze nie był przygotowany. Obecnie już ponad 25% frankowiczów pozwało swój bank, co stanowi niewyobrażalną jeszcze 9 lat temu liczbę około 200.000 spraw w polskich sądach.
Jednak nasze wszystkie pozostałe starania przyniosły wiele znaczących sukcesów. Po latach walki nasza społeczność osiągnęła historyczne zwycięstwa w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Sądzie Najwyższym w kluczowych sprawach dla wszystkich konsumentów w UE. Eksperci ŻBK uzyskali 100% wyroków prawomocnych na korzyść frankowiczów poprzez ustalenie nieważności umowy na zasadzie teorii dwóch kondykcji, co przyniosło członkom naszej społeczności gwarancję spokoju oraz przelewy od banków na kwoty sięgające setek milionów złotych. Lata triumfów naszych pełnomocników procesowych w sądach – zarówno krajowych, jak i europejskich – umocniło naszą pozycję w środowisku prawniczym.
Praca Kamila Chwiedosika i członków społeczności ŻBK nad rozwijaniem kanałów informacyjnych na Facebooku czy YouTubie przynosi do dziś wymierne korzyści frankowiczom. Nasze programy, takie jak Express Frankowiczów, cieszą się zainteresowaniem nie tylko wśród ponad 35.000 członków społeczności ŻBK, ale i zupełnie niezwiązanych z nami kredytobiorców. Ze względu na merytoryczną wartość naszych publikacji cieszymy się reputacją jednej z najbardziej zaawansowanych organizacji w dziedzinie pomocy poszkodowanym przez banki. Nasze artykuły oraz materiały video zostały wyświetlone już ponad 20 mln razy w social mediach i na blogu znajdującym się na naszej stronie internetowej.
Nowy „Słownik Frankowicza 2024”
Przygotowaliśmy i zbudowaliśmy od podstaw różnorodne inicjatywy wspierające frankowiczów. Opublikowane przez nas edukacyjne materiały informacyjne oraz poradniki prawne stały się nieocenionym źródłem wiedzy i wsparcia dla naszej społeczności. „Słownik Frankowicza 2024” to symboliczne podsumowanie naszej 9-letniej nieustannej walki o prawa kredytobiorców walutowych. Dowiedliśmy, że wytrwałość i dzielenie się wiedzą przynoszą realne zmiany. Mamy nadzieje, że zaktualizowana wersja naszego kultowego słownika pomoże wszystkim poszukującym sprawiedliwych rozwiązań w kwestii toksycznych umów CHF.
„Słownik Frankowicza 2024” to kompendium wiedzy uwzględniające najnowsze orzeczenia i najistotniejsze zmiany prawne. Publikacja ta stanowi kompleksowy przewodnik po terminologii i kluczowych zagadnieniach związanych z kredytami waloryzowanymi do walut obcych takich jak frank szwajcarski (CHF). Przystępnie objaśnia najważniejsze pojęcia, m.in. klauzule abuzywne, spread walutowy, teoria dwóch konykcji, które są często używane w kontekście kredytów frankowych. Słownik to niezbędne źródło wiedzy dla każdego, kto chce świadomie i skutecznie walczyć o swoje prawa.
„Słownik Frankowicza 2024” jest do bezpłatnego pobrania dla każdego z naszej strony internetowej: https://zyciebezkredytu.pl/wp-content/uploads/2024/06/Slownik-Frankowicza-2024-ZBK.pdf
Książki i filmy wydane przez Życie Bez Kredytu
Aby wygrać spór z bankiem o nieuczciwą umowę kredytową, należy mieć właściwy ogląd własnej sytuacji prawnej oraz znać odpowiednie narzędzia, które pozwolą skutecznie odzyskać upragnioną wolność finansową. Dlatego nasi eksperci tak wiele wysiłków wkładają w działalność edukacyjną. Aby wydobyć na światło dzienne prawdę na temat umów waloryzowanych do franka szwajcarskiego, zaangażowaliśmy się w produkcję filmu dokumentalnego pt. „Przekręt na franka”. Film w przystępny sposób wyjaśnia mechanizmy zawarte w umowach waloryzowanych do walut obcych, które stały się przyczyną poważnych problemów dla setek tysięcy kredytobiorców w Polsce. „Przekręt na franka” pomógł zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat tej skomplikowanej kwestii i zmobilizował wielu frankowiczów do podjęcia kroków prawnych w celu obrony swoich praw. Film jest dostępny bezpłatnie na naszym kanale YT: Przekręt Na Franka – cały film dokumentalny.
Założyciel społeczności Kamil Chwiedosik napisał dwie bestsellerowe książki dla frankowiczów. Pierwszą publikacją była wydana w 2021 roku „Droga do życia bez kredytu. Historie prawdziwe”. Kamil, bazując na własnym bogatym doświadczeniu w sporze z bankami, odsłonił meandry spraw frankowych, opowiedział ich historię, a także przedstawił kulisy procesów sądowych przeciwko bankom. Udowodnił, że unieważnienie toksycznego kredytu jest możliwe praktycznie dla wszystkich frankowiczów. Drugą książkę opublikował już w 2023 roku. Pozycja wydawnicza pod tytułem „Nasza walka o sprawiedliwość. Uwolnieni od banków” przedstawiała 10 prawdziwych historii frankowiczów, którzy – pomimo licznych problemów spowodowanych toksycznym kredytem – postanowili wziąć los we własne ręce i aktywnie przeciwstawić się samowolce instytucji finansowych. Choć na drodze do ich wolności finansowej stało wiele przeszkód, to z pomocą doświadczonych ekspertów z powodzeniem unieważnili umowę z bankiem i odzyskali nienależnie pobierane przez bank pieniądze. W tej książce również został opublikowany pierwszy w Polsce raport z badań skutków społecznych obciążenia kredytowego frankowiczów.
Życie Bez Kredytu – pionier nowoczesnej pomocy dla frankowiczów
Innowacyjne rozwiązania wprowadzone przez Życie Bez Kredytu zrewolucjonizowały sposób, w jaki kredytobiorcy we frankach szwajcarskich mogą radzić sobie z problemami wynikającymi z nieuczciwych umów kredytowych. Wprowadziliśmy aplikację mobilną PrawoMocni-Pomocni oraz wiele bezpłatnych narzędzi dla frankowiczów, co znacząco poprawiło jakość obsługi klienta i skuteczność naszych działań. Nowoczesne podejście do zarządzania sprawami sądowymi i komunikacji z członkami społeczności ŻBK przyciąga coraz większą liczbę zainteresowanych.
W dobie cyfryzacji dostępność rzetelnych narzędzi online jest nieoceniona, a ŻBK nie pozostaje w tyle, ciągle dostosowując swoje metody do potrzeb użytkowników. Jednymi z najczęściej wykorzystywanych narzędzi przez nas udostępnionych to:
Kalkulator ugody – pozwala kredytobiorcom obliczyć potencjalne korzyści z zawarcia ugody z bankiem (a w zasadzie aneksu do umowy) w porównaniu do złożenia pozwu oraz w porównaniu do prawdziwej ugody zawartej w sądzie z pomocą Departamentu Mediacji i Ugód ŻBK. Dzięki temu narzędziu użytkownicy mogą świadomie podejmować decyzje finansowe, mając pełen obraz możliwych scenariuszy.
Kalkulator spłaconego kredytu – pozwala kredytobiorcom ze spłaconym kredytem i zamkniętą umową oszacować korzyści z pozwania banku. Warto pamiętać, że całkowita spłata kredytu we frankach nie eliminuje możliwości zwycięstwa w procesie sądowym przeciwko instytucji finansowej oraz odzyskania znaczących środków finansowych.
Rozumiejąc, jak stresujące i wyczerpujące mogą być problemy związane z kredytami we frankach, wprowadziliśmy usługę Well-being ŻBK. Program ten został stworzony z myślą o wsparciu zdrowotnym dla frankowiczów, którzy często są obarczeni ogromnym stresem wynikającym z trudności finansowych. W ramach usługi Well-being ŻBK członkowie społeczności mają zagwarantowane bezpłatne treningi personalne oraz grupowe z wykwalifikowanymi trenerami, konsultacje z doświadczonym fizjoterapeutą oraz sesje w komorze hiperbarycznej.
Podsumowując, ostatnie 9 lat to czas intensywnego rozwoju, sukcesów, ale i wyzwań. Wierzymy, że nasza determinacja i ciągłe dążenie do doskonałości przyniosą jeszcze więcej pozytywnych rezultatów dla frankowiczów w przyszłości. Z pełnym zaangażowaniem i wiarą w naszą misję będziemy kontynuować pracę na rzecz społeczności ŻBK, prowadząc ją ku jeszcze większym sukcesom.
Link do pobrania słownika: https://zyciebezkredytu.pl/wp-content/uploads/2024/06/Slownik-Frankowicza-2024-ZBK.pdf