Blog Frankowicza

Kredyt we frankach a ustawa frankowa. Najnowsze wiadomości w Expressie Frankowiczów

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Frankowicze od lat pokazują, że zdeterminowana społeczność potrafi skutecznie przeciwstawić się bezdusznej machinie finansowej. Ich walka to nie tylko batalie sądowe – to również dialog z państwem, ustawodawcą i instytucjami publicznymi. Właśnie dlatego każde spotkanie, każde wystąpienie i każda debata na temat przyszłości kredytów frankowych jest wydarzeniem, które może zaważyć na losach setek tysięcy rodzin. Niedawna obecność Ekspertów Fundacji Życie Bez Kredytu w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich była czymś więcej niż formalnością. To była manifestacja siły obywatelskiego głosu, który upomniał się o jasne prawo, godne traktowanie i realną ochronę konsumenta. Spotkanie to przyniosło wymierne skutki. RPO przesłał Ministerstwu Sprawiedliwości oficjalne uwagi do projektu ustawy frankowej, wskazując na szereg niekonstytucyjnych i niekorzystnych zapisów dla kredytobiorców.
Kredyt we frankach a ustawa frankowa. Najnowsze wiadomości w Expressie Frankowiczów
  • Eksperci ŻBK zostali zaproszeni do udziału w seminarium w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich jako uznani eksperci w sprawach sporów z bankami – ich głos został wzięty pod uwagę w oficjalnej opinii RPO
  • Projekt ustawy frankowej zawiera zarówno korzystne, jak i niebezpieczne dla frankowiczów rozwiązania. Niektóre założenia mogą prowadzić do przedłużenia postępowań zamiast ich skrócenia
  • Eksperci ŻBK krytycznie oceniają brak objęcia ustawą kredytów w innych walutach i nieprecyzyjne zapisy ustawy, które mogą naruszać należną kredytobiorcom ochronę konsumencką
  • Rzecznik Praw Obywatelskich wskazał w piśmie do Ministerstwa Sprawiedliwości liczne zastrzeżenia – frankowicze mają sojusznika w walce o uczciwe i przejrzyste prawo

 

Nie możesz przeczytać? Skorzystaj z odtwarzacza i posłuchaj!
Getting your Trinity Audio player ready...

Projekt ustawy frankowej – krok naprzód czy wstecz?

Pierwotny projekt ustawy frankowej, której celem miało być usprawnienie postępowań sądowych i wsparcie kredytobiorców w sporach z bankami, w wielu aspektach zdaje się dryfować w odwrotnym kierunku. Założyciel społeczności Życie Bez Kredytu Kamil Chwiedosik w 224. odcinku „Expressu Frankowiczów” podkreśla:

„Obecny projekt ustawy niestety nie bierze pod uwagę kredytów w innych walutach niż frank szwajcarski, co jest moim zdaniem znaczącym zaniechaniem. Ponadto sporo zapisów projektu ustawy nie wygląda w taki sposób, aby realnie mogły przyczynić się do przyspieszenia rozpatrywania tych spraw, a wręcz odwrotnie.”

Zamiast uporządkowania procedur i usunięcia barier procesowych, niektóre z proponowanych regulacji wprowadzają dodatkowe komplikacje, które mogą skutkować zawieszaniem postępowań i kierowaniem kolejnych spraw do Trybunału Sprawiedliwości UE.

„Z uwagi na to, że powstaną nowe wątpliwości, to może się okazać, że niektóre punkty tej ustawy mogą być znowu skierowane do TSUE, co samo w sobie może spowodować zawieszenie niektórych spraw. Wobec tego do obecnego projektu nie można podchodzić bezkrytycznie i z nadmiernym optymizmem” – przestrzega główny Ekspert ŻBK Kamil Chwiedosik.

Niektóre z zaproponowanych rozwiązań, jak posiedzenia niejawne, przesłuchania stron i świadków na piśmie czy wymagalność wyroku już po pierwszej instancji, mogłyby w istocie poprawić sprawność postępowań. Jednak te dobre intencje zostały przytłoczone przez niespójne, nieprecyzyjne zapisy.

„Jest gro różnego rodzaju zapisów, które są na tyle niejasne, że nawet podczas konsultacji w Biurze Rzecznika rozmówcy przedstawiali swoje uwagi i mieli wątpliwości co do skutków zapisów tego projektu” – zauważa Kamil Chwiedosik.

Dowiedz się więcej: Express Frankowiczów odc. 224. Spotkanie Ekspertów Fundacji ŻBK w BRPO – ustawa frankowa.

RPO wysłuchał Ekspertów ŻBK i opowiedział się po stronie frankowiczów

18 lutego 2025 roku w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyło się eksperckie seminarium poświęcone projektowi ustawy frankowej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się reprezentanci Fundacji Życie Bez Kredytu: prezes Mariusz Galewski, adwokat Wiktor Budzewski oraz Kamil Chwiedosik. Ich udział był nie tylko dowodem uznania dla eksperckości Fundacji, lecz także dowodem na to, jak ważna jest obecność obywatelskich instytucji w procesie legislacyjnym.

Biuro RPO, po wysłuchaniu zastrzeżeń ekspertów, 10 marca 2025 r. przesłało opinię do Ministerstwa Sprawiedliwości. W dokumencie wskazano na szereg potencjalnych zagrożeń płynących z projektu. RPO zakwestionował propozycje, które mogą pozbawić konsumentów należytej ochrony i faworyzować banki. Krytyce poddano także brak objęcia ustawą kredytów indeksowanych do innych walut niż frank, co stanowi poważne pominięcie całej grupy pokrzywdzonych konsumentów.

W opinii Biura RPO wybrzmiał głos frankowiczów, wypowiedziany przez osoby od lat stojące na pierwszej linii frontu walki o sprawiedliwość. Eksperci Fundacji ŻBK nie tylko przedstawili uwagi, lecz pokazali konkretne, realistyczne rozwiązania. Jak zauważył Chwiedosik:

„W ramach naszej opinii można ograniczyć tę ustawę do minimum, aby nie budziła wątpliwości i w przyszłości nie powodowała komplikacji do absolutnego minimum. I to już powinno faktycznie przyspieszyć czas rozpatrywania spraw. Moim zdaniem taka duża ustawa, która budzi wątpliwości, mogłaby niestety wylać dziecko z kąpielą, a tego oczywiście nie chcemy”.

Frankowicze nie odpuszczają – presja społeczna ma sens

Społeczność frankowiczów wielokrotnie udowodniła, że jest siłą zdolną nie tylko do walki w sądzie, ale również do aktywnego współtworzenia prawa. Działania Fundacji Na Rzecz Ochrony

Konsumentów Życie Bez Kredytu są tego najlepszym przykładem. Uczestnictwo w konsultacjach społecznych, przygotowywanie opinii legislacyjnych, udział w spotkaniach eksperckich – to konkretne narzędzia zmiany. Jak podkreśla Kamil Chwiedosik:

„Po pierwsze, na pewno będziemy dbali o to, żeby nie stało się to kosztem frankowiczów, konsumentów, bowiem i tak oni są już pokrzywdzeni przez banki. Z drugiej strony ta nieprecyzyjność w przygotowaniu niektórych przepisów może spowodować właśnie wydłużenie czasu trwania spraw, czyli tak naprawdę odwrotnie, niż to, co jest zamierzeniem”.

W dobie rosnącej liczby pozwów typu SLAPP oraz niejasnych propozycji ugód oferowanych przez banki, rola organizacji obywatelskich staje się kluczowa. Fundacja ŻBK nie tylko przestrzega przed zagrożeniami, ale i wyposaża frankowiczów w narzędzia do obrony. To działanie na rzecz systemowej zmiany, której celem jest przywrócenie równowagi między konsumentem a instytucją finansową. I choć droga ta bywa wyboista, presja społeczna – łączona z profesjonalizmem – niejednokrotnie okazuje się silniejsza niż interesy banków.

Frankowicze pokazują, że przyszłość nie musi być pisana przez kancelarie bankowe. Może być tworzona rękoma obywateli, którzy mają odwagę walczyć o prawdę i sprawiedliwość.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy